Výhody trvalého a prechodného pobytu v Bratislave

byt

Shutterstock

Vedeli ste, že ak sa dlhšie než deväťdesiat dní budete zdržiavať mimo miesta trvalého pobytu, musíte najneskôr do desiatich dní nahlásiť štátu svoj prechodný pobyt? Túto vec vie naozaj len minimum ľudí a potom vznikajú nepríjemné prekvapenia, keď z nenahlásenia prechodného pobytu vzniknú problémy.

V súčasnosti je horúcou spoločenskou a (žiaľ ?) už aj politickou témou otázka trvalého pobytu v Bratislave. Táto téma sa týka ľudí, ktorí „originál“ nepochádzajú z hlavného mesta, no v Bratislave žijú a pracujú. Podľa neoficiálnych údajov je takýchto ľudí možno až 150 000. Takže oficiálne číslo sa od reálneho počtu ľudí žijúcich v hlavnom meste výrazne líši.

A keďže sú na jeseň komunálne voľby, stáva sa trvalý pobyt v Bratislave čoraz častejšie skloňovanou témou. Jedna kandidátka chce zaviesť mýto pre všetky autá, ktoré nemajú bratislavskú značku, súčasný primátor zase dlhodobo presadzuje program rezidenčného parkovania. Na problematiku trvalého a prechodného pobytu sa však treba pozerať komplexne a určite nie cez politické body.

Výhody trvalého a prechodného pobytu

Na úvod fakty – trvalý pobyt môžete mať v dome alebo byte, ktorého ste vlastníkom. Prechodný pobyt ponúka prakticky rovnaké „kompetencie“ ako ten trvalý, no môžete si ho nahlásiť aj v prenajatom byte alebo na inej bratislavskej adrese. Výhodou je predovšetkým uľahčenie korešpondencie s miestnymi úradmi, školami či lekármi.

Je tu aj pohľad určitého lokálpatriotizmu. Bratislava trpí nepríjemným paradoxom, keď veľa ľudí, ktorí sa sem sťahujú z iných miest Slovenska, na toto mesto nadáva, kade chodí. Ak však nadávame na miesto, kde žijeme, nadávame automaticky aj sami na seba. Pokiaľ niekto žije v Bratislave, tak využíva aj verejné statky – cesty, osvetlenie, dotácie na MHD, parky a podobne. Prečo potom dane kvôli tomu, že si nechce zmeniť trvalý pobyt, platí v svojej obci, kde sa zdržiava len pár dní do roka?

Zaparkujete pred svojím domom

V súčasnosti je na stole návrh na rezidenčné parkovanie v Bratislave. Laicky hovoríme o tom, že rezident si môže zakúpiť cenovo zvýhodnenú rezidenčnú kartu, vďaka ktorej zaparkuje pred svojím domom. Nerezident si kartu môže kúpiť tiež, ale za oveľa vyššiu sumu. Cieľom mesta je vyriešiť pomaly neúnosnú situáciu s parkovaním. A naozaj – pred panelákmi má značku BA či BL možno každé tretie auto. Inak nájdeme značky z celého Slovenska.

Cieľom je zvýšiť sumu daní odvádzaných do mestského rozpočtu, čomu sme sa venovali už vyššie. Možnosť získať rezidenčné parkovanie však určite patrí medzi hlavné výhody prechodného pobytu a samozrejme aj trvalého pobytu v hlavnom meste Slovenskej republiky.

Priaznivé pre podnikateľov

Pre zákazníkov či potenciálnych odberateľov zrejme bude znieť čudne, keď vaša živnosť alebo eseročka bude mať ako sídlo uvedenú nejakú obec na opačnom kúte Slovenska. Pritom je jasné, že pôsobíte v Bratislave. Aj pre firmy a podnikateľov je oveľa výhodnejšie nahlásiť si sídlo v Bratislave.

Všetko je totiž poruke – dá sa rýchlo a efektívne komunikovať s úradmi, klientmi, dodávateľmi, odberateľmi a pod. Pokiaľ ste živnostník, tak v prípade zmeny oprávnení alebo iných detailov si vďaka trvalému alebo prechodnému pobytu v Bratislave nemusíte brať deň voľna, aby ste to vybavili v rodnom meste. Všetko totiž vyriešite za niekoľko hodín v Bratislave.

Dnes je veľkým pozitívom aj to, že trvalý, resp. prechodný pobyt v hlavnom meste si dokážete vybaviť veľmi rýchlo aj prostredníctvom internetu. Pokiaľ sa jedná o trvalý pobyt, je riešenie jasné – adresa bytu či domu, kde žijete. Ak o prechodný, môže nastať problém v prípade majiteľa bytu, ktorý si prenajímate. V takomto prípade sa dá využiť „univerzálna“ adresa prechodného pobytu, kam vám bude chodiť korešpondencia a zároveň budete využívať všetky výhody z toho plynúce.

 
Zdroj: Shutterstock, Shutterstock, PR článok
Odporúčame