Wellness v pohodlí domova: S týmito tipmi je relax hračkou

Relax

thinkstockphotos.com

„Oddych je korením práce,“ tvrdil už dávno grécky spisovateľ Plútarchos. Je to naozaj tak. Keď sme odpočinutí, práca nám ide od ruky, ľahšie sa nám koncentruje a máme aj lepšiu náladu. Napriek tomu relax často podceňujeme a radšej sa venujeme práci, aby sme náhodou niečo nezmeškali. Kvôli únave nám však môže trvať omnoho dlhšie, ako keby sme boli oddýchnutí.

Pritom na oddych netreba veľa. Niekedy je dokonalým relaxom kúpeľ so správnymi  ingredienciami, ktorý možno spojiť so skrášľovaním tela. Baterky môžeme dobiť aj vhodne zvolenými nápojmi. Čo teda budete potrebovať na oddych v pohodlí vlastného domova?

Základom dostatok času

Z domáceho wellness si môžete pokojne urobiť rituál, teda oddychovať vždy v konkrétny deň. Napríklad  počas víkendu. Vyčleňte si na to dostatok času a aj priestor, pretože budete potrebovať voľnú kúpeľňu. Všetko je o dohode s ostatnými členmi rodiny. A nezabudnite vypnúť mobilný telefón!

Potrebný je premyslený plán. Čo všetko chcete pridať do kúpeľa? Chcete dopriať výživné kúry aj vlasom či pokožke? Túžite si pri tom všetkom vychutnať čaj alebo pohárik vína? Na tieto a podobné otázky by ste mali poznať odpovede vopred.


Mohlo by vás zaujímať: Jemné chodidlá vďaka rybičkám: Skúšali ste už biopedikúru?


Na relax správne naladia vône i hudba

Esenciálne oleje majú veľkú moc a dajú sa použiť viacerými spôsobmi. Môžte ich pridať do aromalampy, kúpeľa alebo zmiešať s telovým mliekom či krémom a naniesť na pokožku. Ako si správne vybrať? Ak potrebujete „stopnúť“ dotieravé myšlienky na prácu, siahnite po santalovom dreve, pačuli alebo majoráne. V prípade stresu a prepracovanosti voľte céder, borievku alebo ružové drevo.  Upokojí vás harmanček, levanduľa, saturejka či medovka.

K oddychu v kúpeľni patrí správna hudba. Voľte upokojujúce tóny obľúbených interpretov a zhasnite svetlá. Namiesto nich použite sviečky.

Dôležitý je správny výber ingrediencií do kúpeľa

Okrem esenciálnych olejov môžete použiť rastlinné oleje. Klasikou je olivový olej, ktorý zanechá pokožku krásne hebkú. Výbornou voľbou je morská alebo himalájska soľ a bylinky.

Tip 1 – detoxikačný kúpeľ

Budete potrebovať 1 kg himalájskej soli na 100 litrov vody. Pripravte si aj teplomer, pretože ak chcete dosiahnuť dobré výsledky, tak teplota vody musí byť 37°C. Ideálne je, keď kúpeľ trvá 40 – 60 minút.


Mohlo by vás zaujímať: Netradičné kúpele: Ponorte svoje telo do piva, vína či šampanského!


Tip 2 – regeneračný kúpeľ

Na jeho prípravu budete potrebovať 100 g brezovej drogy a liter vody. Drogu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 20 minút. Preceďte a dajte do vane.

Tip 3 – upokojujúci levanduľový kúpeľ

50 g sušenej levandule zalejte litrom vody, nechajte 15 minút lúhovať, preceďte a pridajte do kúpeľa.

Oddych a výživu si zaslúžia aj vlasy a pokožka

Ak radi skúšate nové veci, môžete to skúsiť podľa ajurvédy. Recepty indickej medicíny sú overené stovkami rokov používania a sú nenáročné na ingrediencie.

Masážou pokožky na hlave stimulujete miesta vitálnej energie (marmy), čo podporí sekréciu serotonínu a melatonínu. Majitelia suchej a citlivej pokožky to môžu skúsiť v letných mesiacoch so sezamovým olejom – stačí ho mierne zahriať a vtierať do pokožky 10 minút. Potom treba vlasy zabaliť do teplého uteráka a nechať pôsobiť 5 – 10 minút.

Olejová kúra bojuje proti vráskam. V tomto prípade stačí naniesť jemnú vrstvu olivového alebo mandľového oleja na pleť a po dvadsiatich minútach zvyšky oleja odstrániť navlhčeným vatovým tampónom.


Mohlo by vás zaujímať: Sauna je balzam pre naše telo: Zistite, v čom mu prospieva a ako začať


K oddychu patria aj vhodné nápoje

Voľba nápoja závisí od cieľa, ktorý chcete jeho popíjaním dosiahnuť. Niektorí uprednostnia bylinkový čaj na upokojenie či detoxikáciu organizmu, iným urobí dobre chutné a živinami nabité smoothie. Ďalší nepohrdnú pohárom kvalitného vína. Dôležité je, aby vám pitie zvoleného nápoja prinieslo to, čo očakávate.

Náš tip: Ľadové smoothie

Na jeho prípravu budete potrebovať 1 stredne veľký banán, ½ šálky malín, ½ šálky čučoriedok, ½ šálky obľúbeného rastlinného mlieka, 1 PL chia semien, 1 PL konopných semien, 1 ČL kokosového oleja, vodu a ľad podľa potreby. Ako na to? Všetky suroviny dajte do mixéra a mixujte dohladka.

Prečo to smoothie funguje? Čučoriedky sú nabité flavonoidmi, ktoré prospievajú nervovej sústave. Banán obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu. Upokojujúce účinky majú aj B vitamíny v banáne. Semienka a kokosový olej sú zdrojom prospešných tukov, ktoré prospievajú mozgu.


Aký wellness si doma doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame