Zdravé cievy celý život: Ako ich môžete mať aj vy?

Muž

thinkstockphotos.com

Kardiovaskulárne ochorenia patria k najčastejším príčinám úmrtí. Bohužiaľ, veľa Slovákov zomiera práve kvôli upchatým cievam, pretože problém často odhalia až keď je neskoro. Ako rozoznať príznaky upchatých ciev a aká je prevencia?

Ako a prečo vzniká ateroskleróza?

Ateroskleróza je stav, keď sa cievy sa upchávajú tzv. aterosklerotickým plátom, teda tukom a bielymi krvinkami. Množstvo povlaku, ktoré máte v cievach závisí od vášho životného štýlu. K upchávaniu ciev okrem mastnej stravy samozrejme prispieva aj fajčenie. Keď aterosklerotický plát praskne, zrazeniny môžu ľahko upchať tepny, zablokovať prúdenie krvi a problém je na svete. Mŕtvica alebo infarkt majú často veľmi vážne alebo dokonca smrteľné následky. Akonáhle vám lekár pri preventívnej prehliadke oznámi, že máte zvýšený cholesterol, je čas na zmenu životného štýlu. Riziko infarktu alebo mŕtvice je vyššie u ľudí po päťdesiatke, fajčiarov, ľudí s nadváhou, vysokým krvným tlakom a cholesterolom.


Mohlo by vás zaujať: Nebezpečenstvo menom mŕtvica: Koho ohrozuje a ako včas rozpoznať jej príznaky?


Rozoznajte príznaky

Existujú príznaky, ktoré človeku naznačujú upchatie ciev, ale neraz im buď nevenujeme pozornosť alebo nevieme, čo znamenajú. K týmto príznakom patrí aj bolesť nôh. Ak v lýtkach cítite pri chôdzi bolesť alebo sú znecitlivené, môže ísť o upchaté cievy. Vyložíte si nohy a pociťujete úľavu alebo znecitlivenie? Potom ide o ďalší príznak.  V prípade, že trpíte nadmerným vypadávaním vlasov, príčinou môže byť nadbytok triglyceridov – tzv. zlého tuku. Je teda možné, že strata vlasov je symptómom artrosklerózy. Venovať pozornosť svojim cievam by ste mali aj v prípade erektilnej dysfunkcie.


Mohlo by vás zaujať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Ako sa vyhnúť upchatým cievam?

Keďže upchatie ciev spôsobuje hlavne nesprávny životný štýl, existuje účinná prevencia. Ak si svoj jedálniček a denný režim vhodne nastavíte, minimalizujete tým riziko mozgovej príhody, infarktu a aj iných ochorení, spôsobených nesprávnou životosprávou.  Ako si teda udržať zdravé cievy?

  • Zabudnite na fajčenie – každý asi vie o škodlivých účinkoch fajčenia a okrem infarktu sa tak môžete vyhnúť aj rakovine pľúc. Za ušetrené peniaze si radšej kúpte permanentku do fitnesscentra alebo tenisky na behanie.
  • Začnite športovať – nemusíte podávať žiadne veľké výkony, pomôže vám aj ľahký, ale pravidelný beh či prechádzka so psom. 
  • Pozor na rafinovaný cukor – znížením príjmu rafinovaného cukru znížite aj riziko kardiovaskulárnych chorôb. Mali by ste teda obmedziť sladkosti a cukor dopĺňať radšej ovocím.
  • Pohár vína  – si môžete dopriať aj naďalej. Malé množstvo červeného vína pôsobí ako prevencia pri kardiovaskulárnych ochoreniach.
  • Kvalitný zelený čaj – vďaka obsahu antioxidantov zbavuje telo škodlivých látok, ktoré prispievajú k zanášaniu ciev. Vyberajte si ale čaj, ktorý je naozaj kvalitný, ideálne zo špecializovaného obchodu.
  • Ovocie a zelenina – najlepší zdroj vitamínov a minerálov sú čerstvé potraviny, hlavne ovocie a zelenina. Ak ste doteraz neboli zvyknutý konzumovať zeleninové jedlá a ovocie, začnite postupne. Napríklad skúste vymeniť fritované hranolky za grilovanú zeleninu a miesto zákusku si dajte jablko alebo banán.
  • Neobľúbené, ale zdravé ryby – ryby síce nepatria k najobľúbenejším pokrmom, ale obsahujú omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú prúdenie krvi v cievach.
  • Repkový a olivový olej – repkový olej dokáže regulovať činnosť ciev a srdca, zatiaľ čo olivový olej znižuje krvný tlak a prospieva srdcu. Oba tieto oleje by ste mali zaradiť do svojho jedálneho lístka, samozrejme v kvalitnom prevedení.    

Aké skúsenosti máte s upchávaním ciev vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame