Zázrak pre zdravie, pomocník v kuchyni: Doprajte si aspoň lyžičku medu denne

Med

thinkstockphotos.com

Množstvo ľudí sa pozerá na med iba ako na sladkosť, skrýva sa v ňom však omnoho viac. Je to jednoducho sladkosť, ktorá viac pomáha, ako škodí. Med sa oprávnene v rôznych knihách nazýva zlatým pokladom zdravia.

Žltohnedá tekutina plná zdravia sa skladá predovšetkým z cukrov, ktoré používame ako hlavný zdroj energie. Okrem toho, že je vynikajúcim prírodným sladidlom, má nespočetne veľa využití, ktoré oceníme, či už sme zdraví, alebo chorí. Môžeme povedať, že patrí medzi najdokonalejšie potraviny pochádzajúce priamo z prírody. Bez akýchkoľvek ďalších úprav je vhodný na konzumáciu i liečenie. Jeho účinky poznali už starí Egypťania, ktorí ho používali aj ako cenné platidlo či dar na znak vďaky. Považovali ho za vzácny pokrm bohov, preto ho dávali aj do hrobiek faraónov a ako dar bohom.

Medom proti kašľu

Med je časom odskúšaným liekom na mnohé ochorenia. Pôsobí protizápalovo, zlepšuje trávenie, posilňuje nielen imunitný systém, srdce, krvný obeh, ale aj psychiku. Upokojuje hrdlo, tlmí kašeľ či zmierňuje zahlienenie. Dokonca niektoré štúdie preukázali, že práve med sa mnohokrát svojimi účinkami vyrovná bežne predávaným sirupom proti kašľu.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu


Prospeje aj vášmu tráveniu

Taktiež je dobrým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach, keďže v črevách ničí škodlivé baktérie a preventívne pôsobí aj proti vzniku žalúdočných vredov. Je účinnou látkou aj pri otravách, najmä hubami, keďže otrávená krv stráca množstvo glukózu, ktorú med vhodne nahradí. Med je cennou potravinou v detskej výžive, pretože sa v ňom ideálne dopĺňajú vlastnosti liečebného a výživného charakteru. Treba s ním však vzhľadom na možné alergie začínať pomaly.

Balzam pre kožu

Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom sa využíva aj na hojenie rán na koži a popálenín. V plastickej chirurgii pri transplantácii kože zistili, že rany sa lepšie hoja, ak pacient dostáva jedlo doplnené medom.

Bez vedľajších účinkov

Obrovskou výhodou medu je, že jeho užívanie nemá vedľajšie účinky. V porovnaní s antibiotikami, ktoré zabíjajú nielen škodlivé, ale aj priateľské baktérie a ničia črevnú mikroflóru, med podporuje opätovný rast poškodených buniek a tkanív. Faktom však je, že množstvá prijatého medu sa môžu prejaviť na vašej postave – najmä ak ich nekompenzujete dostatočným pohybom.


Mohlo by vás zaujať: Keď med a zázvor spoja sily: Výsledkom je toto účinné antibiotikum matky prírody


Pozor na alergiu!

Na jednej strane môže užívanie medu so stopami peľu zlepšiť odolnosť tela voči alergénom, no na strane druhej sa stretávame s alergiou na med. Zvyčajne však ide alergiu len na konkrétny druh medu. Dôležité je však pri akomkoľvek podozrení na precitlivenosť organizmu med nekonzumovať a vyhnúť sa aj prípadnej medovej masáži.

Čo dokáže jedna lyžička?

  • Ak večer nemôžete zaspať, vypite pohár zohriateho mlieka s lyžičkou medu. Teplota mlieka však nesmie presiahnuť 40°C, inak sa v mede zničia všetky liečivé zložky
  • Ráno nalačno a večer pred spaním pomáha proti nervozite
  • Jedna lyžička denne zmiešaná s citrónovou šťavou pomáha pri srdcovo-cievnych chorobách
  • Na posilnenie imunitného systému tiež stačí jedna lyžička denne

Mohlo by vás zaujať: Sladký všeliek: Med proti nespavosti či namiesto antibiotík!


Nenahraditeľný pomocník v kuchyni

Používanie medu v kuchyni sa nezužuje len na sladké pochúťky, medovníky či zákusky. Máme pre vás niekoľko praktických dôvodov, prečo ho mnohé gazdinky s obľubou využívajú.

  • na povrchu pokrmu sa vďaka medu vytvorí zlatistá chrumkavá kôrka, vďaka ktorej budú vaše grilované jedlá všetci milovať
  • chuť pokrmu či nápoja zvýrazňuje a obohacuje, zároveň je skvelou zdravou náhradou cukru
  • použitím rôznych druhov medu dokážete upraviť farbu korpusu – ak chcete tmavší korpus, použijete tmavý med a naopak
  • med predlžuje trvanlivosť pokrmov
  • v tortách a krémových múčnikoch udržuje vlhkosť, vďaka čomu vydržia dlhšie čerstvé a nadýchané
  • svojou lepkavou konzistenciou lepšie spája ostatné ingrediencie.

Máte radi med? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Maria
Odporúčame