Potrebujete sa rýchlo postaviť na nohy? Tieto overené rady vás zbavia nádchy aj bolesti v hrdle

Porazte nádchu či bolesť v krku vďaka jednoduchým trikom. (Getty Images)

Jeseň je obdobím, keď nás často skolí nádcha či prechladnutie. Ak sme každý deň v kontakte s kolegami v práci, chodíme do veľkých obchodov alebo máme deti v škole, šance ešte stúpajú. Našťastie existuje viacero overených trikov, vďaka ktorým budete o chvíľu opäť fit!

Trápi vás upchatý nos, kýchanie či bolesti v krku alebo hlavy? Kľúčovým krokom v liečbe je, samozrejme, oddych, v rámci ktorého necháme telo načerpať silu a chorobu vyležíme. Dôležitá je aj strava plná vitamínov – najmä veľa vitamínu C, dostatok tekutín a vhodný sirup. Čo všetko vám v boji proti chorobe pomôže?

Teplo na všetky spôsoby

Jedným z trikov, ktoré sú už rokmi overené, je naparovanie. Populárny je najmä mokrý variant. Bylinky alebo soľ zalejete vriacou vodou a pod dekou či uterákom vdychujete paru, ktorá z hrnca či misky uniká. Naparovanie by malo trvať 5 až 15 minút a opakovať by ste ho mali dva- až trikrát denne.

Obľúbenými bylinkami, ktoré sú pri tomto spôsobe uvoľnenia nosových dutín účinné, sú harmanček, mäta, rozmarín, borovica alebo tymian. Namiesto byliniek však môžete použiť aj soľ či škoricu. Za túto metódu vám poďakuje nielen upchatý nos, ale pomôže aj hlasivkám, prieduškám či pri kašli.

Vyskúšajte obklad

Obklad, pomocou ktorého dokážeme uľaviť od bolesti, je takisto nenáročnou metódou, ktorú môžu vyskúšať deti aj dospelí. Pomáha najmä pri bolestiach hrdla a ochoreniach horných dýchacích ciest, keď sa obalí krk, v prípade kašľa ide o obklad hrudníka a dobre ho zvládajú aj detičky.

Používa sa však aj pri bolesti kĺbov, keď sa ním obalí bolestivé miesto. Obklad by ste mali nechať pôsobiť dve až tri hodiny a vyrobíte si ho jednoducho. Najprv na telo priložte namočený a dobre vyžmýkaný kus tenkej látky. Ten obaľte nepremokavou vrstvou, napríklad mikroténovým vrecúškom, a na záver miesto obaľte kusom hrubej suchej látky – dobre funguje napríklad šál. V prípade bolesti hrdla si ho pokojne nechajte aj celú noc.  

Pri bolesti hrdla môže pomôcť zábal aj bylinky. (Zdroj: Getty Images)

Prepláchnite poriadne nos

Pri prechladnutí a nádche býva nepríjemný najmä pocit „plného“ nosa, ktorý nám znemožňuje dobre dýchať. Pri prevencii, na odstránenie hlienu či cudzích častíc z nosa pritom pomáha výplach nosových dutín. Stačiť by malo pol čajovej lyžičky soli, ktorú rozpustíte v pohári vlažnej vody, skúsiť môžete aj minerálnu vodu s obsahom . Na preplachovanie môžete použiť špeciálnu kanvičku, prípadne spreje s morskou vodou.

Pri vyplachovaní nesmiete dýchať nosom, ústa majte otvorené a dýchajte len nimi. Vždy by ste mali začať nosovou dierkou, ktorá je voľnejšia. Ak sú obe pocitovo rovnako upchaté, pri vyplachovaní nosové dierky striedajte. Hlavu majte pri vyplachovaní otočenú nabok a voda tak bude nosom pretekať pôsobením gravitácie. V ideálnom stave vyjde druhou nosovou dierkou.

Pomoc zvnútra

Okrem toho sa oplatí skúsiť aj recepty našich starých mám – do jedálnička zaraďte cesnak, cibuľu či med. Zotavovanie z choroby urýchlia aj bylinkové čaje.

Pri prechladnutí či suchom kašli sa oplatí staviť na lipu, baza zase pomôže pri vykašliavaní a zbaví vás hlienu. Pri nádche je obľúbený aj rumanček, ktorý telo prehreje, podporí imunitu a spoľahnúť sa môžete na jeho dezinfekčné účinky.

Stavte na prírodný sirup

Silu rastlinných extraktov využíva aj sirup Stodal nos a hrdlo, ktorý pomôže s nádchou zatočiť skôr. Stodal nos a hrdlo pritom pomáha už pri príznakoch bolesti hrdla a upchatého nosa a obsahuje tri rastlinné extrakty 100 % prírodného pôvodu.

Púčiky borovice lesnej sa postarajú o rozpúšťanie hlienu a zmierňujú opuch sliznice, ibiš lekársky zasa zmierni zápal a podráždenie hrdla. Trio bylín dopĺňa skorocel kopijovitý, ktorý má taktiež upokojujúce účinky na hrdlo a podporuje prirodzené obranné mechanizmy organizmu.

Sirup bez farbív, konzervantov či alergénov je vhodný pre deti od troch rokov aj dospelých a vďaka prírodným zložkám pomôže skôr postaviť na nohy celú rodinu.

Zistite viac o sirupe Stodal nos a hrdlo

Výživový doplnok Stodal nos a hrdlo pomôže deťom aj dospelým. (Zdroj: Boiron Slovensko)

Advertoriál pripravený v spolupráci s Boiron Slovensko.

Advertisement
Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame