Vyhláste vojnu vráskam: Čo musí obsahovať správny očný krém?

Krém

sxc.hu

Očné okolie je najcitlivejšou časťou tváre. Aj preto sú vrásky v tejto oblasti zo všetkých najviac viditeľné. Čím viac starneme, tým viac účinných látok naša pleť potrebuje. Ako sa teda o túto partiu starať tak, aby váš úsmev či pohľad nebol kazený nevzhľadnými vejárikmi okolo očí?

Prvé vrásky sa síce začínajú objavovať už okolo dvadsiatky, no najčastejšie na seba upozornia až medzi tridsiatym a štyridsiatym rokom. A preto by malo byť používanie očného krému každodennou samozrejmosťou už dávno pred štyridsiatkou. Správnou a dôkladnou starostlivosťou o pleť v očnom okolí, môžete dosiahnuť omnoho mladší vzhľad a prekabátiť tak ľudí odhadujúcich váš vek.

Oči o vás povedia veľa

Prostredníctvom očí sa najčastejšie osobne kontaktujeme s druhými ľuďmi a práve na základe nich si o vás aj mnoho ľudí vytvorí prvotný dojem. Preto by ste ich rozhodne nemali zanedbávať. Vyhladená pleť bez vrások nie je teda len o dobrom pocite zo svojho mladistvejšieho vzhľadu, ale pomáha nám aj v kontakte s ľuďmi a v neposlednom rade teda i v dôležitom pracovnom živote.


Mohlo by vás zaujať: Kruhy pod očami nesvedčia nikomu: Poraďte si s nimi podľa našich rád!


Prečo je najviac vrások pri očiach?

Vrásky vznikajú nie len v dôsledku veku, ale najmä kvôli mimike. Tie okolo očí sú spôsobené najmä pohybmi tvárových svalov. Najviditeľnejšie pri očiach sú práve preto, lebo pokožka je v týchto miestach najtenšia a najviac citlivá. Ďalšou z príčin je aj pôsobenie UV žiarenia, stres, zlý životný štýl, málo spánku, či častý smiech. Pleť v dôsledku všetkých týchto faktorov napokon stráca vlhkosť a pružnosť a vytvoria sa na nej vrásky. Očné krémy jej dodajú potrebnú vlhkosť aj účinné látky na jej obnovu a regeneráciu.

Čo by mal dobrý krém na oči obsahovať?

Tie kvalitnejšie krémy na oči by mali obsahovať čo najviac prírodných zložiek. Ak máte citlivú pleť, dbajte na to, aby daný krém neobsahoval parfumy a konzervačné látky, ktoré môžu pleť podráždiť. Naopak, dobý očný krém obsahuje zložky ako koenzým Q10, kolagén, vitamíny A či E, alebo kyselinu hyaluronovú.

Ktoré zložky pomôžu najviac?

Ak máte ochabnutú, zrelšiu pleť, voľte krémy s obsahom vitamínu C. Ak však ešte patríte k o čosi mladším ročníkom, hľadajte na krabičke medzi účinnými látkami hlavne vitamín A, alebo kyselinu hyalurónovú. Pri problémoch s pigmentovými škvrnami pomôže vitamín E, či výťažky z perál. Pre citlivú pleť je zas vhodný krém s výťažkami z aloe vera, ovsa a harmančeka. Hlavnou zložkou krému by však mala byť voda, ktorá poskytne pokožke potrebnú vlhkosť a hydratuje ju.


Mohlo by vás zaujať: Bojujete proti vráskam a za peknú pleť? Vyhnite sa týmto mýtom!


Nespoliehajte sa len na značku

Nie vždy platí pravidlo, že čím je niečo drahšie, je automaticky aj lepšie. Ani drahý krém známej značky nemusí hneď znamenať istú výhru. Kvalitou ho môže častokrát prevyšovať aj omnoho lacnejší variant. Dôležité je preto nenechať sa zmiasť zavádzajúcimi, alebo neprehľadnými etiketami na obaloch a vedieť sa v nich vyznať.

Nenechajte sa oklamať

Niektorí výrobcovia zavádzajú a namiesto originálnej účinnej látky dávajú do krému jej náhrady, ktoré ani zďaleka nepôsobia tak účinne ako originálna látka. Pozor preto najmä na:

  • retinol – jeho náhrady sa uvádzajú ako: pro-retinol, retinyl palmitát alebo retinol acetát
  • vitamín E (alpha tocopherol) – náhrada je tocopherol acetát
  • vitamín C (kyselina askorbová) – náhrady: askorbyl palmitát, askorbyl acetát alebo magnesium ascorbyl fosfát

Aký očný krám ste si najviac obľúbili vy? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame