Top 5 prírodných antibiotík: Vyskúšajte ich a presvedčte sa o ich sile

Manuka med

thinkstockphotos.com

„Nech je jedlo tvojím liekom,“ tvrdil Hippokrates. Ak by sme sa tejto rady držali, zrejme by sme boli zdravší i spokojnejší.

Avšak skvelé je to, že na zmenu stravovacích návykov nie je nikdy neskoro, a preto sme pre vás pripravili zoznam, možno pre niektorých menej známych, prírodných antibiotík bez vedľajších účinkov, ktoré prospievajú zdraviu. Okrem zázvoru, cesnaku či kurkumy teda môžete staviť aj na týchto pomocníkov s antibakteriálnymi, protivírusovými či protiplesňovými účinkami.

1.  Manuka med

Včelí med je známou a výživnou pochúťkou aj u nás a nemôžeme mu upierať protizápalové ani antibakteriálne vlastnosti. Avšak zdá sa, že ešte lepším prírodným antibiotikom i stimulantom imunity je manuka med. Tento druh medu pochádza z Nového Zélandu z nektárov kvetov manuka (Leptospermum scoparium) a má pozoruhodné zastúpenie biologicky aktívnych látok i mnoho priaznivých účinkov na organizmus. Napríklad vedci z University of Wales Institute v Cardiffe na základe svojho skúmania prišli k záverom, že manuka med  vyšiel z testu ako najlepší bojovník proti zlatému stafylokokovi, ktorý je rezistentný voči bežným antibiotikám.

  • Manuka med sa zvyčajne konzumuje v množstve 2 – 3 čajové lyžičky denne, ideálne ráno nalačno, alebo postupne počas dňa 30 minút pred jedlom.

Mohlo by vás zaujímať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


2. Oreganový olej

Antibiotické účinky oreganového oleja sa spájajú hlavne s látkou karvakrol. Jeho benefity skúmali aj vedci z Georgetown University Medical Center a v závere svojej štúdie uviedli, že oreganový olej môže byť účinným prostriedkom i proti baktériám, ktoré sú odolné voči liekom, a že karvakrol prispieva k zníženiu infekcie rovnako účinne ako tradičné antibiotiká.

  • Oreganový olej sa bežne užíva v množstve ½ kávovej lyžičky denne ráno a večer. V prípade plesní na nohách či nechtoch sa môže pridať aj do vody, v ktorej treba nohy máčať každý deň, minimálne po dobu 7 dní. Pri infekciách dýchacích ciest je skvelý na naparovanie.

3. Echinacea

Echinacea je bojovníčka proti baktériám a vírusom a disponuje antibiotickou aktivitou. Okrem toho echinacea podporuje činnosť imunitného systému – chráni pred vznikom infekcií dýchacích ciest, močového ústrojenstva i pohlavných orgánov. Najnovšie v nej boli objavené aj protinádorové substancie.

  • V prípade vzniku infekcie treba začať echinaceu užívať do 18 hodín od jej vzniku. Doba užívania by mala trvať 2 až 3 týždne. Ak vám ide o posilnenie imunity, tak po 4-týždňovej prestávke môžete echinaceu užívať opakovane.

Mohlo by vás zaujímať: Prechladnutie, chrípka či infekcia? Spoznajte rozdiely aj prírodné zbrane


4. Horčičný olej

Horčičný olej patrí medzi menej známe prírodné antibiotiká. Avšak podľa mexických vedcov, ktorí jeho účinky porovnávali s tymianovým a oreganovým olejom, obstál najlepšie v boji proti patogénom, ako salmonela, stafylokok či listéria. Antibiotická aktivita horčičného oleja tkvie hlavne v obsahu zlúčenín ako sinegrín či izotiokyanáty.

  • Horčičný olej sa dá vďaka svojej chuti používať na dochutenie jedál v studenej kuchyni. Takisto je možné aplikovať ho zvonku pri kožných problémoch i masážach.

5. Škorica

Hoci škoricu používame bežne, nie všetci si uvedomujeme jej pozitívne účinky na zdravie (za predpokladu, že preferujeme kvalitnú cejlónsku a nie čínsku škoricu). Škorica disponuje okrem iného aj antibakteriálnymi vlastnosťami a podľa francúzskych vedcov má, v kombinácii s bežnými antibiotikami, potenciál zničiť rezistentné baktérie.

Pre dosiahnutie pozitívnych účinkov netreba denne konzumovať viac ako čajovú lyžičku škorice denne. Alternatívou je škoricový olej, ktorý sa užíva po jednej čajovej lyžičke ráno nalačno a večer pred spaním. 


Ktoré prírodné antibiotiká sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame