Turistika v zime? Môže byť, ale len s poriadnou výbavou

Chatka

freedigitalphotos.net

Čarokrásna príroda a vysoké hory lákajú turistov počas celého roka, zimu nevynímajúc. Práve v zime treba svoju ostražitosť ešte väčšmi zvýšiť a na dobrodružstvo v prírode sa svedomito pripraviť. Na čo by ste nemali zabúdať a ako by ste sa mali obliecť?

Pri zimnej turistike musíte počítať s jedným výrazným špecifikom – snehom. Ten dokáže byť priadne nebezpečný, obzvlášť v prípade, keď je čerstvo napadaný. Vtedy by ste mali svoju túru poriadne zvážiť, hlavne ak sa chystáte do terénu s veľkým sklonom. Pohyb v horách je v takýchto podmienkach mimoriadne nebezpečný. Vyvarujte sa otvoreným priestranstvám a jedno spravte ešte pred odchodom na túru. Zistite si doma lavínovú situáciu, stupeň lavínového nebezpečenstva v danej lokalite. Je vyjadrený na stupnici 1-5, pri čísle 1 sa nemusíte ničoho obávať, pri čísle 2 netreba ísť na mimoriadne strmé svahy a číslo vyššie ako 3 znamená výrazné nebezpečenstvo.

Nájdite si „parťáka“

Najhoršou a najnebezpečnejšou vecou, ktorú môžete urobiť, je ísť na túru osamote. Ak sa vám niečo prihodí, nebude vám mať kto pomôcť. Vždy choďte minimálne vo dvojici – a v zime predovšetkým. Nikdy neviete, čo sa vám môže stať a vždy je lepšie mať niekoho nablízku.


Mohlo by vás zaujať: Pohyb vás udrží vo forme aj vo vyššom veku: Ktorú aktivitu si vyberiete vy?


Nepodceňujte oblečenie

Zimná turistika vyžaduje teplejšie oblečenie. No nezabúdajte na to, že idete v podstate športovať. Preto sa nenaobliekajte príliš, túra by bola utrpením. Myslite na základ – teplé termo ponožky. Tie dobre odvádzajú vlhkosť a samozrejme zohrejú. Minimálne jeden náhradný pár by vo vašom batohu nemal chýbať.

Systém oblečenia by mal pozostávať z viacerých vrstiev. Spodnú bude tvoriť termo bielizeň a tričko z funkčných materiálov. Odvádza pot a nechladí.

Rovnako dbajte na správny výber ďalšej vrstvy, ktorá má zahriať. Zabudnite na bavlnené svetre. Najideálnejšie bude zaobstarať si bundu z flisu alebo podobného teplého materiálu.

V prípade teplého počasia a intenzívneho pohybu pri tretej, vrchnej vrstve siahnite len po softshellovej bunde s vetru a vode odolnou membránou. Dokáže dostatočne vetrať a pri pohybe sa zahrejete. Inak siahnite po hrubšej, napríklad lyžiarskej bunde. Tá je vhodná pri menej náročnej turistike, keďže pri strmom stúpaní by ste sa v nej poriadne zapotili. A nezabudnite si pribaliť ešte niečo náhradné a hlavne teplé. Nikdy neviete, či to nebudete potrebovať.

Aby sa vám nešmýkalo

Najdôležitejšou je správna obuv. Voľte pevnú a kvalitnú obuv s výraznou podrážkou, ktorá dobre drží aj na snehu. Dobrým pomocníkom sú aj protišmykové návleky na obuv. Nasadíte ich na akúkoľvek topánku a pri nenáročných túrach držia veľmi dobre aj na zľadovatenom snehu. Neodmysliteľným spoločníkom by mali byť turistické paličky. Tie nielen pomáhajú pri udržiavaní stability, ale dokonca odľahčujú kĺbom, ktoré sa tak menej namáhajú. Pri tých najnáročnejších horských prechodoch si zoberte stúpacie železá, takzvané mačky. Nemusíte byť horolezec na to, aby ste ich výhody ocenili. Pokiaľ narazíte na strmý zľadovatený svah budú mačky jedinou možnosťou, ako sa dostať na vrchol. Vášniví turisti, bažiaci po výstupoch na tie najvyššie vrcholy, by mali popremýšľať aj o cepíne, čakane. Ten uľahčuje chôdzu v strmom svahu, pomáha pri prekonávaní strmých pasáží a v prípade pošmyknutia sa s ním môžete zastaviť.


Mohlo by vás zaujať: Túry vo Vysokých Tatrách: Tieto zvládnete aj po päťdesiatke!


Ostatné vybavenie

Nemali by ste zabudnúť na dostatok jedla a tekutín, zoberte si aj niečo teplé do termosky. Dobrým tipom je mať so sebou vždy niekoľko energetických tyčiniek a energetický nápoj. V krízových situáciách ich určite oceníte. Samozrejmosťou sú rukavice a teplá čiapka. Pamätajte, cez hlavu uniká výrazné množstvo tepla a ak budete musieť v prírode prenocovať, jedine s čiapkou na hlave. Pokiaľ sa obávate lavín, zaobstarajte si lavínový vyhľadávací prístroj, sondu a lopatku. Pred túrou si doma poriadne nabite mobilný telefón. Rovnako si so sebou vezmite aj baterku, prípadne čelovú lampu.

Turistika v zime má mnoho špecifík. Sneh, nízke teploty a tma, ktorá prichádza oveľa skôr ako v lete. Všetko toto sú faktory, na ktoré musíte v horách pamätať. Aj keď budete musieť so sebou v batohu ťahať o niekoľko stoviek gramov záťaže viac, v ťažkej situácií vám to môže zachrániť život či zdravie. Buďte preto opatrní a hlavne nezabúdajte na to, že na vás doma niekto určite čaká.


Chodíte v zime do hôr? Máte nejaké zaujímavé zážitky a skúsenosti? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame