Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!

žena

profimedia.sk

Mnoho ľudí v strednom a vyššom veku trápia rozličné výrastky a bradavice, ktoré sa časom vytvorili na koži. V súčasnosti existuje niekoľko moderných spôsobov, ako tieto neestetické útvary odstrániť. Poradíme vám, ak na to.

V prvom rade musíte navštíviť dermatológa, ktorý stav vášho výrastku alebo bradavice zhodnotí, skontroluje a poradí vám, kde v blízkosti vášho bydliska sa nachádzajú štátne, alebo verejné ambulancie, kde vám tieto výrastky odstránia.

V prípade, ak sa ponáhľate, navštívite komplexne alebo dermatologicky zamerané medicínske centrum, kde vás na jednom mieste dermatológ skontroluje a rovno vám môže zákrok aj vykonať. Tým pádom ušetríte čas, pretože všetko nájdete pod jednou strechou. No musíte počítať s tým, že v súkromných medicínskych  centrách, si aj čo to priplatíte.


Mohlo by vás zaujímať: Citrón ako domáca medicína: Omladí a pomôže aj na bradavice


Čo sú to výrastky?

Sú to mäkké výrastky kože, ktoré môžu byť aj pigmentované a sú prirastené ku koži takzvanou stopkou. Najčastejšie sa môžu vyskytovať v miestach, kde sa potíme, a to napríklad  pod pazuchami, na krku, alebo v oblasti slabín. Tieto výrastky sú nezhubného charakteru, no môžu prekážať pri bežných denných činnostiach, ako napríklad holenie, alebo nosenie retiazok.

Čo sú to bradavice?

Bradavice sú kožné ochorenie zapríčinené vírusom. Tieto vírusy sa navyše veľmi rýchlo prenášajú a šíria, preto je vhodné každú bradavicu čo najskôr odstrániť. Aj tieto útvary je možné odstrániť laserom a je na to doslova odporúčaný. Pri jeho použití sa totiž vytvorí vysoká teplota, ktorá vírus zničí. Poznáme aj druhý typ bradavíc, a to tzv. starecké. Tieto nevznikajú kvôli vírusom, ale v dôsledku veku a tiež je možné odstrániť ich laserovou metódou.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa zbaviť vrások? Máte hneď niekoľko možností


Najmodernejšia – laserová metóda

Najmodernejšou metódou a v súčasnosti aj veľmi využívanou, je laser. Pomocou neho vám za pár minút, bez bolesti, skalpela a krvi odstránia výrastky, aj bradavice. Samozrejme len tie, ktoré sú na odstraňovanie pomocou tejto technológie vhodné. Nie každý typ je totiž odstrániteľný laserovými lúčmi, no kvôli tomu absolvujete prehliadku u dermatológa, ktorý vhodnosť použitia laserovej metódy zhodnotí.

Pri zákroku pomocou CO2 laserom nie je potrebné šitie stehov, nevzniká nijaká jazva a rana sa zvyčajne veľmi dobre a rýchlo hojí. Nevzniká buď nijaká, alebo len mierna chrastička, ktorá po pár dňoch odpadne. Na koži zostane po odpadnutí chrastičky  mierne začervenanie, ktoré po dobu troch mesiacov postupne mizne, až vymizne úplne. Počas tohto obdobia je zakázané sa na tomto mieste opaľovať. Cena laserového zákroku sa pohybuje v rozmedzí okolo 17-45 eur za kus.


Mohlo by vás zaujímať: Túžite vyzerať mladšie? Pomôcť vám môže operácia očných viečok


Klasika menom tekutý dusík

Tekutý dusík sa na vypaľovanie používa už dlhé roky. Zákrok nie je extrémne bolestivý a kožný lekár vám ho spraví priamo vo svojej ambulancii. Vírus sa tekutým dusíkom zmrazí a po pár dňoch bradavica či výrastok odpadne. Prepláca ho zdravotná poisťovňa.

Chirurgické odstránenie

Týmto spôsobom sa odstraňujú hlbšie do kože zasahujúce výrastky a bradavice, ktoré nie sú vhodné na odstránenie pomocou lasera. Podľa všetkých okolností môže lekár rozhodnúť medzi vyrezaním  a vypálením, alebo vyrezaním s, alebo bez stehov (tie môžu byť vstrebateľné a nie je nutné ich vyberať, alebo nevstrebateľné). Všetko záleží na rizikovosti a veľkosti útvaru. Pred zákrokom sa oblasť zásahu lokálne znecitlivie a vydezinfikuje, čo zabezpečí jej bezbolestnosť. Následne sa na miesto aplikuje antibiotická masť a ranka sa prekryje sterilným obväzom. Nevstrebateľné stehy sa vyberajú po 4-7 dňoch, ak sú na tvári  apo 8-21 dňoch na inej časti tela. Hojenie býva zvyčajne bez komplikácií. Miesto sa musí pravidelne, podľa odporučenia lekára potierať antibiotickou masťou a prelepovať novým sterilným obväzom. Ceny a pohybujú od 25 do 166 eur za kus v závislosti od zdravotníckeho zariadenia a tvaru odstraňovaného útvaru.


Mohlo by vás zaujímať: Tisícročný poklad menom rašelina: Pomáha kĺbom, nervom aj pokožke


Prípravky z lekárne

Ak máte pred lekármi priveľký rešpekt, môžete si s klasickými bradavicami skúsiť poradiť aj sami pomocou prípravkov z lekárne. Postup nie je zložitý, ale trvá dlhšie. Postihnuté miesto treba zväčša raz denne nechať vymočiť v teplej vode, obrúsiť pemzou a potom naň naniesť prípravok. Tento postup treba opakovať dovtedy, kým bradavica neodpadne. Je však vhodný len na bradavice na nie natoľko citlivých miestach – napríklad na chodidlá či ruky. Nemôže sa používať napríklad na tvár.

Zdroj: profimedia.sk, Photl.com, Oliver
Odporúčame