Využite sezónu plávania naplno: Takto prospieva vášmu telu

plávanie

freedigitalphotos.net

Plávanie je mimoriadne obľúbené predovšetkým v horúcich letných mesiacoch. Nie je však len príjemnou kratochvíľou vo vode, ale aj mimoriadne zdravým športom. Pomáha na množstvo problémov a ak nepatrí plávanie medzi vaše najobľúbenejšie, kvôli zdravotným výhodám by ste ho mali zvažovať.

Na to, aby bolo plávanie účinné v akejkoľvek oblasti je potrebná hlavne pravidelnosť. Pokiaľ sa pôjdete vymočiť do vody raz za mesiac a nebudete venovať plávaniu čas, zdravotné výhody si ani nevšimnete. Je vo vašom okolí plaváreň? Zakúpte si permanentku a spravte čosi pre svoje zdravie.

Posilňuje kĺby a rehabilituje

Plávanie je súčasťou mnohých rehabilitácií. Dôvodom je, že ľudské telo váži vo vode oveľa menej ako v klasickom prostredí. Kosti a kĺby sú menej namáhané a ak po úraze nevládzete pohnúť časťou tela, pod vodou to môže ísť ľahšie. Plávanie pomáha chrbtici, jej správnemu držaniu a hlavne nenamáha kĺby ako hocaký iný šport.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápi vás množstvo kíl navyše? Začnite s pohybom – ale opatrne!


Zlepšuje krvný obeh

O tomto priaznivom účinku vie len málokto. Zaujímavosťou je, že už pri ponorení do vody o teplote 18-30 stupňov Celzia sa vám spomalí tep. Tým doprajete kardiovaskulárnemu systému oddych. Práve takáto teplota je v bazénoch klasických kúpalísk, takže nemusíte utrácať za drahé termálne aquaparky. Nižšia, alebo vyššia teplota tep zrýchľujú.

Vďaka pohybu pri plávaní, kedy sa vaše telo naťahuje pomáhate obehu krvi v tele. Rovnako pomáha aj pri problémoch s dýchaním. Naučíte sa dodržovať správny rytmus a dýchať skutočne hlboko.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte radi beh? Vek nie je prekážkou


Budete mať svaly

Teda v prípade, že sa plávaniu budete venovať pravidelne. Pod vodou je námaha kĺbov minimálna, no vďaka väčšiemu odporu svaly dostanú zabrať. Plávanie je unikátne v tom, že precvičuje všetky svalové skupiny. Okrem horných končatín precvičíte aj nohy či brušné svalstvo. Najviac dáte zabrať prsnému, chrbtovému a svalstvu ramien. Pozrite si majestátne postavy plavcov počas športových prenosov. Takto pravdepodobne vyzerať už nebudete, ale pri pravidelnom plávaní sa svojmu snu priblížite.

Plávanie zoštíhľuje

Nemyslite si, že jeden pobyt v bazéne z vás urobí modela či modelku. Na úspešné chudnutie potrebujete pevnú vôľu. Trénerka plávania Lívia Danišová hovorí: „Táto pohybová aktivita sa dá ideálne využiť aj pri znižovaní telesnej hmotnosti. Plávanie minimálne zaťažuje pohybové ústrojenstvo, pričom je telo nadnášané a kĺby netrpia. Ale treba si uvedomiť , že nakoľko sa telo vo vodnom prostredí ochladzuje a pri náznakoch chladu zadržuje tuk, čím sa chráni proti strate tepla, chudnutie nie je  efektívne, ak nie je  podporované správnou výživou a pravidelným tréningom.“ Ako vidíte, mimoriadnu úlohu zohráva správna životospráva, dobrá strava a pravidelnosť. Pokiaľ chcete v bazéne schudnúť, uprednostnite dlhšie, vytrvalostné plávanie, kedy telo začne spaľovať tuky. Ideálna dĺžka je 45-60 minút a takýto tréning si naordinujte aspoň 4 krát v týždni.


Tiež by vás mohlo zaujať: Cvičte a schudnite aj v horúcich dňoch: S týmito tipmi to určite zvládnete


Budete mať kondičku

S pravidelným plávaním ide ruka v ruke aj lepšia kondička. Získate vytrvalosť a ak ste doposiaľ museli stáť na schodoch paneláku, aby ste chytili dych, zmení sa to. Znovu však nezabúdajte, musíte dodržiavať pravidelnosť. Je ľahké povedať si, že sa vám nechce, no potom príde všetka námaha navnivoč.

Plávanie je šport, ktorý môžete robiť v každom veku. Pomáha telu, ale aj duchu. Príjemne vypnete, zabudnete na problémy, naučíte sa počúvať svoje telo. Plávanie nie je len formou trávenia voľného času pri vode, ako súčasť leňošenia s rodinou, ale aj plnohodnotný šport, ktorý pomáha. Objavte jeho blahodárne účinky aj vy.


Ako zvyknete plávať? Čo vám najviac pri plávaní pomáha? Napíšte svoje skúsenosti do diskusie a ak máte nejakú otázku, poraďte sa s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame