Upratovaním k lepšej nálade: Vyhoďte konečne zbytočnosti a uvidíte, čo sa stane

Upratovanie

gettyimages

Máte pocit, že sa vám vybili baterky a jediné, čo ešte zvládnete, je ráno vstať a večer si zasa ľahnúť? Ak svoju únavu zvaľujete na jeseň, možno robíte chybu. Niekedy stačí poriadne sa porozhliadať po byte a zbaviť sa všetkého, čo vás oberá o energiu.

Náš domov máme často zapratané vecami, ktoré nepotrebujeme, neprinášajú nám radosť, alebo sú už nefunkčné. Odložili sme ich s tým, že ešte sa nám možno zídu. V každodennom zhone tiež unikajú našej pozornosti popraskané steny, rozštiepené police, obité rohy nábytku či prasknutý porcelán. A vedeli ste, že na našu energiu vplýva aj neporiadok?

Pokazené a nefunkčné musí preč

Roztrhané papuče, obitý riad, kvapkajúci kohútik, pretekajúci záchod, vŕzgajúca posteľ, spotrebiče, ktoré nefungujú… Všetko, čo je poškodené a nefunkčné, vnáša do domácnosti nepohodu. A tá sa potom prenáša aj do našich životov a vzťahov. Riad je symbolom rodiny a ak je prasknutý, poškriabaný či obitý, môže negatívne pôsobiť na rodinné vzťahy. S kvapkajúcim kohútikom odteká nielen vaša energia, ale aj financie. No a komu vŕzga posteľ, tomu to zrejme čoskoro začne škrípať aj v partnerskom živote. Urobte si teda inventúru, zavolajte opravára a neopraviteľné veci vyhoďte. Uvidíte, ako sa zanedlho zlepší vaše zdravie aj atmosféra v rodine.

Nie je dar ako dar

Sú určité predmety, ktorých sa človek vzdáva ťažko. Napríklad dary. Porcelánový servis od svokry, ktorý ste dostali ešte ako svadobný dar, alebo starodávne vyzerajúce hodiny, ktoré vám na rozlúčku venoval váš bývalý zamestnávateľ. Sú síce nositeľmi spomienok, ale tie nemusia byť vždy príjemné. Ak vás svokra celý život neznášala a šéf vás vyhodil práve v čase, kedy ste od neho očakávali skôr vďaku či povýšenie, ich dary vám šťastie neprinesú. Ponechať by ste si mali len to, čo vám bolo darované naozaj od srdca. Zbavte sa aj predmetov, ktoré ste si síce zaobstarali sami, no priniesli vám smolu. Napríklad nôž, ktorým ste sa už dvakrát porezali. Môžete to nazvať poverčivosťou, ale ani adrenalínoví športovci si so sebou na výpravu nebrávajú veci, ktoré im v minulosti priniesli nešťastie.

Poriadok je základ

Vianoce sú síce ešte ďaleko, na dôkladné upratovanie je však vždy správny čas. Vyhodiť zvädnuté kvety, povysávať prach spoza skríň, alebo len poumývať plný drez špinavého riadu má svoj význam. Neporiadok v dome totiž nie je len nepríjemný na pohľad, ale je aj zdrojom našej zlej nálady, straty energie a nízkeho sebavedomia. Tak to aspoň tvrdia výskumníci z Centra pre každodenný život a rodinu (CELF) z Californskej univerzity v Los Angeles, ktorí skúmali vzťah medzi 32 kalifornskými rodinami a tisíckami predmetov v ich domovoch. Výsledky asi veľmi neprekvapia: Na neporiadok a prehnané množstvo predmetov v byte sú citlivé najmä ženy, čím viac vecí mali, tým viac stresu pociťovali. Ak máte skrine prepchaté oblečením a vládne v nich chaos, na nálade vám to určite nepridá. Začnite teda s triedením a upratovaním ešte dnes. Pozitívna energia musí prúdiť, a na to potrebuje miesto.

Toto si zaobstarajte!

Podľa starého čínskeho umenia feng šuej, ktoré sa zaoberá tokom energií a vplyvom prostredia na naše fyzické aj duševné zdravie, existuje viacero predmetov, ktoré by v našich domovoch rozhodne chýbať nemali. Okrem živých rastlín v kvetináčoch sú to aj sošky anjelov a zvierat, ktoré pôsobia harmonizujúco. Figúrky sú symbolom šťastnej domácnosti. Napríklad slony by sme mali mať vystavené od najväčšieho po najmenšieho, vtedy kumulujú prosperitu a rodinné šťastie najviac. Spálňu by sme si mali zútulniť dekoračnými vankúšmi, ideálne s výšivkou. Ak sú na vankúši kvety, strážia naše zdravie, ak sú na nich obrazy zvierat, mali by nás chrániť pred nebezpečenstvom.


Ako často doma upratujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame