Zapálené hrdlo či kašeľ? Pomôžu vám tieto babské recepty

Žena

thinkstockphotos.com

Vianočné sviatky sú za nami, no chrípka, zapálené hrdlo a kašeľ nám hrozia naďalej. Výberom správnych prírodných prípravkov a doma pripravených liečiv môžete zabrániť či predchádzať vzniku zápalu. Ktoré z nich určite stoja za vyskúšanie?

Prvá pomoc pri zapálenom hrdle

Či už ste v práci alebo doma, tieto dve ingrediencie máte vždy po ruke! Do prevarenej vody pridajte čajovú lyžičku soli a premiešajte. Počkajte, kým bude teplota vody znesiteľná a podľa potreby kloktajte. Kloktaním slanou vodou sa zmenší opuch a zápal. Slaná voda tiež napomáha pri zapchatom nose a zbavuje nadbytočných hlienov. V tom prípade ju však treba vsreknúť do nosa, alebo si ho ňou vypláchnuť.

Nakopnite sa grogom!

Možno to znie neuveriteľne, ale aj príjemne teplý grog dokáže pomôcť. Med a citrón, ktorý sa do grogu pridávajú upokojujú zapálené a boľavé hrdlo, zatiaľ čo alkohol napomáha k lepšiemu spánku. Je však možné pripraviť aj nealkoholickú verziu. Na prípravu budete potrebovať:

  • 1 polievkovú lyžicu medu

  • 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy

  • 1/2 dcl prevarenej vody

  • 0,5 dcl bourbonu alebo whisky (môžete vynechať)

Ak ste sa rozhodli pridať aj alkohol, nalejte ho do pohára ako prvý. Pridajte med, horúcu vodu a šťavu z citróna. Dobre premiešajte. Môžete pridať plátok citróna.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!


Šalvia na neutíchajúci kašeľ

Šalviový čaj sa už od nepamäti používa ako prírodný prostriedok v boji s chorobami postihujúcimi ústnu dutinu a hrdlo. Či už je to zápal ďasien alebo hltana. Je tiež skvelým pomocníkom pri neustávajúcom kašli a zvýšenej teplote. Vtedy sa odporúča piť studený.

Medovo-bylinkový domáci sirup

Ak nemáte po ruke sirup na utíšenie kašľa vyrobte si vlastný! Budete presne vedieť, aké ingrediencie ste použili. Na prípravu budete potrebovať:

  • 350 g medu

  • 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy

  • 2 čajové lyžičky sušených byliniek podľa výberu (šalvia, materina dúška, skorocel,…)

Všetky ingrediencie spolu zmiešajte a povarte na miernom ohni. Keď masa začne vrieť odstráňte z ohňa, prikryte pokrývkou a nechajte lúhovať 10 minút. Potom hmotu preceďte do sklenej nádoby a po vychladnutí skladujte v chladničke niekoľko dní. Sirup sa neodporúča deťom mladším ako dva roky.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojmu telu ovocnú bombu: Zdravá maškrtka ako prirodzený spôsob posilnenia imunity


Vyskúšajte eukalyptový esenciálny olej

Eukalyptový olej má všestranné využitie. Kvôli jeho schopnostiam povzbudzovať imunitný a dýchací systém sa často používa na uľahčenie vykašliavania. Tiež čistí telo od toxínov a iných škodlivých látok, ktoré spôsobujú chorobu. Ako ho môžete využiť? Nakvapkajte pár kvapiek oleja do bravčovej masti a potrite si ňou hrudník. Zábal sa odporúča dať si pred spaním, kedy si na potretý hrudník dáte rozstrihnutý mikroténový sáčok a šatku. Uvoľnia sa tak hlieny a uľahčí vykašliavanie. Pár kvapiek oleja si môžete dať aj do difúzora pre lepšie dýchanie.

Spánok a relax

Telo môže byť unavené a oslabené kvôli nedostatočnému spánku a vysileniu. Doprajte si teda oddych, nikde sa nenáhlite a spravte si čas pre seba.


Čo pri zapálenom hrdle a kašli najviac pomohlo vám? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ďalšími čitateľmi v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame