Zariaďujete alebo prerábate kúpeľňu? Poradíme vám, na čo nezabudnúť

Kúpeľňa

www.plnielanu.sk

Pri zariaďovaní kúpeľne treba v prvom rade vychádzať z rozmerov miestnosti a podľa toho vyberať jednotlivé časti sanity a kúpeľňového nábytku, ktoré budú v miestnosti umiestnené. Taktiež je dôležité vedieť, či bude v kúpeľni osadená aj toaleta, alebo bude pre WC vyhradená samostatná miestnosť.

Treba myslieť aj na práčku, ktorá býva najmä v panelových bytoch umiestnená práve v kúpeľni. Prívody vody nielen do umývadla a vane, ale aj na práčku bývajú v miestnosti vopred pripravené, preto pri zhotovení návrhu kúpeľne treba vychádzať z ich rozmiestnenia. Z estetického hľadiska by nebolo najvhodnejšie, ak by ste napríklad hadice z práčky ťahali cez celú kúpeľňu. Tu vidieť, že rozmiestnenie jednotlivých prívodov a odtokov má svoj zmysel.

Veľmi dobre je mať v kúpeľni situované okno cez ktoré bude do miestnosti prúdiť čerstvý vzduch a vďaka ktorému celý priestor bude krásne presvetlený. Tu sa hneď črtá otázka, aký typ okna zvoliť či zakúpiť drevené alebo plastové okno. Z hľadiska údržby je vhodnejšie plastové okno a taktiež kúpeľňa je miestnosť, kde sa neustále drží vlhkosť, preto je tento typ okna oveľa vhodnejší. Pokiaľ sa v miestnosti okno nenachádza treba miestnosť zosvetliť dostatočným množstvom lámp a bodových svietidiel (najekonomickejším riešením sú led svietidlá od ecologic). Obklad a dlažba by mali byť vyrobené z ľahko čistiteľných materiálov.

Dôležité je aj správne sa rozhodnúť či zvoliť sprchovací kút alebo vaňu. V kúpeľni väčších priestorov je možné situovať obe varianty, v menších priestoroch treba zvážiť, ktorá varianta bude vhodnejšia. Ak uprednostňujete sprchovanie pred kúpaním potom voľte sprchový kút, ak ale radi leňošíte vo vani plnej horúcej vody rozhodnutie je jasné. Štandardné rozmery vaničky pri sprchovom kúte sú 90 x 90 cm, pohodlná vaňa obdĺžnikového tvaru má rozmer 160 x 70 cm, vane asymetrických tvarov samozrejme zaberú oveľa väčšiu plochu. Mnoho žien volí vaňu najmä preto, že môže slúžiť aj na pranie menšej bielizne či ľahšieho oblečenia (samozrejme nohavice, pánske bundy, či posteľné prádlo budete prať v práčke).

Rovnako ako vane, aj umývadla do kúpeľne dnes majú nielen rôzne rozmery, ale aj špecifické tvary. Nechýbajú klasické obdĺžnikové, elipsové ale aj asymetrické umývadla. To isté platí aj pre vodovodné batérie a sprchy.

Netradičným doplnkom v kúpeľni sú rôzne starožitné či umelecké predmety, vďaka ktorým bude priestor pôsobiť veľmi zaujímavo a netradične. Nemusíte ich kupovať v originálnych a najmä drahých obchodoch, ale môžete využiť ponuku zberateľských predmetov v bazároch, kde bývajú ceny oveľa prijateľnejšie.

Tip pre motoristov, ktorí potrebujú vymeniť staré pneumatiky za nové.

Zdroj: www.plnielanu.sk, www.plnielanu.sk, PR článok
Odporúčame