Túžite schudnúť a neviete ako? Tieto tipy stoja za vyskúšanie

Žena

thinkstockphotos.com

Ak chcete naozaj schudnúť a udržať si dlhodobo optimálnu hmotnosť, tak je vám prehľad v najnovších trendoch diét úplne nanič. Potrebujete zmeniť svoje návyky, spôsob stravovania a celkovú životosprávu, inak nikdy neschudnete natrvalo. A nevyhnete sa ani nepríjemnému jo-jo efektu. Poradíme vám tie najľahšie spôsoby, ako na to a s trvalými výsledkami.

Jedlo si naložte na menší tanier

Možno sa budete čudovať, že taký primitívny spôsob môže fungovať. Niekedy sú však tie najjednoduchšie alebo bezplatné veci najlepšie. A to platí aj pri tomto spôsobe zníženia váhy. Ak si totiž budete jedlo nakladať na menší tanier, takmer určite zjete menej.  A to nielen jednorázovo, ale pri každej porcii. Nebudete hladní, no ani prejedení a ručička na váhe klesne bez toho, aby ste sa museli trýzniť nejakými drastickými hladovkami. A najlepšie na tom je, že sa vlastne veľmi neobmedzujete. A ak sa malých tanierov nevzdáte, tak sa vaša hmotnosť optimalizuje a vy sa už nikdy nebudete musieť trápiť s nadbytočnými kilami.


Mohlo by vás zaujať: Schudnúť rýchlo a zdravo sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Spravte si bezmäsité dni

Je síce pravda, že mäso nám poskytuje cenné proteíny, no ak nie ste vrcholový športovec či športovkyňa, ani z ďaleka ho nepotrebujete jesť každý deň. Vyložme si karty na stôl – určite netvorí každý deň porciu vášho mäsa kvalitný hovädzí alebo kurací steak či filet z lososa. Ostatné mäsá veru až tak výživné nie sú. Preto by ste mali zmeniť aj svoj pohľad na mäso. Úplne zo stravy vylúčiť všetky spracované mäsové výrobky, od šunky, cez salámy, paštéty, až po párky. Vyčleňte si aspoň dva dni v týždni, kedy do úst nedáte ani kúsok mäsa a budete jesť výlučne zeleninu, ovocie a k tomu zemiaky či celozrnné pečivo. Príliš veľa mäsa totiž v črevách zahníva a bráni živinám, aby sa vstrebali v dostatočnej miere. Spomaľuje sa tým vaše trávenie a tuky sa ukladajú omnoho rýchlejšie. Týmto jednoduchým spôsobom sa vaše črevá odľahčia a vaše telo bude môcť lepšie tráviť prijatú potravu, čo sa odrazí aj na vašej váhe.

Jedzte pravidelne, 5 krát denne

Pre vyznávačov diét to bude znieť možno dosť nelogicky, no viac a najmä na dlhú dobu zhodíte vtedy, ak budete jesť pravidelne, nie držať hladovky. Vtedy, keď hladujete ide vaše telo na úsporný režim. Ale ako náhle sa najete, začne si ukladať do zásob, aby sa dopredu pripravilo na prípadné ďalšie takéto obdobie. To v konečnom dôsledku neznamená nič iné, ako jo-jo efekt a fakt, že chudnúť budete len vtedy, keď budete hladovať. A keď sa nejete, priberiete ešte viac, ako ste mali pred diétou. No ak to spravíte naopak a budete pravidelne 5 krát denne jesť (najlepšie je dodržať pravidelné intervaly – každé 3 hodiny), vaše telo si nebude do zásob ukladať viac, ako za normálnych okolností, ale menej. Zistí totiž, že mu nehrozí nijaké ohrozenie, ale má jedla naopak dostatok, čo znamená, že budete prirodzene chudnúť na optimálnu hmotnosť. Samozrejme celkový počet kalórii treba udržať pod kontrolou, za jedlo – napríklad desiatu, sa považuje aj jablko či banán.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


Biele pečivo pre vás neexistuje

Zabudnite naň. Biele pečivo je prázdna potravina, ktorá vám okrem toho, že z nej priberiete, nedá nič. Miesto bielych rožkov si kúpte grahamové rožky alebo celozrnné pečivo, ktoré sú pre mnoho ľudí aj oveľa chutnejšie. Miesto obyčajného chleba skúste špaldový alebo celozrnný. Taktiež zabudnite aj na obyčajnú bielu ryžu a cestoviny. Zo všetkého existuje zdravá, celozrnná varianta. Nepoužívajte ani bielu múku, nahraďte ju celozrnnou, špaldovou, či inou zdravou alternatívou. Chuť je len mierne odlišná a rýchlo si na ňu zvyknete. A okrem toho, že sa zbavíte kíl navyše, prospejete aj celému svojmu organizmu.

Zbúrajte stereotypy

Aj to je finta, ktorá môže pomôcť. Jete vždy v kine pukance či iné dobroty? Načo, veď nie ste hladní… „Napracete“ sa vždy večer do prasknutia? Ani to nemusíte, stačí len zmeniť zabehnuté stereotypy. Jedávate večeru pri pozeraní televízie? Tým pádom sa nekontrolujete a zjete viac. Skúste ju dnes večer vypnúť a najesť sa bez nej. Alebo zmeňte miesto stravovania. Namiesto chipsov či chrumiek pri obľúbenom seriáli si radšej rozkrojte jablko. Niektorým ľuďom tiež pomáha jesť nedominantnou rukou. Praváci vyskúšajte teda jesť aspoň jedno jedlo denne ľavou rukou, ľaváci naopak pravou. Uvidíte, že zjete menej.


Snažíte sa schudnúť? Darí sa vám to? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame