Zabojujte proti plesniam na stene: Obmedzte vlhkosť na minimum!

Pleseň

air-conditioning-advice.com

Plesne, ktoré sa pri oknách či v kútoch objavujú najmä v jesennom a zimnom období, by sa nemali podceňovať. Niektoré huby totiž produkujú toxíny, ktoré spôsobujú napríklad alergie či kožné ochorenia. Hlavným dôvodom vzniku plesní, ktoré sa prejavujú ako čierne fľaky na stene, je zvýšená vlhkosť. Tá sa môže v byte či dome objaviť napríklad po výmenne starých okien za nové plastové.

„Základ zdravého interiéru by sa dal zhrnúť do piatich bodov. Prvým z nich je vetranie,“ povedal Michal Fojcík z portálu eFarby.sk. Vetrať treba podľa jeho slov najmä krátko ale intenzívne, niekoľkokrát za deň. Ideálnym spôsobom vetrania je prievan, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch.

Pozor najmä v kúpeľni

„Najväčším producentom vlhkosti v domácnosti je kúpeľňa, z ktorej sa vlhkosť v podobe vodnej pary rozširuje do celého bytu. Preto je nutné zabezpečiť, aby sa para vymenila za suchý vzduch,“ poukázal Fojcík. Odporúča preto ihneď po kúpaní, sprchovaní ale i praní vetrať. Ak nie je v kúpeľni okno, možno použiť vetrák (odsávač). Netreba tiež nechávať sušiť mokré osušky v kúpeľni.

V rámci prevencie plesní je vhodné nechávať dvere medzi miestnosťami otvorené, aby sa zabezpečilo voľné prúdenie vzduchu v byte. „Nábytok v izbách treba odsunúť od stien, aby sa zabezpečilo dostatočné prúdenie vzduchu aj za ním,“ vysvetlil. Okrem toho by sa malo dostatočne a pravidelne kúriť v každej miestnosti, ako aj odstraňovať prach, ktorý slúži aj ako živiny pre plesne.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné plesne vo vašom príbytku: Takto sa ich zbavíte!


Špeciálny náter alebo zateplenie

Plesneniu následne možno zamedziť náterovým systémom, ktorý ničí hlboko uložené podhubie. „Plesne takýmto náterom sa odstraňujú v domácnostiach, v zdravotníckych zariadeniach, plavárňach, hoteloch, v prevádzkach pri potravinovej výrobe ako pekárňach, pivovaroch ale i mäsokombinátoch a aj na družstvách,“ priblížil Fojcík.

Ak je to finančne možné, proti plesneniu je podľa jeho slov účinné aj zateplenie domu či bytu. Zateplením sa má zvýšiť povrchová teplota stien, odstránia sa problémy so zatekaním a zníži sa teplotné namáhanie obvodovej konštrukcie v priebehu celého roka. „Najzákladnejšou podmienkou zabránenia rastu plesní, však ostáva komplexné vysušenie muriva,“ uzavrel.


Mohlo by vás zaujímať: Zatepľovanie má aj nevýhody: Vyhnite sa tvorbe plesní a popraskanej omietke


Čo pomôže?

Ak už plesne máte a chcete sa ich zbaviť, existuje viacero prípravkov, ktoré vám v tejto snahe môžu pomôcť. Najznámejším je asi Savo na plesne, vyskúšať však môžete aj Capatox od firmy Caparol alebo prípravok Bio Repel. Pri prevencii vám bude dobrým asistentom odvlhčovač, ktorý zabezpečí reguláciu vlhkosti vzduchu v miestnosti


Máte nejaké skúsenosti s tvorbou plesní vo vašom príbytku? Čo sa najviac osvedčilo pri boji s plesňami vám? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: air-conditioning-advice.com, air-conditioning-advice.com, TASR
Odporúčame