Zdvihnite zrak k oblohe, čaká nás zatmenie Slnka aj svietiace oblaky! Nezopakuje sa to najmenej storočie

svietiace oblaky

Obloha v júni bude nádherná (Zdroj: GettyImages)

Jún priniesol vlnu horúceho počasia, predlžujúcich sa dní a menej oblačnej oblohy. Zrak sa k nej najbližšie dni oplatí zdvihnúť vo dne i v noci. Obloha má pre nás pripravených niekoľko zaujímavých úkazov vrátane zatmenia Slnka či nočných svietiacich oblakov. Poradíme vám, kedy a ako ich sledovať aj ako si pri pozorovaní správne chrániť zrak.

Zatmenie Slnka

Najzaujímavejším astronomickým úkazom tohtoročného júna je rozhodne čiastočné zatmenie Slnka, ktoré nastane už 10. júna. Na Slovensku sme ho naposledy mohli pozorovať pred šiestimi rokmi. Hoci z nášho územia sa zatmenie bude javiť len ako čiastočné, mali by ho sprevádzať veľmi priaznivé pozorovacie podmienky. Zaujímavosťou je, že ide o najvyššie položené slnečné zatmenie nad obzorom na Slovensku, najbližšie sa zopakuje až o vyše storočie – v júni 2179. Celý úkaz bude trvať približne dve hodiny, pri najväčšom zákryte bude Mesiac zastierať až 19 percent slnečnej gule.

  • V Bratislave sa začne zatmenie Slnka o 11:55, stred dosiahne o 12:41 a skončí o 13:28.
  • V Banskej Bystrici sa začne o 11:59, stred dosiahne o 12:47 a koniec o 13:35.
  • V Košiciach sa začne o 12:06, stred dosiahne o 12:52 a zatmenie skončí o 13:38.

Ak si želáte zistiť, kedy presne sa začne zatmenie vo vašom meste, odporúčame navštíviť interaktívnu mapu Xaciera Jubiera, kde stačí zadať vašu lokalitu a zobrazia sa všetky potrebné informácie.

Hlavne bezpečne

Zrak patrí k našim najvzácnejším zmyslom. Pri pozorovaní Slnka preto nezabudnite na špeciálne filtre na ochranu očí. Priamy pohľad na Slnko totiž môže zrak vážne a trvalo poškodiť, a to aj pri zatmení Slnka. Česko-slovenská astronomická agentúra odporúča použiť špeciálne okuliare alebo filtre zakúpené vo hvezdárňach, poslúžiť môže aj zváračský filter, avšak s minimálnym stupňom 13, alebo viac. Farba Slnka sa bude pri pohľade cez takýto filter javiť ako zelená, alebo oranžová.

Použiť sa dá aj tmavá časť röntgenovej snímky alebo vyvolaný osvietený negatív klasických filmov do fotoaparátu. Vyvarujte sa však používaniu slnečných okuliarov. Ich úlohou je len odfiltrovať prebytočné svetlo, ktoré nás oslňuje pri pozorovaní krajiny, pri pohľade do Slnka nás nechránia. Mnohé navyše neuvádzajú správny UV filter, a tak sa do očí dostáva ešte viac nebezpečného UV žiarenia než bez použitia akýchkoľvek slnečných okuliarov.

V žiadnom prípade sa na Slnko pri zatmení nepozerajte ani cez ďalekohľad, ktorý nie je chránený špeciálnym filtrom, mohol by spôsobiť prepálenie sietnice!

Svietiace oblaky

Na júnovej a júlovej oblohe budú kraľovať aj nočné svietiace oblaky (z anglického Noctilucent clouds alebo NLC), ktoré sú špecifické najmä svojou vzdialenosťou od Zeme. Kým bežné oblaky sa na oblohe nachádzajú vo výškach maximálne do 15 km (pri búrkových výnimočne aj 20 km), nočné svietiace oblaky vznikajú vo výške približne 85 km. Ide o zamrznuté kryštáliky ľadu v kombinácii s čiastkami prachu, ktoré v tejto výške zanechal meteorický prach, sopečné výbuchy alebo priemyselná činnosť. Nočné oblaky priamo nesvietia, ale rozptyľujú slnečnú žiaru pod obzorom.

Pozorovať ich môžeme po západe alebo tesne pred východom Slnka. Na oblohe ich však neuvidíme každý deň, najväčšia šanca sa naskytá v období letného slnovratu, teda v dňoch okolo 21. júna. Zrak treba k oblohe zdvihnúť medzi 22. hodinou a polnocou a skoro ráno medzi 2. a 4. hodinou.

Letný slnovrat

Mesiac jún znamená aj oficiálny príchod leta. 21. júna už tradične nastane najdlhší deň v roku a zároveň najkratšia noc. Slnko je v júni na oblohe mimoriadne vysoko. V tomto čase na našom území vôbec nenastane astronomická noc. Mliečna cesta bude síce naďalej viditeľná, no v jej najväčšej kráse si ju vychutnáme opäť až o mesiac.

Zaujímavé úkazy

  • Dva dni po čiastočnom zatmení Slnka, 12. júna, uvidíme Mesiac večer zapadať v sprievode Venuše v tvare atypického, no nesmierne pôvabného tenkého kosáčika.
  • Deň neskôr, 13. júna, budeme môcť neskoro večer pozorovať Mesiac v blízkosti planéty Mars počas takzvaného popolavého svitu. Mesiac na tmavej večernej oblohe bude osvetľovať jemné svetlo našej Zeme.
  • Zaujímavý úkaz nastane aj 23. júna, kedy sa Mars dostane nielen do priamej blízkosti, ale dokonca do stredu hviezdokopy Jasličky. Konjunkcia bude viditeľná tesne nad obzorom po západe Slnka aj v okolitých dňoch.
  • Naplňte piknikový kôš, zbaľte deku a pozvite priateľov na nočné „rande“, pri ktorom vám obloha bude tvoriť tú najkrajšiu prírodnú kulisu.

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame