Trendy silvestrovský prípitok: Ružové šampanské alebo klasický brut?

Šampanské

SITA

Šampanské brut alebo rosé? Konzumenti a nielen ženy, majú tendenciu v posledných rokoch uprednostňovať farbu, buď rosé alebo tmavo ružovú grenadinovou. Je to len módny efekt? Možno nie.

Oblasť Champagne predáva čoraz viac ružového, ktoré počas niekoľkých rokov zmenilo postavenie z druhoradého na výnimočné, podčiarkuje pivničný majster značky Pommery Thierry Gasca. Už desať rokov zaznamenáva trvalý rast, zdôrazňuje expert. Všetci veľkí producenti sa teraz na jeho výrobu zameriavajú. Aj napriek niektorým predsudkom a opovrhovaním jeho kvalitou či tým, že ide o víno pre ženy, „existuje čoraz viac ľudí, ktorí si uvedomujú, že rosé existuje“.

Ružové má zvláštnu príťažlivosť, potvrdzuje Francois Domi, riaditeľ vinárstva pri Billecart-Salmon, svetovo presláveného svojím rosé. „Dodáva farbu na stole a zjemňuje obraz šampanského, má príjemnejší chuť,“ vysvetľuje pri návšteve pivníc v Mareuil-sur-Ay.

Vinárstvo založené začiatkom 19. storočia vyrába 1,5 až 2 milióny fliaš ročne, z toho 60 percent sa vyváža. Rosé predstavuje niečo menej ako tretinu celkovej miestnej produkcie a skladá sa z troch odrôd Champagne (chardonnay, pinot noir a Pinot Meunier), spojené s menej ako desiatimi percentami červeného vína.

Zmiešanie s červeným vínom je dominantnou metódou v Champagne, jedinom francúzskom regióne, ktorý môže touto metódou vyrábať rosé.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


François Domi sa snaží dávkovať červené víno v závislosti na jeho farbe, žiadanej chuti a obmedziť triesloviny. Cieľom je vytvoriť víno, ktoré pripomína chuť suchých plodov, s dotykom jahôd a to všetko len náznakom.

Niekoľko malých champagnských viníc sa rozhodlo vyrábať rosé ako v ostatných regiónoch, teda kratším či dlhším macerováním šupiek hrozna so šťavou. Tento spôsob, prezývaný krvácajúce rosé, má podľa Francoise Domiho lepšie výsledky. Je silnejšie, chuť je výraznejšia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


U Billecart-Salmon, ktorý je mnohými someliérmi považovaný za najlepšieho výrobcu šampanského rosé, hľadajú jeho konzumenti jemnosť a delikátnosť, súdi agentúra AFP. Zástancovia krvácajúceho rosé trvajú na jeho výnimočnosti podobne.

Podľa Jean-Baptistovi Geoffroyovi, ktorý vyrába v údolí rieky Marne 120000 fliaš ročne, z toho 20 percent rosé (u konkurentov je to asi osem až desať percent), je krvácajúce ružové neporovnateľné s tým klasickým.

Jeho rosé výraznej farby, vyrábané len z odrody pinot noir, je silné a výnimočné vďaka malým červeným hroznám. „Mladé rosé musí mať iskru,“ hovorí o krvácajúcom tento vinár.


Tiež by vás mohlo zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


„Vyčítam zmiešaným rosé, že sú chuťovo veľmi podobné bielemu šampanskému. A hlavne, keď sa mieša červené a biele, nikdy nedostanete tak konzistentnú farbu, nikdy nie je tak harmonická,“ dodáva. Uznáva však, že záleží na degustácii a výbere klienta. „Buď im chutí alebo nechutí, často prichádzajú a očakávajú rosé s chuťou bieleho alebo veľmi ľahké víno,“ hovorí vinár.

Geoffroy krátko ponúka novinku, ktorá vznikla spoločným macerováním chardonnay a pinot noir v počte iba 2000 fliaš. „Ešte sa nikto neodvážil to skúsiť,“ smeje sa. Výsledkom je víno s vôňou kvetín a exotického ovocia. Pokrstené bolo ako Biela ruža.

Zdroj: SITA, SITA, ČTK
Odporúčame