Knižný tip: Knihy, ktoré by ste si mali prečítať obzvlášť v dnešnej dobe: Od Ruska k Ukrajine

Knižné tipy

Prinášame vám tipy na knihy, ktorých téma je dnes mimoriadne aktuálna (Zdroj: GettyImages)

Aj v ťažkých časoch sú tu knihy pre nás, aby nám osvietili cestu a pomohli nám lepšie porozumieť tomu, čo sa okolo nás deje. Preto vám prinášame tematický výber kníh, ktoré sú svedectvom doby minulej, no stále živej. V dnešných časoch sú ešte o kúsok aktuálnejšie.

Michail Zygar: Všetci mocní Kremľa

Všetci mocní Kremľa
(Zdroj: Martinus)

„Prečítal som túto knihu za jedinú noc, vskutku vzrušujúce čítanie. Zanechá nesmierne desivý dojem: Kremeľ je seriál House of cards, ale v skutočnosti,“ napísal historik a spisovateľ Lev Lurie.

Ruský novinár Michail Zygar napísal knihu Všetci mocní Kremľa, v ktorej sa rozhodol neustále sa opakujúce otázky okolo Kremľa a Putina analyzovať do hĺbky. Kniha sa rýchlo stala bestsellerom. Zygar sa veľa pýta – a pýta sa hlavne mocných a najmocnejších. Z informácií z prvej ruky komponuje obraz premeny, ktorou počas „putinovskej“ éry prešla nielen ruská spoločnosť, ale aj samotný neobmedzený vládca Vladimir Vladimirovič Putin. Ako sa z niekdajšieho reformátora stal nepriateľ Západu a majster propagandy? A kam to celé smeruje?

Otázok je v Rusku priveľa a ani kniha Michaila Zygara Všetci mocní Kremľa neponúka univerzálne odpovede. Istotne však môže pomôcť pri orientácii v spletitých labyrintoch politiky súčasného Ruska.

Mark Galeotti: Musíme si pohovoriť o Putinovi

Musíme si pohovoriť o Putinovi
(Zdroj: Martinus)

Kto je skutočný Vladimir Putin? Čo chce? A aký bude jeho ďalší krok? Napriek tomu, že o Putinovom Rusku sa napísali milióny slov, Západ stále nedokáže pochopiť jedného z najmocnejších politikov s vplyvom po celom svete a s mocenskou sieťou, ktorá zasahuje do našich každodenných životov. Profesor Mark Galeotti v tomto základnom politickom šlabikári odhaľuje muža skrytého za mýtmi. Demaskuje najdôležitejšie omyly o Putinovi a vysvetľuje, ako môžeme dešifrovať jeho motiváciu a ďalšie kroky.

Galeotti sa pri vykresľovaní Putinových prvých rokov v KGB, jeho skutočného vzťahu k Spojeným štátom či jeho vízie budúcnosti Ruska opiera o nové ruské zdroje a šokujúce nezverejnené svedectvá, vďaka ktorým prináša doteraz nevídaný pohľad na muža v srdci globálnej politiky.

Paweł Smoleński: Šče ne vmerla i ne vmre 

(Zdroj: Martinus)

Živelný rozhovor písaný v zhone, zahorúca, ako pokus zachytiť pulzujúci rytmus histórie, ktorá tak úpenlivo upriamila pozornosť na východnú hranicu Európy. Je to vášnivý rozhovor poľského reportéra Pawła Smoleńského s Jurijom Andruchovyčom, ukrajinským básnikom, prozaikom a hudobníkom, ktorý spolu s tisíckami ľudí protestoval na Námestí nezávislosti. Je to pokus o prehodnotenie vnímania národného úspechu a prehry, pýchy i predsudkov k susedom.


Mohlo by vás zaujať: Skvelé knihy, ktoré vám doslova zmenia život: Ktorá z nich bude vaša obľúbená?


David Satter: Čím menej vieš, tým lepšie spíš 

Čím menej vieš
(Zdroj: Martinus)

Historiograficko-politická publikácie je v poradí autorovou štvrtou knihou na tému modernej histórie Ruska a obdobia pádu sovietskeho impéria. Ako dôverný znalec ruského a ruského sovietskeho prostredia, reálií, súvislostí, ľudí a okolností podáva v novom diele zasvätený sumárny obraz kľúčových udalostí. V ich dôsledku sa historicky unikátny nábeh Ruska na trajektóriu liberálnej demokracie zastavil a pretavil do podoby akejsi pseudomodernej autokracie na čele s novým večným vladárom, vygenerovaným vo všemocnom prostredí ruských tajných služieb.

Ryszard Kapuściński: Impérium

Impérium
(Zdroj: Martinus)

Fenomén Sovietskeho zväzu nás neprestáva fascinovať ani dlhé roky po jeho rozpade, kedy sa známa červená vlajka s kosákom a kladivom roztrhala na niekoľko drobných samostatných častí. Možno aj preto, že „impérium zla“ vlastne nikdy úplne nezaniklo a jeho najvýraznejším dedičstvom sú dodnes citeľné a dobre viditeľné postkoloniálne syndrómy a komplexy.

Reportážna kniha Impérium Ryszarda Kapuścińského je výsledkom niekoľkých autorových ciest do bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré podnikal od svojho narodenia až do prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. V tom čase sa na území ZSSR odohrávali rozhodujúce udalosti korunované rozpadom komunistickej veľmoci. Kapuściński s geniálnou intuíciou vystihol problémy, ktoré ovplyvňujú aj našu súčasnosť.

Ondrej Kundra: Novičok nebo kukla. Jak umírají Putinovi kritici

Jak umírají Putinovi kritici
(Zdroj: Martinus)

„Označujú ich za zradcov, nepriateľov režimu, odpadlíkov či jednoducho len za nepohodlných oponentov režimu a neštítia sa ničoho – ani vraždy.“

Investigatívny novinár Ondřej Kundra prináša šokujúce informácie o tom, ako Putinovo Rusko zaobchádza s ľuďmi, ktorých svojvoľne samo označí za zradcov, nepriateľov režimu, odpadlíkov alebo ich vyhodnotí ako nepohodlných oponentov režimu. Na konkrétnych prípadoch ukazuje, ako dnes pracujú ruská kontrarozviedka FSB – hlavná domáca bezpečnostná služba Ruskej federácie a hlavná nástupnícka agentúra KGB podliehajúca priamo Putinovi – aj vojenská rozviedka GRU. Tá zase podlieha náčelníkovi Generálneho štábu.

Tými konkrétnymi prípadmi sú útoky na Alexeja Navalného, ​​Sergeja Skripala, Alexandra Litvinenka a ďalšie riadené atentáty, ktoré vo svetle informácií nie sú ojedinelými, izolovanými prípadmi, ale ide o prepracovaný systém vysporiadania sa s ľuďmi, ktorých ruská administratíva vyhodnotí ako nežiaducich.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame