Ušný maz pod lupou: Neuveríte, čo všetko dokáže prezradiť o vašom zdraví!

uši

thinkstockphotos.com

Pre niektorých ľudí témy ľudských výlučkov predstavujú tabu alebo jednoducho niečo nechutné. Pravda je však taká, že sliny, moč, stolica, pot, či dokonca ušný maz dokáže naznačiť, či je s naším telom všetko v poriadku. Čistenie uší je síce hotová veda, no žltá hmota vo vnútri zvukovodu občas stojí za preskúmanie. Čo všetko o vás napovie?

Keď je ušného mazu priveľa

Máte pocit, že v poslednom období akosi horšie počujete? Na vine môže byť práve nadmerná produkcia ušného mazu, ktorý sa postupom času dostáva hlbšie a hlbšie do zvukovodu. Výsledkom je, že okolitý svet vnímame tak, akoby nám zaľahlo v ušiach. Zriedkavé nebýva ani hučanie, pískanie či šum v ušiach. Riešiť tento problém v domácom prostredí sa nevypláca, radšej hneď vyhľadajte odborníka na najbližšej ORL ambulancii. Ten vám šetrne vypláchne zvukovod, prípadne odstráni vytvorenú zátku.


Mohlo by vás zaujímať: Neubližujte svojim ušiam: Naučte sa, ako ich čistiť správne


Pozor na ostré predmety

Ušný maz je prirodzenou súčasťou vonkajšieho zvukovodu a jeho primárna úloha tkvie v ochrane kože pred nadmerným vysychaním. V snahe vydolovať z uší čo najviac mazu sa vyhnite tomu, aby ste si do nich strkali akékoľvek ostré predmety – sponky, kľúče, ceruzku a iné. Riskujete totiž poranenie a následne bolestivú infekciu, ktorá vás na niekoľko dní až týždňov vyradí z pracovného kolobehu.

Ušný maz a jeho varianty

  1. Vodový s nazelenalým odtieňom: Ušný maz je tekutejší v prípade, ak sa sprchujeme a natečie nám do uší voda, alebo ak sa v lete viac spotíme. Pokiaľ sa vás ani jedna z uvedených situácií netýka a maz získal zelenkastý odtieň, máte dočinenia s ušnou infekciou.
  2. Lepkavý alebo suchý: Konzistencia ušného mazu podľa štúdie uverejnenej v časopise Genetika prírody úzko súvisí s naším pôvodom. Zatiaľ čo ľudia s ázijskými predkami majú ušný maz suchý, pre Afričanov a Európanov je typický lepkavý ušný maz. Vysvetlenie spočíva v adaptácii na klimatické podmienky, v ktorých sa naši predkovia vyvíjali.
  3. So silným zápachom: Naznačuje infekciu alebo poškodenie stredného ucha. Nezriedka sa k symptómom pridáva aj problém s rovnováhou, zvonenie alebo zaľahnutie v ušiach, či pocit zapchatých uší.
  4. Šupinatý: nemusíte podliehať panike, vysvetlenie je jednoduché – starnete. S pribúdajúcimi rokmi totiž žľazy vysychajú a ich produkcia klesá.

Mohlo by vás zaujímať: Bolesti ucha vám nedajú spať? Tieto babské rady stoja za pokus


Viete si vyčistiť uši správne?

Náš párový orgán sluchu je pomerne citlivý na akúkoľvek manipuláciu, a preto je opatrnosť pri čistení na mieste. Keďže vývoj aj v tomto smere neustále napreduje, na výber máte z niekoľkých možností:

  • vatové tyčinky – asi najpoužívanejšia forma ušnej hygieny. Keďže tyčinky sú tenké a pomerne dlhé, musíme dávať pozor, aby sme si pri narábaní s nimi sluch definitívne nepoškodili.
  • ušné spreje – zatiaľ čo výrobcovia vyzdvihujú šetrnosť takéhoto čistenia uší, otorinolaryngológovia varujú pred stratou schopnosti samočistenia zvukovodu a pred zvýšeným sklonom k zápalom
  • ušné sviečky – ich používanie je náročnejšie a neraz sprevádzané komplikáciami
  • vlastný malíček – po tom, čo vyjdete zo sprchy ešte s mokrými vlasmi, ušný maz si vyškrabkajte z uší, len pokiaľ dočiahnete malíčkom
  • nečistiť si uši vôbec – existuje skupina odborníkov, ktorá radí spoľahnúť sa len na vyššie spomínanú samočistiacu schopnosť ucha. Poumývať údajne stačí vchod do vzduchovodu a vytrieť uterákom alebo vreckovkou.

Ako si uši čistíte vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame