Vianočný stromček je symbolom sviatkov: Aké sú trendy na tento rok?

Vianoce

flickr.com

Po sviatku svätého Mikuláša, ktorý pripadá na 6. december, väčšinu domácností zachváti vianočná horúčka. S blížiacimi sa najkrajšími a najhojnejšími sviatkami roka sa sústreďujeme nielen na nákup darčekov pre najbližších, ale tiež dekorácií. K nim nevyhnutne patrí vianočný stromček, ozdoby v podobe gulí, šišiek či anjelov, girlandy a svetelné retiazky. Keďže ponuka je naozaj bohatá, výber by ste mali dobre zvážiť. Ktorému stromčeku dáte prednosť a ako si ho tento rok ozdobiť, aby očaril všetkých členov rodiny?

Kde má vianočný stromček pôvod?

V súvislosti s vianočným stromčekom sa často objavujú teórie, že ide o čisto pohanský symbol. Niektoré významné štúdie ho však považujú za rýdzo kresťanský zvyk, ktorý odzrkadľuje spojenie dvoch významných znamení – svetla a života. V dobových chrámových hrách z 11. storočia totiž medzi rekvizitami dominoval takzvaný rajský strom ovešaný ovocím. Hry mali veľký úspech najmä v predvianočnom období. Sviečky, ktoré k vianočnému stromčeku neskôr pribudli, symbolizujú príchod Spasiteľa – svetla, ktoré má zažehnať tmu zla, hriechov a pohanstva. Prvé tradičné stromčeky majú svoj pôvod v Alsasku až v 16. storočí. Vo väčšej miere sa však tento symbol začal objavovať v ostatných kresťanských štátoch len takpovediac nedávno – v 19. storočí.


Mohlo by vás zaujíamať: Vianočný stromček: Vyberte ten správny a udržte ho čerstvý čo najdlhšie


Živý verzus umelý

Dilema, ktorú pred Vianocami najčastejšie riešime, spočíva v tom, aký stromček vlastne zvoliť. Živý je pôvabnou tradíciou, ktorá nádherne prevonia celý interiér arómou ihličia. Po sviatkoch však pomerne rýchlo opadá a končí v kontajneri. Okrem častejšieho vysávania sa preto musíme pripraviť na jednorazovú investíciu. Oproti nemu stojí na miske váh umelý stromček, ktorý rozložíme, uskladníme a môžeme použiť aj niekoľko sezón po sebe, čo sa javí ako ekologické a ekonomické riešenie. Takisto sa môže postarať o neopakovateľnú atmosféru, no vôňu lesa budú musieť dotvárať vonné sviečky alebo prírodné ozdoby.

Treba sa poponáhľať s kúpou?

Výber živého vianočného stromčeka si väčšina z nás necháva až na posledný týždeň pred sviatkami. Je to logické najmä v prípade, že bývate v paneláku a nemáte miesta nazvyš. Ak sa ale s priestorom uskromňovať nemusíte, vyrazte na nákup čím skôr. Zabezpečíte si tak široký výber a vlastné predĺženie jeho životnosti. Keď si ho priveziete domov, nanovo ho šikmo zrežte a postavte do vody. Uskladnite ho na chladnejšom mieste ďaleko od radiátorov (napríklad v nevykurovanej garáži alebo pivnici).


Mohlo by vás zaujíamať: Originálna a lacná vianočná výzdoba? Šiškové dekorácie sú to pravé


Čo hovoria ceny?

Ceny stromčekov sa odvíjajú od druhu ihličnanov a predovšetkým od ich výšky. Na konci novembra začali s predajom aj niektoré obchodné reťazce, ktoré ponúkajú stromčeky od 1,5 do 2,5 metra. Smrek vašu peňaženku odľahčí o približne 16€, borovica o 24€, normandská jedľa o 20€ (u typu premium aj o 40€). Na veľmi priaznivé ceny však zvyknú lákať aj rôzne odštepné závody a podone. Skúste si zistiť, či je nejaký vo vašej blízkosti. Napríklad správa mestskej zelene v Košiciach predáva vianočné stromčeky za 6,50 eura/bežný meter.

Ako stromček vyzdobiť?

Trendy vianočnej výzdoby sa každoročne menia podobne ako móda.

  • Biela farbaje u umelých stromčekov čoraz populárnejšia – má pripomínať zamrznutý a zasnežený ihličnan
  • Stromček je najčastejšie dopĺňaný červenými ozdobami, no výnimkou nie sú ani pestré farby – cyklaménová a fuksia. Tento rok má byť špeciálne štýlový žlto-zlatý odtieň.
  • V prípade živých stromčekov je veľmi preferovaný vintage štýl, ktorý sa nesie v znamení prírodných dekorácií a treba vyzdvihnúť aj jeho ekologickú stránku. Populárne sú šišky, slamené hviezdy, anjelici zo šúpolia a ušité ozdoby v tvare srdiečka s bielou čipkou.
  • Ak ste zástancom minimalizmu môžete vyskúšať ďalší z tohtoročných trendov. Na stromček v tomto prípade patrí len množstvo svetielok (najčastejšie bielych). Tento štýl sa hodí najmä do precízne zariadených interiérov.
  • Ručne robené ozdoby tiež slávia návrat. Zabudnite na plastové gule z hypermarketov, vyberte sa na trhy a hľadajte tie originálne, poctivo robené. Ak patríte medzi zručnejších, neváhajte a skúste si uháčkovať alebo inak zostrojiť vlastné ozdoby. Budete k nim mať určite hlbší vzťah.

Prikupujete každý rok nové vianočné dekorácie? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Johnny
Odporúčame