Ako efektívne vyčistiť gril? S týmito tipmi budete pripravení na letnú grilovaciu sezónu!

Viete, ako efektívne vyčistiť gril? (Zdroj: Freepik/arinahabich)

Chystáte sa vyčistiť gril predtým, než začne sezóna? Pred opätovným použitím by ste ho však mali vyčistiť hĺbkovo a dôkladne. Niekedy môže zostať na rošte grilu pripečené mäso, prípadne tuk z neho, ktorý ide pomerne ťažko dole. Ako teda najlepšie vyčistíte gril, aby bol dokonale čistý a pripravený na leto?

Potrebujeme:

Postup:

Postupov je viacero, závisí len na vás, ako budete pri čistení postupovať. Oba disponujú rovnakou náročnosťou.

Čistenie pomocou tepelného šoku

Ak chcete vyčistiť gril poriadne, no zároveň nechcete používať príliš mnoho chémie, tento spôsob je pre vás ako stvorený. Môžete tak vyskúšať metódu čistenia pomocou tepelného šoku. K tomu budete potrebovať len jednu vec – gril musíte poriadne rozpáliť. Rošt grilu môžete vybrať von a vypáliť ho pomimo napríklad len nad plameňom ohňa.

(Zdroj: Freepik/jcomp)

Hneď, ako bude gril poriadne rozpálený, rýchlo ho spláchnite pomocou vysokotlakového čističa s vodou. Táto metóda nie je veľmi rozšírená, ale na takéto čistenie funguje perfektne a je v podstate nízkonákladové.

Dá sa to aj ručne

Ak nemáte po ruke vysokotlakový čistič, tak môžete vyčistiť gril i ručne. Vyplatí sa vám však nechať rošt grilu dopredu odmočiť vo vode, prípadne v špeciálnom chemickom prípravku na odmastnenie. Mastnotu a prípadné pripálené kúsky potom dokážete ľahšie zlúpnuť dole. Na rošt sa nebojte pritlačiť, špina potom zíde pekne dolu.

(Zdroj: Freepik/arinahabich)

Dokonca si môžete zaobstarať špeciálne kefy na gril, ktoré sú na čistenie tohto typu priamo určené. Pokojne si môžete vziať na špinavý rošt grilu i drôtenku, pomocou ktorej taktiež rýchlo odstránite zapečené kúsky. Nezabudnite – ak budete používať akúkoľvek chémiu na rozpustenie mastnoty, gril vždy opláchnite pod tečúcou vodou.

Povrchové čistenie ako doplnok

Ideálne by ste sa nemali zamerať len na jeho strednú časť, teda rošt. Hoci je to najdôležitejšia časť, netreba zanedbávať ani tie ostatné. Stále sa snažte vydrhnúť aj spodnú časť pod roštom, kam odkvapkáva mastnota z grilovaného mäsa. Táto mastnota sa vypeká hlavne na rozpálenom drevenom uhlí, a vždy z nej niečo ostane na grile. Skúste ju teda čo najviac odstrániť.

(Zdroj: Freepik/ShevtsovaYuliya)

Rovnako tak z grilu odstráňte zvyšky popola z dreveného uhlia, aby ste ho úplne vyčistili. Ak máte kovový gril, tak všeobecne najlepšie je skladovať ho na suchom mieste, kde nepríde do kontaktu s vodou alebo vlhkosťou. Nezabudnite ho taktiež umyť a vydrhnúť aj zvonku, a to najmä kvôli nánosom prachu. Postačí vám hubka a obyčajný saponát proti mastnote. Napokon ho nechajte uschnúť.



Odporúčame