Neviete, ako sa zbaviť otravných vošiek v záhrade? Vyrobte si doma tento postrek, ničivý hmyz bude razom fuč!

muž strieka s postrekom rastliny

Zbavte sa vošiek raz a navždy! (Zdroj: Freepik/Kmpzzz)

Či už patríte k príležitostným alebo dlhodobým záhradkárom, určite vás nepoteší, keď sa usadia vošky vo vašej záhrade. Nájsť ich môžeme takmer všade – od zeleniny, cez ovocné kríky až po kvety. Malí hmyzí škodcovia, známi ako „rastlinné vši“, sa živia rastlinami tak, že sa prichytia k listom zo spodnej časti a vysávajú živiny, čo spôsobí, že rastlina vädne, žltne, listy sa jej krútia a prípadne nekvitne.

Populácie vošiek sa množia tak rýchlo a zvyčajne do času, keď prídete na problém, stihnú zamoriť všetku úrodu. Prinášame jednoduché riešenie na ich likvidáciu bez použitia škodlivých chemikálií z obchodu ktoré zaťažujú rastliny a prírodu. S touto ekologickejšou alternatívou postreku sa nielen že zbavíte vošiek, ale aj nezaťažíte príliš životné prostredie. Poďme na to!

vošky na rastline
(Zdroj: Freepik/ivanna_pavliuk)

Potrebujeme:

  • prázdnu čistú nádobu s rozprašovačom/ručný postrekovač
  • 1 dl saponátu na umývanie riadu
  • esenciálny olej
  • 1 dl octu

Postup:

Pripravte si postrekovač alebo nádobu, v ktorej budete rozrábať zmes na postrekovanie. My sme zvolili klasický dvojlitrový postrekovač, ktorý zoženiete v každom lepšom záhradkárstve. Vylejte doň ocot a saponát v pomere 1:1 a nakvapkajte doň pár kvapiek esenciálneho oleja. Tu platí čím viac, tým lepšie. Zmes môžete urobiť podľa potreby aj silnejšiu a dávku zdvojnásobiť.

saponát s hubkou
(Zdroj: Freepik/Boistock)
ocot
(Zdroj: Freepik/user3802032)

Do nádoby pridajte vodu a zmes poriadne pretrepte. Postriekajte všetky časti rastliny vrátane oboch strán listov a stoniek, aby ste zabili súčasné vošky a odradili ostatné. Pozor však na to, aký olej zvolíte. Tymianové, mätové, klinčekové a rozmarínové oleje vytvárajú silnú zmes, ktorá zabíja a odpudzuje vošky.

postrek na rastliny
(Zdroj: Freepik/dk_2020)

Mätové oleje sú napríklad pre mačky toxické, rozmarín ich naopak odpudzuje, takže ak sa vám pohybujú iné zvieratá v záhrade, dbajte na výber bezpečných ingrediencií.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Odporúčame