Pripravte si vlastné sadenice: Z tohtoročnej úrody môžete sadiť semienka aj budúci rok

Hlavnou výhodou je ekonomická stránka (Zdroj: Freepik/Dragana_Gordic)

Na svoju úrodu je hrdý asi každý záhradkár. Ak chcete svoje záhradkárčenie posunúť na iný level, skúste nasledujúci tip. Z tohtoročnej úrody si môžete nazbierať semienka, ktoré budúci rok zasadíte – z jednej rastlinky tak budete mať radosť pokojne aj viac rokov. Navyše, zber a čistenie semienok je skvelý relax počas príjemných letných večerov.

Z jedného na viaceré

Hlavnou výhodou je ekonomická stránka. Ak si z jedného plodu alebo kvetu, ktorý pestujete v jedinom kvetináči, „odchytíte“ semienka, budúcu sezónu môžete mať pokojne kvetináčov plný balkón. A to úplne zadarmo! Pridaná hodnota úrody bude v tom, že ste si ich doslova vypestovali vlastnoručne a v podstate ste im venovali život. Nebudete veriť vlastným očiam, koľko krásy dokážete vypestovať z jediného semienka.

3-krát áno

Medzi benefity tejto metódy možno zaradiť fakt, že viete, čo sadíte. Nájsť v predajniach sadenice bez použitia zbytočnej chémie je často nadľudský výkon. Semienka sú morené pre dlhšiu trvanlivosť a minimalizovanie rizika chorôb. Doma sa môžete tomuto procesu úplne vyhnúť a odložiť si 100-percentne BIO semienka.

Ako sme už spomínali, určite budete mať z celej tejto myšlienky radosť, najmä ak zmýšľate nielen ekonomicky, ale aj ekologicky. Byť sebestačným v poľnohospodárskom priemysle je trendy, preto odporúčame kráčať s dobou. Vlastné zdroje sú ideálnou voľbou v každej oblasti.

V neposlednom rade môžete čosi priučiť deti alebo vnúčatá. V dnešnom svete, kedy je, najmä pre ľudí v meste, kontakt s prírodou vzácnosťou, môže byť homemade záhradkárčenie poriadne dobrodružstvo. Zvedavé detské očká budú určite s láskou pozorovať proces kolobehu rastu od semienka po chutné plody alebo krásne kvety.

Na skladovaní záleží

Základom pre získanie použiteľných semienok je správne naloženie s nimi. Okrem opatrného odobratia z plodu či kvetu a dôkladného vysušenia, je dôležité dbať aj na správne skladovanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Bojujete neúspešne proti slizniakom? Tieto rady vám pomôžu ochrániť budúcu úrodu

Na sušenie odporúčame zvoliť tanier či papier na pečenie, ktorý sa na semienka, na rozdiel od papierovej utierky, neprilepí. Dobre vysušené semienka uskladnite vo vzduchotesnej nádobe na suchom a tmavom mieste, aby prežili do jarnej sezóny.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame