Vyznať sa vo víne je celá veda: Zistite, čo všetko o ňom (ne)viete

Gettyimages

Gettyimages

Hovorí sa, že víno nie je len nápoj, je to doslova fenomén. Pre mnohých je celoživotnou láskou či dokonca poslaním. Prijeme ho pri rôznych príležitostiach, v čase radosti aj smútku. Je však paradoxné, ako málo o ňom často vieme. Tak schválne, ovládate aspoň tieto základy?

Jeden milovník omamného moku mi nedávno na otázku, aké vína poznáme, šibalsky odpovedal: „Sú len dva druhy: dobré a zlé.“ Také jednoduché to však rozhodne nie je. Víno je totiž možné deliť podľa rôznych kritérií, a pre potreby základnej orientácie a výberu sú najdôležitejšie predovšetkým tieto: 1. farba, 2. odroda, 3. ročník, 4. typ a prívlastok, 5. zvyškový cukor a 6. vinohradnícka oblasť. Naučte sa o ňom viac a ohúrte svojich známych.

Farba

Vo všeobecnosti vžitá predstava, že z červeného hrozna sa vyrába červené víno a z bieleho biele, nie je celkom pravdivá. Farba je totiž závislá nielen na odrode, ale aj na spôsobe spracovania bobúľ. Vedeli ste, že z červených je možné vyrobiť aj biele víno, no z bielych červené nevyrobíte? Poznáme:

  • Biele víno – vyrába sa z bielych odrôd ako je napríklad Müller Thurgau, Sauvignon, Devín, alebo z niektorých červených odrôd špecifickým procesom výroby.
  • Červené víno – vzniká z červených odrôd ako napríklad Merlot, Frankovka či Cabernet Sauvignon. Šťava väčšiny týchto odrôd, s výnimkou takzvaných farbiarok, ako je napríklad Neronet, je však biela a červenú farbu víno dostáva až dlhším nakvášaním na šupkách, ktoré obsahujú farbivo.
  • Ružové víno – vyrába sa zo šťavy červených odrôd, ktoré sa po vylisovaní prakticky nenechávajú ležať na šupkách. V kontakte so šupkou zostáva mušt len vo fáze lisovania. Rozoznávame dva typy ružových vín – rosé a klaret, ktoré sa navzájom líšia rozdielnym postupom výroby.

Mohlo by vás zaujať: Dobré víno doladí chuť skvelej večere: Ako vybrať ten správny druh?


Odroda

Tých existuje na svete niekoľko tisíc, ale na výrobu vín sa ich v dnešnej dobe používa približne tisícka. Je to práve odrodovosť, čo má najväčší vplyv na charakter a kvalitu vína. Líšia sa od seba chuťou, arómou aj vzhľadom. Existujú aj typicky slovenské odrody, ktoré boli vyšľachtené v priebehu mnohých desaťročí na našom území. Najznámejšími sú napríklad Devín, Nitra, Hron, Dunaj, Rimava či Torysa. Treba spomenúť ešte jedno delenie, a to na odrodové a Cuvée. Rozdiel medzi nimi spočíva v pomere: Zatiaľ čo tie prvé sú vyrobené z jednej odrody, Cuvée je zmesou viacerých. Vo Francúzsku patrí väčšina vín práve do druhej kategórie, vo zvyšku Európy prevažujú tie odrodové.

Ročník

Označuje obdobie zberu hrozna, z ktorého bolo víno vyrobené. Každú sezónu prichádza na trh víno z predchádzajúceho roku. Jedinou výnimkou je takzvané mladé víno, ktoré je povolené vyrábať len z niektorých odrôd, a ktoré sa môže na trh uvádzať prvý novembrový pondelok roku zberu.

Typ vína a prívlastok

Podľa obsahu cukru v hrozne pri zbere sa vína delia do niekoľkých kategórií. Vo všeobecnosti možno povedať, že čím vyšší obsah cukru, tým kvalitnejšie víno z neho možno vyrobiť. Neplatí to však vždy, pretože kvalitu ovplyvňujú aj rôzne ďalšie ukazovatele, ako obsah kyselín a podobne. Kategórie sú nasledujúce:

stolové vína – obsah cukru v hroznách je 16 g na liter
akostné vína – obsah cukru od 16 do 19 g na liter
kabinetné vína – obsah cukru od 19 do 21 g/l
neskorý zber – obsah cukru od 21 do 22 g/l
výber z hrozna – obsah cukru 22 – 25 g/l
bobuľový výber – obsah cukru 25 – 29 g/l
hrozienkový výber – obsah cukru od 29 g/l
slamové a ľadové vína – obsah cukru od 27 g/l


Mohlo by vás zaujať: Drahšie víno nám chutí viac: Cenovka ale dokáže oblafnúť naše zmysly


Zvyškový cukor vo víne

Podľa zvyškového cukru vo víne poznáme:

– suché – obsah je v rozmedzí 0 – 4 g/l
– polosuché – 4 – 12 g/l
– polosladké – 12 – 45 g/l
– sladké – obsah zvyškového cukru nad 45 g/l

Vinohradnícka oblasť

Lokalita, kde bolo hrozno dopestované, dáva vínu jeho charakteristickú chuť. Na Slovensku existuje 6 vinohradníckych oblastí: Malokarpatská, Nitrianska, Južnoslovenská, Stredoslovenská, Východoslovenská a Tokajská vinohradnícka oblasť. Každá je typická svojou pôdou, polohou či podnebím, a to všetko ovplyvňuje rast a kvalitu hrozna a následne i vína.


Aké druhy vína najviac zachutili vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame