Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!

hlava

sxc.hu

Pravidelnými a silnými bolesťami hlavy trpí nemalé percento populácie. Sotva sa nájde dospelý človek, ktorý by bolesť hlavy na vlastnej koži nikdy neokúsil. Za nepríjemnými pocitmi pritom veľmi často nestojí žiadne závažné ochorenie, ale celkom všedná príčina. Zistite, čo všetko môže na bolesť hlavy vplývať a ako ju odstrániť. S odhalením niektorých triviálnych spúšťacích faktorov, jej môžete predchádzať každý deň.

Psychické zdravie nepodceňujte

Stres, psychické vypätie či úzkostné stavy ako depresia sa v súčasnosti skloňujú naozaj často. Bohužiaľ, pracovná atmosféra aj v našich podmienkach častokrát priamo súvisí s enormným psychickým tlakom. Ten sa v konečnom dôsledku môže prejaviť ako tenzná bolesť hlavy miernej až strednej intenzity. Ak máte podozrenie, že by sa mohla týkať aj vás, zoberte si pár dní voľna a pokúste sa zmierniť pracovné tempo.

Krčná chrbtica je citlivá

Máte sedavé zamestnanie? Či už pracujete ako asistentka v kancelárii, IT špecialista alebo krajčírka pri šijacom stroji, správna sedacia poloha by pre vás mala byť samozrejmosťou. Inak riskujete bolesti vystreľujúce z krčnej chrbtice do celej hlavy. To isté platí pri vystavení šije nadmernému chladu. Ak vo vašej práci ťahá, nezabúdajte si prehodiť šatku alebo šál.


Mohlo by vás zaujímať: Fakty a fikcie o migréne: Zistite, ako to naozaj je!


Kofeín pomáha, no môže narobiť šarapatu

Na niekoho má povzbudivé účinky, iný sa mu celkom vyhýba a ďalší si bez neho nevie začiatok dňa ani predstaviť. Tento prírodný zázrak totiž môže byť veľmi zradný. Ak patríte k pravidelným kávičkárom, vynechanie vašej dávky čierneho moku môže viesť k boľavej hlave. Rovnako však môžete dopadnúť aj v prípade, ak káve vôbec neholdujete, no v jeden deň vypijete aj tri šálky. Pre väčšinu z nás však kofeín predstavuje akúsi prvú pomoc pri bolestiach hlavy z únavy. Na nadmernú fyzickú aktivitu síce veľmi nezaberá, pri nedostatku spánku však môže organizmus na chvíľu opäť naštartovať.

Pozor na tesné pokrývky hlavy

Čiapky či klobúčiky sú nielen módnym doplnkom, ale aj dôležitou súčasťou šatníka v chladných mesiacoch. Ich výber však netreba podceňovať. Mali by totiž priliehať na hlavu, ale nie príliš tesno. To isté patrí aj o kúpacej čiapke či plaveckých okuliaroch. Po hodinovom plávaní s príliš tesnou čiapkou môže byť bolesť naozaj zničujúca. Rovnako pozor na priúzke slnečné či dioptrické okuliare.


Mohlo by vás zaujímať: Bolieva vás hlava? Môže za to aj počasie či teplota vo vašom byte


Nové okuliare na obzore?

Bolesti hlavy sa môžu prejaviť aj vtedy, keď potrebujete nové okuliare. Možno vám vaše dioptrie už nestačia a prišiel čas navštíviť očného doktora. Nadmerná námaha, ktorú musíte vynakladať na ostré videnie sa môže ohlásiť aj bolesťami hlavy.

Jedlo je kapitolou samou o sebe

Potraviny tvoria dôležitú súčasť nášho životného štýlu a ich správny výber má rozhodne veľký vplyv na správne fungovanie nášho organizmu. To platí aj v prípade bolesti hlavy, ktorá môže byť vyvolaná nasledovnými faktormi:

  • hlad – priamo súvisí so zníženou hladinou cukru v krvi. Na odstránenie bolesti hlavy z hladu sa však nepokúšajte zasýtiť len jednoduchými cukrami, ale porciou s výživnými látkami.
  • hypervitaminóza – týka sa predovšetkým vitamínu A prijatého v nadmernom množstve. Bolesť hlavy sa však môže objaviť aj po užití vitamínu B6, niacínu, selénu a jódu.
  • glutaman sodný – „zázračná“ látka, vďaka ktorej nám všetko chutí akosi viac. Tento typ bolesti hlavy sa nazýva aj syndróm čínskej reštaurácie. Spomedzi pravidelných návštevníkov sa totiž až 30% stretáva s nežiaducimi účinkami.
  • konzervanty a „éčka“ – aditíva, ktoré nie sú pre organizmus prirodzené, zvyčajne narobia viac škody ako osohu
  • špecifické potraviny – sójová omáčka a dresingy, niektoré morské živočíchy, ocot, ale aj jogurt, vyzreté syry, či dokonca čokoláda a oriešky môžu spôsobovať bolesti hlavy. Tu však platí, že ide o vysoko individuálnu záležitosť.
  • nedostatok tekutín – nedodržaný pitný režim sa takmer s určitosťou najskôr prejaví v podobe boľavej hlavy
  • nadmerné požitie alkoholu – tradičná „opica“, pri ktorej sú cievy zúžené, mozog opuchnutý a organizmus je z hospodárenia s vodou úplne pomýlený
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame