Dobrí susedia sú na nezaplatenie: Ako si s nimi vybudovať a udržovať dobré vzťahy?

vzťahy so susedmi

Vybudujte si dobré vzťahy so susedmi (Zdroj: GettyImages)

Môžete bývať kdekoľvek na svete, v tom najprepychovejšom dome a mať pozemok veľký ako hrom, pokiaľ však natrafíte na zlých a nepríjemných susedov, výrazne to naruší vašu pohodu. Ako si s nimi vybudovať dobrý vzťah? Nižšie pravidlá platia pre každého. Bývate v byte? Mali by ste ich považovať priam za sväté!

Predstavte sa

Je zaužívaným pravidlom, že noví susedia by sa mali prísť predstaviť. V Amerike majú pekný zvyk, ktorý môžeme poznať aj z mnohých filmov, a síce, že vždy donesú upečený koláč. Čo tak sa inšpirovať? Poprípade môžete nových susedov pozvať aj na kolaudačku.

Buďte zdvorilí

Nech sú vaši susedia akýkoľvek, aj keď vám pijú krv, snažte sa byť čo najviac zdvorilí. Nezabudnite ich pozdraviť, poprípade sa iba slušne spýtať, ako sa majú. Nikdy totiž neviete, kedy budete od nich niečo potrebovať. Aj v prípade, že budete chcieť niečo riešiť pôjde to jednoduchšie ako keď budete s nimi na nože.

Nebuďte hluční

Berte ohľad na to, že priestor okolo vás patrí už niekomu inému. Považujte za samozrejmosť, že po 22:00 hodine nebudete narúšať nočný pokoj hlučnou hudbou, hádkou, párty, a podobne. Samozrejme, môže sa stať, že plánujete oslavu alebo nejakú udalosť. Vtedy je vhodné, ak pôjdete o tejto skutočnosti vopred oboznámiť svojich susedov. Je možné, že im to pôjde na nervy, avšak aspoň ako-tak to vo výnimočný deň stolerujú. Pozerajte sa na to aj z opačnej strany. Tiež by ste predsa nechceli, aby vaši susedia robili nonstop hluk.

Udržujte poriadok

V okolí vášho domu ale aj v prípade, že bývate v byte. Niektorí susedia si totiž myslia, že priestor pred ich vchodovými dverami im automaticky patrí. Nie. Ide o spoločný priestor, na ktorom by sa nemali nachádzať žiadne prázdne koberce, starý nábytok na vyhodenie, ani smeti, ktoré už pred niekoľkými dňami mali byť v koši, a podobne.

Rešpektujte spoločný priestor

Súvisí to nielen s udržaním poriadku, ale aj tým, ako tento priestor využívate a ako sa na ňom správate. Neparkujete pred domom svojho suseda, nepatrí sa to. Ak bývate v byte, stíšte sa na chodbách či pri čakaní na výťah. Aj steny majú uši a vie to mimoriadne narúšať pohodu ostatných.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame