Výpredaje lyží sa začali: Vyberte si tie pravé!

lyže

sxc.hu

Hoci sa lyžiarska sezóna ešte len naplno rozbehla, športové obchody už lákajú prvými zľavami na výstroj a doplnky. Ak ste sa rozhodli zainvestovať do nového lyžiarskeho setu, mali by ste na úvod zvážiť hneď niekoľko faktorov. Zorientovať sa medzi tisíckami modelov totiž nemusí byť vôbec jednoduché. Poradíme vám, na čo sa pri kúpe lyží vlastne zamerať.

Dôležitá je vaša výška a zdatnosť

Predtým, ako sa vôbec vyberiete do špecializovanej predajne, porozmýšľajte, aký typ lyžiara vlastne ste. Tí z vás, ktorí majú odjazdených už niekoľko sezón, majú celkom iné nároky ako začiatočníci. Pre dokonalý pôžitok z jazdy je totiž rozhodujúca nielen správna dĺžka lyží, ale aj ich šírka a tvrdosť, kvalita skĺznice a rádius (vykrojenie). Od toho sa totiž odvíja nielen to, na akom teréne si samotné lyže užijete, ale aj to, aké veľké oblúky budete na svahu „rezať“. Ďalej je dôležité prihliadnuť na to, ako často plánujete lyže počas sezóny využívať. Rekreační lyžiari totiž potrebujú iný typ lyží ako tí zdatnejší, ktorý sa počas jazdy držia na hranách.


Mohlo by vás zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Lyže na upravenú zjazdovku

Vo všeobecnosti dĺžku lyží vyberáme primerane k výške svojej postavy. Dĺžka lyží by mala byť o 10 až 20 centimetrov menšia, čo v praxi znamená, že by sa mala pohybovať niekde v rozmedzí od brady po koreň nosa. U začiatočníkov platí zásada „čím kratšie, tým lepšie“, lyže sa im totiž budú oveľa jednoduchšie ovládať.

Ak aj vy s lyžovaním ešte len začínate, prípadne ste sa k nemu po dlhšej prestávke vrátili, úplne vám postačia mäkšie lyže – penové, prípadne s jedným dreveným hranolom. Pokročilejší lyžiari potrebujú, naopak, jadro s viacerými drevenými hranolmi, prípadne titánové alebo karbónové výstuže.

V závislosti od štýlu jazdy vyberajte vykrojenie. Ak na trati zvyknete jazdiť kratšími oblúkmi, rádius by nemal presiahnuť 14 metrov. Pri stredných a dlhých oblúkoch sa rádius pohybuje od 15 metrov nahor.


Mohlo by vás zaujať: Akčný squash: Ten pravý šport pre pravých chlapov – a pre ženy tiež!


Pre milovníkov freeridu

Vychutnávate si v zime predovšetkým metre čerstvo napadnutého sypkého snehu? V tom prípade potrebujete širšie lyže. Lyžiari, ktorí obľubujú voľný terén majú lyže so šírkou pod viazaním viac než 80 milimetrov, pričom rádius je až nad 20 metrov. Vďaka týmto vlastnostiam si lyže v „prašane“ držia perfektnú stabilitu, a to aj vo vyšších rýchlostiach.

Neviete sa rozhodnúť?

Ak si nie ste istí, či využijete viac zjazdové lyže alebo tie do prírodného terénu, pouvažujte nad univerzálnou kategóriou. Lyže s označením allmountain sú širšie ako bežné lyže, na upravenej trati však nepôsobia až tak ťažkopádne. Tento výber ocenia predovšetkým tí z vás, ktorí si doprajú aj niekoľko lyžovačiek v sezóne za hranicami. Tam totiž o čerstvo napadnutý sneh nebýva núdza.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame