Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?

Divné knižné tituly

guardian.uk

Tradičná britská súťaž pre milovníkov literárnych podivností, v ktorej sa udeľuje ocenenie nejobskurnejšej knihe roka, má tento rok sedem finalistov. Zoznam uchádzačov o titul dnes zverejnil kníhkupecký server Bookseller a je medzi nimi potrebná príručka venovaná vzorom estónskych ponožiek alebo publikácia s názvom Huba v kresťanskom umení.

Cena pre divné knižné tituly má v Británii dlhú históriu – udeľuje sa už od roku 1978 a vznikla ako pokus prepašovať trochu humoru medzi vystavujúcich na frankfurtskom knižnom veľtrhu. Z kníhkupeckej ankety sa však v posledných rokoch stala obľúbená záležitosť a tento rok sa vyhlasuje už 32. ročník.

Okruh finalistov tentoraz porota vyberala zo 64 uchádzačov a najviac ju nakoniec zaujalo sedem titulov. Vyhlásenie víťaza sa plánuje na 30. marca. O držiteľovi ceny môže rozhodovať ktokoľvek, kto odošle svoj hlas cez internetové stránky.


Mohlo by vás zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Ľudia sa môžu rozhodnúť napríklad pre spomínané pojednanie o hube v kresťanskom umení, v ktorom jeho autor, John A. Rush, vyvodzuje, že Ježiš bol stelesnením takzvanej svätej huby, muchotrávky červenej. O ich priazeň sa však uchádza aj vyčerpávajúca publikácia s názvom Storočia ťažby piesku v Bristolskom kanále: Diel 2 (A Century of Sand Dredging in the Bristol Channel: Volume Two) alebo prehľadová kniha nazvaná Taxonómia kancelárskych stoličiek (A Taxonomy of Office Chairs). Šancu má aj beletrizovaný denník Japonca, ktorý v roku 1935 učil obyvateľov Yorkshire, ako rozoznávať pohlavie u jednodňových kurčiat.


Mohlo by vás zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!


Vlani v súťaži zabodoval sprievodca pre dentistu s názvom Riadenie zubnej ordinácie: Džingischánova metóda (Managing a Dental Practice: The Genghis Khan Way). V predchádzajúcich ročníkoch si cenu odniesli napríklad knihy Ľudia, ktorí nevedia, že sú mŕtvi: Ako sa lepia na nič netušiacich okolostojacich a čo s tým (The People Who Don´t Know They’re Dead: How They Attach Themselves to Unsuspecting Bystanders and What to Do About It), Pojednanie z 18. medzinárodného sympózia chalúh (Proceedings of the Eighteenth International Seaweed Symposium) alebo Teória o pozdĺžnom pretáčaní (The Theory of Lengthwise Rolling).

Zdroj: guardian.uk, guardian.uk, TASR
Odporúčame