Obočie je dominantou tváre: Pozrite, čo všetko bolo trendy za posledných 100 rokov

Úprava obočia

Aj úprava obočia v priebehu minulých desaťročí podliehala rôznym trendom (Zdroj: GettyImages)

Trendy v líčení sa zvyknú meniť ešte závratnejším tempom než tie v móde. Nie je tomu inak ani pri úprave obočia. Pripravili sme prehľad vývinu trendov v úprave obočia za posledných 100 rokov. Rozdiely a vkus v jednotlivých desaťročiach sú naozaj veľké, veď posúďte sami.

Úprava obočia bola vždy kľúčová

Jednou z prvých vecí, ktoré si na vašej tvári druhí všimnú, je práve obočie. A zlaté pravidlo každej ženy, ktorá sa stará o svoj vzhľad, znie, že by ste mali dbať na jeho úpravu. Obočie totiž dokáže radikálne zmeniť celý výraz tváre. A záleží už len na vás, či k horšiemu alebo k lepšiemu.

Od prirodzeného až po nalíčené

Trendy sa rokmi, prirodzene, vyvíjali. Spočiatku nosili dámy prirodzené obočie s minimálnymi nárokmi na jeho úpravu. V neskorších dobách sa objavili rôzne výstrelky módy. Tie so sebou priniesli (z dnešného pohľadu) hrôzy v obočí – tenké čiarky či polkruhy, ktoré boli fenoménom 20. a 30. rokov minulého storočia.

Na začiatku bolo tenučké

Na začiatku minulého storočia, v spomínaných 20. a 30. rokoch, dámy preferovali veľmi tenké obočie. Jeho línia presahovala až za očné viečka. Tento trend si obľúbili mnohé hollywoodske ikony, ktoré ho napokon aj najviac zviditeľnili a dostali do povedomia bežných žien. 

Prelomové štyridsiatky

40. roky 20. storočia vrátili do módy „normálne“ obočie. Hoci v tejto dobe bolo moderné mať až prehnane hrubé línie chĺpkov. Polovica tejto dekády priniesla sexi obočie podľa vzoru Marilyn Monroe, ktorá bola (nielen) módnou ikonou svojej doby.

50. a 60. roky boli návratom v čase

Nasledujúcich dvadsať rokov bolo v líčení ovplyvnených disco horúčkou. Obočie sa prikláňalo k trendom zo začiatku storočia. Aj preto si ženy jeho línie opäť stenčovali. Moderným bol oblúkový tvar.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
5 módnych trendov, ktoré nesmú chýbať vo vašom šatníku: Žite si svoj Diskopríbeh!

80. roky kopú za prirodzenosť

V osemdesiatkach nastal pre obočie svetlý moment. Prím hralo strapaté a hrubé obočie. Do módy sa postupne vracala prirodzenosť, a teda sa opäť namiesto tenkých čiarok preferovali skôr prirodzene vyzerajúce tvary obočia.

90-tky a milénium

Začiatkom nového storočia sa výstrelky preniesli z posledného desaťročia 20. storočia. Do módy pomaly vchádzalo tetovanie obočia, ktorým sa preslávili napríklad speváčky Christina Aguilera či Jennifer Lopez. Výstrelkom tejto doby boli aj šialené trendy. Ženy si začali obočie líčiť pestrými a neprirodzenými odtieňmi. Holdovali (spoločne aj s mužmi) trendu skrášľovania obočia piercingom.

Roky 2010 – 2020

Nie tak dávne desaťročie prinieslo do sféry krásy trendy takzvane „instagramovo dokonalého“ obočia, kedy si ženy svoje dokonale formované obočie výrazne líčili krémovými alebo púdrovými produktmi. Tieto svoje diela ešte následne zvýrazňovali vrstvou svetlého korektoru, čo malo spôsobiť vzhľad ako po retuši.

Súčasnosť

V dnešnej dobe sa do módy vracia filozofia neupraveného, naturálneho looku. To platí teda aj pri obočí. Presne definované línie sú už out. V kurze je hrubé, husté obočie, ktoré pôsobí neupravene, hoci je potrebné sa o jeho formovanie starať. Musíme skonštatovať, že oproti ostatným výstrelkom z histórie je súčasná móda úpravy obočia asi tou najlepšou alternatívou.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame