Vyrastá z vášho psíka manipulátor? Odhaľte jeho dominantné gestá a zakročte

pes

thinkstockphotos.com

Pes dokáže byť tým najlepším a najvernejším priateľom každému človeku bez rozdielu veku. Ak však jeho výchovu podceníme, či zanedbáme, môže sa premeniť na dominantného jedinca, ktorý sa snaží komandovať celú domácnosť. Na to, aby ste v ňom rozpoznali rodiaceho sa manipulátora, musíte dôkladne odsledovať jeho správanie. Čo všetko si treba všímať a ako dať prejavom psej dominancie okamžitú stopku?

Váš nábytok je jeho kráľovstvom

Ak máte zlú náladu, alebo sa cítite osamelo, nie je nič lepšie, ako sa na pohodlnom gauči pomaznať s vaším štvornohým chlpáčom. Ten však musí rešpektovať, že na kreslo, pohovku a ďalšie kusy nábytku smie vyskočiť len s vaším dovolením. V prípade, že sa svojvoľne pohybuje bez vášho súhlasu, ide o dominantné správanie, ktorému treba okamžite zamedziť. Psovi zadajte povel „fuj“ alebo „nesmieš“ a ukážte mu, kde je jeho miesto. V opačnom prípade si totiž zafixuje vzorec, že on je na vrchole hierarchie svorky a môže si robiť, čo sa mu zachce.

Sadá a líha si na vás

Aj v situácii, kedy domácemu miláčikovi dovolíte zostať na gauči, musí poznať svoje hranice. Prišiel za vami s tým, že si na vás sadol alebo rovno ľahol? Vy to síce môžete vnímať ako roztomilú výzvu k maznaniu sa, ale skutočnosť je celkom iná. To isté platí v prípade, že ste spolu vonku, privoláte ho a on si nesadne vedľa vás, ale rovno na vaše chodidlá. Chce vám naznačiť, že je dominantnejší a rozhodnutý riadiť situáciu. Preto je dôležité v takýchto situáciách dať psíka zo seba dole, prípadne nadvihnúť nohu a posunúť ho vedľa. Ak totiž na jeho manipulatívne správanie pristúpite, je len otázkou času, kedy bude celkom odmietať poslušnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Pes nad zlato: Ochráni vás pred alergiami, depresiou aj osamelosťou!


Stojí ako prikovaný

Kráčate po chodníku, cestu vám skríži milovaný psík a ani po vydaní povelu sa vám neuhne z cesty? Väčšie plemeno môžete obísť, menšie prekročiť. Ani v jednom prípade si však nepomôžete, práve naopak. Pristúpite tak na to, že vám pes nemusí preukazovať rešpekt a posilníte tým jeho sebavedomie. V uvedenej situácii aj za cenu kontaktu vašej nohy s jeho telom musíte dosieliť, aby vás nijako neblokoval a neobmedzoval.

Líže vás ako zmrzlinu

K takémuto správaniu dochádza predovšetkým v lete, kedy sa zdržiavame vonku menej oblečení a nenosíme ponožky. Stalo sa vám, že ste sa pohodlne usadili na terase a psík vám začal mechanicky olizovať chodidlá či lýtka? Bez ohľadu na to, či vám je to príjemné alebo nie, treba rodinného miláčika okamžite prerušiť. Inak v jeho očiach zostanete v nižšej pozícii a bude vás poslúchať čoraz menej.


Mohlo by vás zaujímať: Správna starostlivosť o psie zuby sa vyplatí: Viete, ako by mala vyzerať?


Nenechá so sebou manipulovať

Ide o veľmi nežiaduce prejavy najmä vtedy, ak má psík nejaké zranenie, zdravotné problémy alebo mu v srsti nahmatáte prisatého kliešťa. Ak tvrdohlavý chlpáč nenechá so sebou manipulovať vás ani veterinára, znamená to, že voči vám a ľuďom vo všeobecnosti nepociťuje žiaden rešpekt. To sa môže javiť ako veľký problém už pri takom jednoduchom úkone, akým je čistenie uší.

Položí si na vás labku

Ak nám psík podá labku na povel, obyčajne ho pochválime a odmeníme pohladkaním či maškrtou. Úplne iná situácia nastáva vo chvíli, keď sa s ním hráme, alebo mu niečo rozprávame, a domáci maznáčik si na nás položí labku. Nejde totiž o prejav porozumenia, ako sa mnohí nazdávajú. Psík našej reči nerozumie, no snaží sa svojou dominanciou zo situácie vyťažiť maximum. To isté platí v prípade, že na vás alebo ostatných členov rodiny počas hry skáče. Takéto správanie treba okamžite prerušiť.


Mohlo by vás zaujímať: Čokoláda, mlieko či cibuľa: Čo by ste psíkom jesť rozhodne dávať nemali?


Vyšpiní sa vám na posteľ

Našli ste si na mieste, kde spíte, psí moč alebo exkrementy? Pravdepodobne vás to rozzúrilo a možno vás ako prvé napadlo, že ide zo psíkovej strany o akt pomsty. V skutočnosti vám však chce naznačiť, ako vníma vašu autoritu – na bode mrazu. Nevyhnutnosťou je, aby ste mu zamedzili prístup do spálne a dohliadli na to, aby sa vyvenčil vždy vonku. Ak sa takéhoto prehrešku dopustilo šteniatko, musíte ho zobrať von častejšie.

Naznačuje kopulačné pohyby

Už sa vám stalo, že psík v zápale hry prednými lapkami uchopil vašu nohu a vzápätí naznačil akt kopulácie? Nejde o žiadne pudy či nedostatok sexuálnej aktivity. Dominantný chlpáč s množstvom energie si vás takto snažiť podriadiť a dostať do submisívnej pozície. V žiadnom prípade jeho správanie netolerujte a okamžite ho prerušte.


Ako sa váš psík snaží prejavovať svoju dominanciu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame