Pre niektorých ľudí témy ľudských výlučkov predstavujú tabu alebo jednoducho niečo nechutné. Pravda je však taká, že sliny, moč, stolica, pot, či dokonca ušný maz dokáže naznačiť, či je s naším telom všetko v poriadku. Čistenie uší je síce hotová veda, no žltá hmota vo vnútri zvukovodu občas stojí za preskúmanie. Čo všetko o vás napovie?
Keď je ušného mazu priveľa
Máte pocit, že v poslednom období akosi horšie počujete? Na vine môže byť práve nadmerná produkcia ušného mazu, ktorý sa postupom času dostáva hlbšie a hlbšie do zvukovodu. Výsledkom je, že okolitý svet vnímame tak, akoby nám zaľahlo v ušiach. Zriedkavé nebýva ani hučanie, pískanie či šum v ušiach. Riešiť tento problém v domácom prostredí sa nevypláca, radšej hneď vyhľadajte odborníka na najbližšej ORL ambulancii. Ten vám šetrne vypláchne zvukovod, prípadne odstráni vytvorenú zátku.
Mohlo by vás zaujímať: Neubližujte svojim ušiam: Naučte sa, ako ich čistiť správne
Pozor na ostré predmety
Ušný maz je prirodzenou súčasťou vonkajšieho zvukovodu a jeho primárna úloha tkvie v ochrane kože pred nadmerným vysychaním. V snahe vydolovať z uší čo najviac mazu sa vyhnite tomu, aby ste si do nich strkali akékoľvek ostré predmety – sponky, kľúče, ceruzku a iné. Riskujete totiž poranenie a následne bolestivú infekciu, ktorá vás na niekoľko dní až týždňov vyradí z pracovného kolobehu.
Ušný maz a jeho varianty
- Vodový s nazelenalým odtieňom: Ušný maz je tekutejší v prípade, ak sa sprchujeme a natečie nám do uší voda, alebo ak sa v lete viac spotíme. Pokiaľ sa vás ani jedna z uvedených situácií netýka a maz získal zelenkastý odtieň, máte dočinenia s ušnou infekciou.
- Lepkavý alebo suchý: Konzistencia ušného mazu podľa štúdie uverejnenej v časopise Genetika prírody úzko súvisí s naším pôvodom. Zatiaľ čo ľudia s ázijskými predkami majú ušný maz suchý, pre Afričanov a Európanov je typický lepkavý ušný maz. Vysvetlenie spočíva v adaptácii na klimatické podmienky, v ktorých sa naši predkovia vyvíjali.
- So silným zápachom: Naznačuje infekciu alebo poškodenie stredného ucha. Nezriedka sa k symptómom pridáva aj problém s rovnováhou, zvonenie alebo zaľahnutie v ušiach, či pocit zapchatých uší.
- Šupinatý: nemusíte podliehať panike, vysvetlenie je jednoduché – starnete. S pribúdajúcimi rokmi totiž žľazy vysychajú a ich produkcia klesá.
Mohlo by vás zaujímať: Bolesti ucha vám nedajú spať? Tieto babské rady stoja za pokus
Viete si vyčistiť uši správne?
Náš párový orgán sluchu je pomerne citlivý na akúkoľvek manipuláciu, a preto je opatrnosť pri čistení na mieste. Keďže vývoj aj v tomto smere neustále napreduje, na výber máte z niekoľkých možností:
- vatové tyčinky – asi najpoužívanejšia forma ušnej hygieny. Keďže tyčinky sú tenké a pomerne dlhé, musíme dávať pozor, aby sme si pri narábaní s nimi sluch definitívne nepoškodili.
- ušné spreje – zatiaľ čo výrobcovia vyzdvihujú šetrnosť takéhoto čistenia uší, otorinolaryngológovia varujú pred stratou schopnosti samočistenia zvukovodu a pred zvýšeným sklonom k zápalom
- ušné sviečky – ich používanie je náročnejšie a neraz sprevádzané komplikáciami
- vlastný malíček – po tom, čo vyjdete zo sprchy ešte s mokrými vlasmi, ušný maz si vyškrabkajte z uší, len pokiaľ dočiahnete malíčkom
- nečistiť si uši vôbec – existuje skupina odborníkov, ktorá radí spoľahnúť sa len na vyššie spomínanú samočistiacu schopnosť ucha. Poumývať údajne stačí vchod do vzduchovodu a vytrieť uterákom alebo vreckovkou.
Ako si uši čistíte vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.