Sviatky pokoja a pohody: Tieto témy pri vianočnom stole radšej nevyťahujte, ak sa nechcete pohádať

vianoce a hádky v rodine

Vianoce sú často katalyzátorom hádok v rodine, netreba otvárať polarizačné témy (Zdroj: Freepik/user25451090)

Vianoce sú často katalyzátorom rodinných hádok a sporov. Liga za duševné zdravie (LDZ) a občianske združenie IPčko odporúčajú vyhýbať sa počas sviatkov politickým a spoločenským témam, ktoré rodinu polarizujú.

Riešenie problémov si nechajte na neskôr

„Pripomínajte a oceňujte, čo je na rodinnom stretnutí pekné, hovorte o vďačnosti, spomínajte na blízkych a spoločné zážitky, pozrite si fotky,“ uviedol pre TASR psychológ z IPčka Marek Madro.

Liga odporučila, aby rodina počas sviatkov neotvárala riešenia problémov, ale odložila ich na iný čas po sviatkoch. „Pripravte si, čo pekné poviete každému členovi rodiny počas Vianoc, také, čo vám občas napadne a nikdy ste to nevyslovili,“ doplnila.

Dôležitá je aj vlastná psychohygiena

Odborníci tiež radia, aby mali ľudia počas sviatkov realistické očakávania, dodržiavali vlastnú osobnú psychohygienu či zdravú životosprávu. „Vynechať alkohol, vyvážená strava, dostatok spánku v pravidelnom režime, pohyb, striedať aktivitu s oddychom,“ odporučila LDZ.

Nestresujte sa kvôli darčekom

LDZ a IPčko pripomenuli, že Vianoce nie sú o darčekoch. Vďačnosť sa dá podľa nich prejaviť aj inými spôsobmi. „Často sa vianočné prípravy a nákupy darčekov vzďaľujú od predstavy šťastných, veselých a pokojných Vianoc, čo spôsobuje, že sú viac zdrojom stresu ako potešenia,“ dodal Madro.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame