Ako sa šikovne zbaviť lienok? Vďaka týmto radám vám ich jesenný nálet nebude viac robiť starosti!

Ako sa zbaviť jesennej invázie lienok? (Zdroj: Flickr/Jonas Frankki)

Hoci lienky nepredstavujú veľkú hrozbu pre váš domov, v jeseni sa však často zvyknú „sťahovať“ do interiéru a zbaviť sa ich trvá niekedy aj celú zimu. Ponúkame preto viaceré spôsoby, ako ich šikovne odstrániť a predísť tak nekontrolovateľnej invázii do vášho príbytku.

Do domovov sa nám nesťahujú len klasické lienky sedembodkové, ale aj ich rôzne príbuzné druhy, ktorých je ťažké sa zbaviť, keďže sú premnožené. Uhryznutie takouto lienkou vie byť taktiež nepríjemné – okrem rany môžu spôsobiť rôzne alergické reakcie či plesne a infekcie.

(Zdroj: Flickr/Vilseskogen)

Zametanie a vysávanie

Môže to znieť až príliš ľahko, no zbieranie lienok pomocou lopatky alebo vysávača je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ich odstrániť. Veľkú skupinu lienok povysávajte a vákuové vrecko ihneď vyprázdnite vonku.

Fyzické premiestnenie kolónie ju bude viac odrádzať od vstupu, a tak sa zamorenie príliš nerozšíri. Po ich odstránení umyte danú oblasť mydlom či prípravkom na umývanie riadu, aby sa zabránil ich opätovnému návratu.

Mydlo a prípravky na riad

Ak sa zamorenie lienkami vo vašej domácnosti vymklo spod kontroly a je príliš ťažké ich jednoducho premiestniť, saponát na riad alebo obyčajné tekuté mydlo na ruky predstavujú jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť veľkého množstva tohto neželaného hmyzu vo vašej domácnosti.

saponát s hubkou
(Zdroj: Freepik/Boistock)

Postriekajte ich preto mydlovou vodou alebo ponechajte misku so saponátovou vodou blízko zdroja svetla, kde sa zhromažďujú. Množstvo mydla zabráni tomu, aby lienky vyliezli z roztoku.

Lepiaca páska

Na ťažko dostupné miesta, kde sa lienky rady zdržiavajú – napríklad v rohoch okien – sa môžete dostať pomocou lepiacej pásky omotanej okolo ruky alebo prsta. To vám umožní bezpečne odstrániť kolóniu a premiestniť ju preč. Pásku taktiež môžete na daných miestach nechať nalepenú – bude fungovať ako lepivá pasca.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Problémy s pitnou vodou: Aké má Slovensko zásoby, kde je vody nedostatok a ako ňou efektívne šetriť?

Kremelina

Kremelina predstavuje ďalší jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť neželaných návštevníkov vo vašej domácnosti. Biely prášok zvyčajne nájdete online alebo dokonca v hobby obchodoch. Posypte ho všade tam, kde sa lienky najviac zdržiavajú alebo na miesta, kde prenikajú dovnútra.

Svetelná pasca

Vyrobte si doma svetelnú pascu pomocou bežných predmetov vo vašej kuchyni. Plastovú fľašu od sódy rozrežte na polovicu a jej hornú polovicu otočte hrdlom do spodnej časti tak, aby sa vytvoril lievik. Dovnútra vložte malé zapnuté LED svetlo. Lienky sa budú hrnúť smerom do lievika k svetlu, ale potom uviaznu v pasci.

Obklopte svoj domov chryzantémami 

Chryzantémy sú typické jesenné kvety, preto nimi naplňte svoj dom, záhradu a verandy. Ide o rastlinu, ktorú lienky obzvlášť neznášajú. Ich vôňa lienky odrádza a vy tak predídete ich náletu do interiérov.

Chryzantéma
Chryzantéma je pomerne nenáročná rastlina (Zdroj: GettyImages)

Prírodný repelent

Nielen rôzne rastliny, ale aj éterické oleje môže odradiť lienky od vstupu do vášho domova. Nezabudnite skontrolovať, či sú tieto oleje bezpečné pre domáce zvieratá a deti, ak sa budú nachádzať na ľahko prístupnom mieste. Oleje nakvapkajte alebo rozotrite na miesta, kde sa lienky najviac zhromažďujú.

Najlepšie druhy olejov, ktoré lienky odpudzujú, sú:

  • Levanduľový olej
  • Citronella
  • Citrónový alebo pomarančový olej
  • Klinček alebo klinčekový olej
  • bobkové listy

Chemické repelenty a pasce

Ak prírodné zlepšováky nepomáhajú, siahnite po chémii. Na internete nájdete množstvo repelentov a odpudzovačov lienok. Cieľom mnohých sprejov je zabrániť hromadeniu lienok a následne ich vykynožiť. Udeje sa tak však len v prípade, že sa dostanú do kontaktu s daným preparátom.

Esenciálny olej a miska s rozmarínom
(Zdroj: Freepik/User6694312)

Zdroj: thisoldhouse.com, plnielanu.sk
Odporúčame