Únava, strata libida či osteoporóza? Možno vám chýba fosfor

Bolesti hlavy

thinkstockphotos.com

Fosfor je nevyhnutný pre zdravé kosti a zuby. Potrebujú ho však aj ďalšie ľudské orgány, ako napríklad mozog, srdce či obličky. Dokonca môže pomôcť podporiť libido a zlepšiť pohyblivosť spermií.

Fosfor sa podieľa na tráviacich procesoch, ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu či využitie ostatných živín v ľudskom organizme.

Fosfor pre zdravé kosti, zuby, srdce i obličky

Fosfor je spolu s vápnikom dôležitý hlavne pre udržanie zdravia kostí a zubov. Podieľa sa na posilnení nielen zubnej skloviny, ale aj ďasien. Fosfor (a vápnik) sú tiež prevenciou vzniku osteoporózy. Zhruba 85 percent tejto látky sa nachádza v kostiach a zuboch, zvyšné množstvo vykonáva viaceré dôležité úlohy v ľudskom organizme. Napríklad ovplyvňuje vstrebávanie niektorých vitamínov zo skupiny B. Podľa niektorých výskumov je tiež fosfor dôležitý pre zdravé srdce, konkrétne pravidelný srdcový rytmus. Podieľa sa aj na zachovaní zdravia obličiek, ktoré sú kľúčové pri odstraňovaní toxínov z tela.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zachovať zdravé kosti do vysokého veku? Poradíme vám, ako na to


Keď fosfor chýba…

Nedostatok fosforu v ľudskom organizme sa prejavuje predovšetkým slabými kosťami, ťažkosťami s kĺbmi a tiež zvýšenou tvorbou zubného kazu. Vyskytnúť sa tiež môže znížená výkonnosť a strata chuti do jedla. Vylúčené nie sú ani príznaky ako úzkosť, chudnutie, rastové problémy u detí, citlivosť kože, poruchy srdcového rytmu a pod. Ak pociťujete nedostatok energie, únavu alebo vás trápi strata libida, skúste dodať do organizmu potrebné dávky fosforu.

Okrem toho pomáha zlepšiť pohyblivosť spermií, môže byť nápomocný pri impotencii a frigidite. Podľa viacerých vedeckých štúdií tiež dostatočné dávky fosforu chránia pred vznikom demencie a Alzheimerovej choroby. Fosfor má teda schopnosť podporovať i kognitívne funkcie mozgu.

Pre tvorbu bielkovín a hormonálnu rovnováhu

Fosfor sa podieľa na efektívnom využívaní bielkovín, ktoré sú dôležité napríklad pre svalovú hmotu. Zaujímavé je, že aj má schopnosť znížiť bolesť svalov po namáhavom cvičení či inej náročnej fyzickej aktivite. Ďalej ovplyvňuje metabolizmus sacharidov a tukov. Má vplyv na reprodukčné procesy v ľudskom organizme, to znamená, že ovplyvňuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo si dopriať?

Odporúčané denné dávky fosforu pre dospelých sú 700 mg. U detí vo veku 9-18 rokov by sa malo denné množstvo pohybovať až okolo 1250 mg.  Medzi významné zdroje fosforu patria:

  • tekvicové semená – 30-gramová porcia týchto semiačok pokryje odporúčanú dennú dávku fosforu zhruba na 35 percent,
  • slnečnicové, chia, sezamové a ľanové semená,
  • ryby (losos) a morské plody,
  • orechy (brazílske, píniové, mandle, kešu),
  • bravčové, hovädzie a teľacie mäso,
  • mliečne výrobky,
  • sója a strukoviny (fazuľa, šošovica).

Nadmerný príjem

Príliš veľa fosforu v ľudskom organizme môže spôsobiť hnačku, ale aj tvrdnutie dôležitých ľudských orgánov a tkanív. Samozrejme, nadmerný príjem ovplyvňuje aj schopnosť organizmu vstrebávať železo, vápnik či horčík. Odborníci odporúčajú dbať na vyvážený príjem fosforu a vápnika, keďže tieto dve živiny spolupracujú. Nuž a mnohí z nás prijímajú viac potravín bohatých na fosfor ako na vápnik.


Dopĺňate fosfor do tela aj formou výživových doplnkov alebo výlúčne len vhodnou stravou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame