Všetkého veľa škodí: Toto sa stalo mužovi, ktorý užíval vysoké dávky bežného vitamínu

Hoci je o vitamíne D známe, že je skvelým pomocníkom, treba si dávať pozor na jeho dávkovanie (Zdroj: Freepik/freepik)

Vitamíny a minerály sú pre ľudské telo veľmi dôležité. Zabezpečujú jeho správne fungovanie a mnohé z nich nás chránia pred chorobami. V snahe urobiť pre svoje zdravie maximum sa mnohí schyľujú k nákupu „ton“ preparátov, ktoré nakombinujú medzi sebou. Ak patríte k tým, ktorí užívajú (najmä na jeseň) zvýšené dávky bežných vitamínov, mali by ste byť obozretní!

Mužove neznáme ťažkosti

O prípade, kedy muž v strednom veku vyhľadal lekára s viacerými ťažkosťami, informoval portál ScienceAlert. Neznámy muž prišiel na pohotovosť s problémami ako napríklad zvracanie, nevoľnosť, kŕče v nohách, hučanie v ušiach či s bolesťou brucha. To, čo sa naoko zdalo ako vírus, šokovalo aj samotných lekárov.

Mužove príznaky (ako neskôr priznal) trvali takmer 3 mesiace, počas ktorých mu rapídne klesla váha až o 13 kilogramov. Tieto neželané zmeny na sebe začal pozorovať približne pár týždňov po tom, čo mu odborník na výživu nastavil „vitamínový režim“.

Toxikovaný „déčkom“

Hoci je o vitamíne D známe, že je skvelým pomocníkom pri zvýšení imunity alebo vstrebávaní horčíka, treba si dávať pozor na jeho dávkovanie. Mužovi sa takmer stala osudnou až 400-násobne vyššia dávka, než je odporúčané množstvo.

 „Vzhľadom na jeho pomalý obrat (polčas rozpadu približne 2 mesiace), počas ktorého sa vyvíja toxicita vitamínu D, môžu symptómy trvať niekoľko týždňov,“ uvádzajú lekári v prípadovej štúdii.

Zázračný koktejl?

V tomto prípade však bolo, pravdepodobne, na vine aj neodborné „mixovanie vitamínov“. Muž totiž denne užíval 150 000 IU vitamínu D (denná dávka je 400 IU), 1 000 μg vitamínu B9 (denná dávka je 400 μg, 2000 mg Omega-3 mastných kyselín (denná dávka je 200 – 500 mg), ale aj vitamín B2, vitamín C, minerály, probiotiká či chlorid sodný.

Po tom, čo muž vyhľadal lekársku pomoc, mu zdravotníci urobili krvné testy, ktoré ukázali, že má zvýšené hodnoty vápnika, znížené hodnoty horčíka a hodnotu vitamínu D až 7-krát vyššiu než je bežné. Testy tiež odhalili nesprávnu funkčnosť obličiek, čo mohlo byť spôsobené nadmerným množstvom minerálov a vitamínov, ktoré užíval.

Lekárom dal zabrať

Muža si, samozrejme, nechali v nemocnici takmer týždeň. Telo mu doslova „vyčistili“ tekutinami, čím sa snažili znížiť vysoké hladiny „déčka“ a vápnika v krvi. Tieto hodnoty mal vysoké aj na kontrolných odberoch po 2 mesiacoch od prepustenia do domácej liečby!

„Táto kazuistika poukazuje na potenciálnu toxicitu doplnkov, ktoré sa do značnej miery považujú za bezpečné, kým sa neužívajú v nebezpečných množstvách alebo v nebezpečných kombináciách,“ dodávajú odborníci.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame