Ochrana pred Alzheimerom či demenciou? Toto sú všetky dôvody, prečo by sme sa mali učiť v každom veku!

Vzdelávanie

gettyimages

Vzdelávanie je kľúčové pre život každého človeka. Je to však celoživotný proces, ktorý sa rozhodne nekončí opustením školských lavíc. Ak sa človek nerozvíja, nielenže prestáva intelektuálne rásť, ale dokonca mu hrozí, že mentálne zakrpatie. Vzdelávať by ste sa mali neustále, a to bez ohľadu na ročník vášho narodenia. Prečo má teda celoživotné vzdelávanie zmysel?

Vzdelávanie je kľúčové pre život každého človeka. Je to však celoživotný proces, ktorý sa rozhodne nekončí opustením školských lavíc. Ak sa človek nerozvíja, nielenže prestáva intelektuálne rásť, ale dokonca mu hrozí, že mentálne zakrpatie. Vzdelávať by ste sa mali neustále, a to bez ohľadu na ročník vášho narodenia. Prečo má teda celoživotné vzdelávanie zmysel?

1. Pomôže vám kráčať s dobou

Doba sa mení a my tiež. Počas rokov postupne do nášho života prichádzajú rôzne technologické novinky, ktoré sa stávajú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Aj vy máte možnosť si ich osvojiť. Naučili ste sa pracovať s internetom, prihlásili ste sa na sociálnu sieť, ba dokonca vám nerobia problém ani rôzne aplikácie v mobile. To všetko je znamenie toho, že ste nezanevreli na osvojovanie si nových technologických návykov.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si rozšíriť obzory? Vzdelávajte sa aj vo vyššom veku!


2. Rozšíri vám obzory

Nie všetky informácie, ktoré ste sa učili v mladosti, sú pravdivé. Mnohé z nich veda vyvrátila. A nielen to. Ak sa rozhodnete neustále si doplňovať informácie a poznatky, značne si rozšírite obzory. Veď svet je jedinečné miesto, ktoré nás má stále niečím prekvapiť. Vyberte si odbor, ktorý vás zaujíma. A snažte sa čo najviac dozvedieť o danej problematike. Či už cez odbornú literatúru, články a videá na internete alebo návštevy múzeí.

3. Otvorí vám nové možnosti

Nikdy nie je neskoro na to, aby ste si splnili svoj sen. Možno aj vy si v neskoršom veku poviete, že je čas na (ďalšie) štúdium. Prihlásiť sa môžete na univerzitu tretieho veku. Na Slovensku je ich viacero, pričom sa tešia veľkej obľube. *Objavte napríklad štúdium na Digitálnej Univerzite, ktoré prebieha celé online! Môžete tak sedieť v pohodlí domova a učiť sa nové veci každý deň. Prihlasovanie do nového ročníka je práve otvorené.*


Mohlo by vás zaujímať: Univerzita tretieho veku: Zláka štúdium „na staré kolená“ aj vás?


4. Spoznáte nových ľudí

Ak sa rozhodnete zapísať na nejaký kurz, krúžok či dokonca študijný odbor, určite na ňom stretnete ľudí, ktorí budú vašou krvnou skupinou. Podľa viacerých odborníkov je doplnkové vzdelávanie vynikajúcou pomôckou aj v boji s osamelosťou, ktorá trápi čoraz viac ľudí. Štúdia z University of Warwick z roku 2016, poukazuje aj na túto skutočnosť a zdôrazňuje, že vzdelávaniu dospelých by sa mala venovať väčšia pozornosť.

5. Zvýši vám sebavedomie

Mnohí ľudia ľutujú, že v mladosti nešli na vysokú školu. Dôvody mohli byť rôzne: rodinný život, práca či absencia podpory okolia. Preto vzdelávanie v dospelom či zrelšom veku môže byť pre výborným spôsobom, akým si nielen doplnia vedomosti, ale si aj zároveň zvýšia sebavedomie. A to je niečo, čo skutočne stojí za to.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa demencii: Rozhýbte sa skôr, než bude neskoro!


6. Je prevenciou proti demencii

Vyšší vek so sebou prináša aj vyššie riziko vzniku rôznych demencií. Štatistika potvrdzuje, že každé 4 sekundy na svete pribudne jeden prípad demencie. Závery projektu The Rush Memory and Aging Project, však dokazujú, že vzdelávanie a kognitívna aktivita znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby či demencie 2,6-krát. Aj preto má celoživotné vzdelávanie svoj zmysel.


 *Reklamná zmienka

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame