Vyberte si správnu vaňu do vašej kúpeľne: Ktorý je ten správny materiál a tvar?

Vaňa

freedigitalphotos.net

Pre mnohých ľudí je dnes výhodnejšou alternatívou sprchovanie, ktoré šetrí vodu a aj čas. Občas ale padne príjemný kúpeľ vhod a vtedy oceníte výhody kvalitnej vane. V sprchovacom kúte si neprečítate knihu, nezažijete romantiku pri sviečkach, ani si neužijete penový kúpeľ. Toto všetko vám dá len vaňa.

Najdôležitejší je materiál

Vaša pokožka bude v priamom kontakte s povrchom vane, preto by ste mali výberu materiálu venovať zvýšenú pozornosť. Nebudete chcieť relaxovať v niečom, čo vám je na dotyk nepríjemné. Najpopulárnejšími sú dnes dva materiály, pričom ich cena je približne rovnaká – okolo 300 eur.

Smalt

Ide o oceľový plech, pokrytý smaltom. Základom je práve oceľový plát, ktorý má na životnosť vane najväčší vplyv. Vyberajte kvalitnú, hrubšiu oceľ. Hrúbka plátu by mala byť ideálne viac ako 3 mm. (Niektorí výrobcovia sa neobávajú dať na takéto vane aj 10 ročnú záruku. Tenšie vane majú štandardnú dvojročnú záruku). Plech je potom posmaltovaný. Smalt je unikátny bezpórovitý hladký materiál, ktorý možno pomerne jednoducho čistiť. Ak vám hladký šmykľavejší povrch nevyhovuje, dá sa vybrať aj jeho protišmyková verzia. Smalt je sprvoti pomerne chladný a preto treba chvíľu počkať, kým sa ohreje pod vodou. Rovnako negatívom smaltovaných vaní je typická akustická kulisa vody dopadajúcej na plech.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Akrylát

Ide o modernú odpoveď na tradičný smalt. Tento materiál je na dotyk príjemnejší a rovnako lepšie pohlcuje hluk z padajúcej vody. Akrylát je skvelo tvarovateľný a tak v prípade, že vyžadujete netypický tvar vane, tá bude pravdepodobne z akrylátu. Voči smaltu má jednu nevýhodu, nie je odolný voči poškriabaniu.

Okrem toho sa môžete stretnúť s menej obvyklými materiálmi ako drevo, sklo či kov, no tu ide skôr len o dizajnérske výstrelky.

Vaňu si vyskúšajte

V predajni si do vane pokojne ľahnite, aj keď sa budete cítiť zvláštne. Je to dôležité kvôli výberu správneho sklonu vane. Miesto, kde sa budete opierať chrbtom, by vám malo vyhovovať. Ak sa plánujete vo vani kúpať vo dvojici, dajte pozor na to, aby obe protiľahlé strany mali rovnaký sklon. Nebojte sa tiež zamyslieť nad rôznymi rozmermi vane – nemusíte automaticky kupovať rovnakú veľkosť, ako ste mali pred tým, práve naopak. Niekedy aj vaňa o 10 centimetrov kratšia umožní zmeniť celkové usporiadanie kúpeľne a človek získa mnoho miesta navyše. Ak sa kúpete často a chcete maximálne pohodlie, možete sa riadiť heslom, že vaňa by mala byť približne taká dlhá ako je kúpajúci sa človek od zeme po plecia. 


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Obdĺžnik alebo rohovú vaňu?

Obdĺžnikové vane sú najtypickejšími vaňami. Nespornou výhodou je ušetrené miesto v porovnaní s rohovými vaňami. Samozrejme na rozmer a tvar vane má najväčší vplyv veľkosť kúpeľne. Radšej voľte obdĺžnikovú vaňu ako by ste mali mať rohovú, no nemali miesto na pohyb. Stretnúť sa môžete aj so samostatne stojacimi či okrúhlymi vaňami, tie sú pomerne nepraktické. Vhodné sú do veľkých a moderných kúpeľní. Pri všetkých možnostiach platí, že čo sa týka rôznych opierok na ruky a iných tvarovaní vane, je často menej viac. Neraz sa v nich totiž usádza voda a čistenie je náročnejšie ako pri jednoduchých hladkých vaniach.

Doprajte si luxus v podobe bubliniek

Perličkový kúpeľ vďaka masážnym vaniam môžete mať doma aj vy. Mnohé vane majú možnosť umiestnenia masážnych trysiek a v porovnaní s minulosťou sú cenovo dostupnejšie. Masážnu vaňu môžete mať za približne 650 eur. Takéto riešenie je vhodné pre tých, ktorí v nej trávia veľa času pri relaxe či čítaní. Pri kúpe vane nezabúdajte ani na užitočný doplnok, presklený panel na okraj vane. Je užitočný hlavne keď sa sprchujete, už nebudete mať celú kúpeľňu pod vodou.

Vaňa nie je len miesto očisty, ale aj relaxu. Práve táto jej funkcia je dnes často opomínaná. Na vine je uponáhľaný hektický životný štýl. Najradšej by sme čas šetrili aj pri sprchovaní. Občas nie je na škodu vypnúť, spraviť si teplý kúpeľ, do neho penu na kúpanie a niekoľko desiatok minút nič nerobiť, len relaxovať v štýlovej a kvalitnej vani.


Podľa akých najhlavnejších kritérií si vyberáte vaňu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame