Vyhnite sa prasknutému vodomeru: Presuňte ho nižšie alebo ho zateplite

Vodomery

wikipedia.org/Man

Prichádzajúce obdobie mrazov preverí nielen cestárov a šoférov, ale aj majiteľov rodinných domov a chalúp. AK patríte medzi nich, nezabudnite pripraviť svoje vodomery a vodovodné šachty na prvé mrazy. Vyhnete sa tak prekvapeniam v podobe prasknutého vodovodného potrubia či vodomeru a ušetríte si množstvo nepríjemností.

Aby nedošlo k poškodeniu vodomeru počas mrazivých dní, je v prvom rade potrebné, aby bol vodomer v dostatočnej hĺbke a čo najlepšie chránený pred povrchovou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Zatepľovanie má aj nevýhody: Vyhnite sa tvorbe plesní a popraskanej omietke


Prasknutý vodomer nepoteší

Najčastejšou zimnou poruchou je prasknutie vodomeru v dôsledku mrazov. Ide hlavne o záhrady a chatové oblasti, v ktorých sa majitelia cez zimné obdobie nezdržiavajú a nevypustia vodu zo systému. Vodomer však môže zamrznúť aj v dome, kde je malý odber vody, ak je nainštalovaný nízko pod stropom šachty alebo je nedostatočne zabezpečené uzatváranie šachty.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Zatepliť treba nielen steny, ale aj vodomer

„Vybudujte vodovodnú šachtu do hĺbky minimálne 1,5 metra. Ak sa nachádza vodomer v menšej hĺbke ako má byť, zateplite ho. Môžete použiť polystyrén, igelitové vrece s izolačným materiálom, ale aj starý paplón. Ak hrozí príchod mrazov, uzavrite pri odchode z chaty prívod vody. Vypustite zostávajúcu vodu cez odvodňovací ventil. Vodomer nie je vo vlastníctve majiteľa nehnuteľnosti, tento je však povinný zabezpečiť, aby neprišlo k jeho poškodeniu a vybudovať vodomernú šachtu v súlade s požiadavkami, ktoré mu udáva vodárenská spoločnosť. Tak bude vodomer nielen chránený pred poškodením, ale bude možné vykonať jeho inštaláciu a následne výmeny či opravy,“ radí Antónia Račková Paričiová, hovorkyňa spoločnosti Infra Services, ktorej pracovníci v roku 2012 vymenili približne 1100 zamrznutých vodomerov. Starostlivosť o ne je pritom jednoduchá, stačí pár krokov a majiteľ si ušetrí množstvo nepríjemností.


Máte skúsenosti so zatepľovaním vodomeru? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom .

Zdroj: wikipedia.org/Man, wikipedia.org/Man, Zora, TASR
Odporúčame