Robíte pri zaspávaní tieto chyby? Objavte 3 šikovné triky, vďaka ktorým budete spať ako bábätko!

spánok

Poradíme vám tri šikovné triky na spánok (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Už dávno nie sme ako naši predkovia, neučíme sa spať, keď slnko zapadá a prebúdzať sa, keď vychádza. Naše prirodzené rytmy sme nahradili umelými, ktoré generuje modré svetlo z príliš veľkého počtu obrazoviek – televízorov, počítačov, smartfónov, herných zariadení a ďalších.

Aby sme tieto spánkové rytmy opäť zosynchronizovali, musíme náš mozog spánkom trénovať, povedal klinický psychológ a odborník na spánok Michael Grandner. Riadi program výskumu spánku a zdravia na University of Arizona a kliniku behaviorálnej spánkovej medicíny v Banner-University Medical Center v Tucsone.

Stanovte si jasný rozvrh

Melatonín je hormón produkovaný telom, ktorý reguluje, kedy spíte a kedy sa zobudíte. Ako sa blíži noc, hladina melatonínu stúpa a stáva sa kľúčovým signálom pre telo, že je čas ísť spať. Produkcia melatonínu je zastavená svetlom, takže hladiny prirodzene klesajú, keď sa blíži denné svetlo, čo vás pripraví na privítanie dňa.

Aby správne fungoval, Grandner povedal, že uvoľňovanie tohto hormónu musí prebiehať v pravidelných časoch. Takže ak sa váš čas spánku a vstávania mení zo dňa na deň alebo cez víkendy, povedal, že vaše spánkové rytmy nie sú predvídateľné a telo nevie, ako reagovať.

Neležte v posteli, keď nespíte

Je to zlaté pravidlo v spánkovej medicíne, podložené „desiatkami rokov údajov“, povedal Grandner. V skutočnosti povedal, že tento tip je taký silný, že keď sa používa na jeho spánkovej klinike, „môže dokonca prekonať lieky na spanie na predpis.“ Prečo je to také dôležité? Pretože ležanie v posteli môže vytvoriť prepojenie vo vašom mozgu, ktorá môže viesť k chronickej nespavosti, vysvetlil Grandner. Namiesto toho, aby to bolo miesto na oddych, kde pokojne zaspávate, vaša posteľ sa stáva miestom úzkosti, kde sa prehadzujete a prebúdzate sa unavení.

Zmeňte svoj postoj k spánku

Mnoho ľudí považuje spánok za poslednú vec, ktorú musia urobiť v preplnenom dni, ktorý stojí za to odložiť, aby stihli domáce, školské, kancelárske alebo najnovšie televízne seriály, ktoré stoja za prepitné. „Nevnímajte svoj spánok ako množstvo času, ktorý vám zostáva počas dňa, vnímajte svoj spánok ako množstvo času, ktoré potrebujete na to, aby ste sa pripravili na produktívny zajtrajšok,“ doplnil Grandner. Väčšina dospelých potrebuje sedem až osem hodín spánku, aby si úplne oddýchli.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame