Závažná infekcia, ktorá ohrozuje najmä starších ľudí a tehotné ženy: Toto by ste mali vedieť o listerióze

baktéria listeria

Ak sa táto infekcia nelieči, môže sa stať pre rizikové skupiny smrteľnou (Zdroj: Freepik/GiovanniCancemi)

Listerióza je bakteriálne ochorenie, ktoré je spôsobené konzumáciou potravín kontaminovaných baktériami zvanými listérie. Rizikovými skupinami sú zvyčajne slabší jedinci ako sú tehotné ženy, deti, starí ľudia a osoby s oslabenou imunitou. Práve tehotné ženy majú približne 10-krát vyššiu pravdepodobnosť, že sa listeriózou nakazia. Pri neliečení môže táto infekcia spôsobiť smrteľný zápal mozgových blán.

Symptómy a liečba

Mnoho ľudí nemá pri kontakte s listériami žiadne príznaky, a preto ani nemusia tušiť, že listeriózu prekonali. Veľký podiel na nevčasnom podchytení infekcie má aj inkubačná doba, ktorá môže trvať aj 3 mesiace. Pokiaľ sa symptómy ukážu, ide zväčša o horúčku a bolesti svalov ako pri chrípke, a niekedy aj o hnačku alebo iné gastrointestinálne problémy. Ďalšími prejavmi prítomnej infekcie sú bolesti hlavy, zmätenosť a kŕče. Infekcie počas tehotenstva môžu viesť k potratu, mŕtvemu pôrodu, predčasnému pôrodu alebo infekcii novorodenca.

Liečba listeriózy závisí od toho, za ako dlho sa prítomnosť baktérií odhalí. Väčšinou sa nákaza lieči nasadením antibiotík, ktoré sa musia užívať minimálne 3 týždne. Samozrejme nesmiete zabúdať na pitný režim a dostatočný oddych.

Prevencia

  • Listerióza sa prenáša hlavne potravinami z nakazených zvierat, preto pri príprave mäsa dbajte vždy na to, aby ste ho dostatočne tepelne upravili. Neuvarené mäso a hydinu uchovávajte oddelene od zeleniny a varených potravín, a po manipulácii s tepelne neupravenými potravinami si umyte ruky, riad a pracovné dosky.
  • Čo sa týka ovocia a zeleniny, dôležité je ich pred konzumáciou dobre očistiť.
  • Nepite nepasterizované mlieko a nejedzte nepasterizované potraviny. Vyššie riziko nákazy sa spája napríklad s nepasterizovanou bryndzou.
  • Pokiaľ pracujete so zvieratami, buďte obozretní najmä pri kontakte so zvieracími fekáliami a vždy si poriadne umyte ruky.

Odporúčania hlavne pre rizikové skupiny:

  • Nejedzte párky v rožku, údeniny, iné lahôdkové mäso alebo fermentované alebo suché klobásy, pokiaľ nie sú správne uvarené.
  • Nejedzte chladené mäsové nátierky a paštéty.
  • Nejedzte mäkký syr, pokiaľ nie je označený ako vyrobený z pasterizovaného mlieka.
  • Nejedzte chladené údené morské plody, pokiaľ nie sú vo varenej miske alebo nie sú konzervované.


Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com, slovenskypacient.sk
Odporúčame