Zdravé stravovanie sa môže zmeniť v posadnutosť: Ortorexia je skutočná choroba

Paradajky

unsplash.com

Nie je to choroba, ale posadnutosť. Aspoň to hovoria odborníci. Pokiaľ sa stane výber a pripravovanie zdravého jedla centrom nášho vesmíru a nedokážeme hovoriť už o ničom inom, je to problém. Zdravé jedlo je síce prínosné, no v extrémnych prípadoch môže viezť až k poruche príjmu potravy, ktorá sa nazýva ortorexia. A tá môže mať vážne dôsledky.

Zdravý životný štýl ešte nie je posadnutosť

Ortorexia je charakterizovaná posadnutosťou jesť zdravo. Pokiaľ sa ale zaujímate o zloženie toho, čo jete, neznamená to ešte, že ste ortorektik. Ortorexiu pomenoval po prvýkrát v roku 1997 doktor Steven Bratman: orthos znamená po grécky správny a orexis chuť.

Ide o atypické správanie, ktoré nemožno označiť ani za anorexiu, ani za bulímiu. Je charakterizované strachom z toho, že postihnutá osoba utrpí ujmu, ak nebude jesť zdravo. Taký človek cíti veľmi silnú vinu, ak poruší pravidlá, ktoré si stanovil. Pocit, že má svoj jedálniček pod kontrolou, ho upokojuje.

Karikatúra zdravej stravy

Vtáčia chrípka, kurčatá živené hormónmi či kontaminované vajcia môžu vzbudiť obavy. To sú však obavy odôvodnené, ktoré z vás ešte nerobia ortorektika. Ani to, že chcete jesť zdravo, bez alergénov, alebo že ste vegetarián alebo vegán. Zvýšená pozornosť voči tomu, čo jeme, je dôležitá pre naše zdravie. Ortorexia je extrémna karikatúra snahy vyhýbať sa nebezpečenstvám skrytým v potravinách a je vyvolaná inými hlbšími úzkosťami.


Mohlo by vás zaujímať: Poruchy príjmu potravy trápia státisíce mužov: Narozdiel od žien pomoc nehľadajú


Obmedzenie jedálnička

Človek trpiaci ortorexiou vylučuje zo svojej stravy čím ďalej viac pokrmov, aby mu bolo „stále lepšie“. V zriedkavých prípadoch, keď konzumuje mimoriadne redukovaný počet jedál, môže nastať aj smrť. Najbežnejším následkom ortorexie je však vylúčenie zo spoločnosti. Takáto osoba nemôže ísť do reštaurácie, pretože by nemala kontrolu nad kvalitou, pôvodom a prípravou pokrmu.

Pocit viny

Ortorektik má tiež prehnané nároky na seba samého a na svoje okolie. Tieto osoby trpia silným pocitom viny posilovaný túžbou po dokonalosti. Obavy takého človeka ohľadom kvality jedla ešte zvyšujú často protirečivé či nepravdivé informácie o potravinách. Všetky škandály okolo priemyselnej výroby potravín dávajú ortorektikovi ďalší dôvod, ako obmedziť jedálniček. Ortorektik plánuje a kontroluje svoj jedálniček a trpí neustálym strachom. Rozoznáva len dve kategórie potravín: dobré a zlé.

Jedlo nie je nikdy dobré

Nároky človeka trpiaceho ortorexiou sa stále zvyšujú: jedlo nie je nikdy dosť dobré. Celá jeho bytosť sa snaží o nedosiahnuteľnú dokonalosť a zakaždým prepadá panike, keď nemá náhradný plán, napríklad keď musí večerať mimo domova. Jeho posadnutosť sa týka všetkých oblastí spojených s potravou: jej pôvod, pestovanie, príprava a konzumácia.

 


Mohlo by vás zaujímať: Poruchy príjmu potravy sa týkajú aj žien v strednom veku: Čo o nich treba vedieť?


Nákupy nie sú jednoduché

Pre ortorektika sú náročné aj nákupy: starostlivo študuje etikety, porovnáva a vyžaduje čo najpodrobnejšie informácie týkajúce sa kvality potravín, ako je obsah vitamínov a minerálov či antioxidantov. Trávi aj veľa času plánovaním jedálnička, aby si mohol byť istý, že je presne podľa svojho systému hodnôt. Väčšinou pre neho nehrajú žiadnu rolu chuťové vlastnosti potravín a radosť z jedla. Ortorexia takisto vyvoláva problémy s okolím a ostré diskusie o jedle sú zdrojom konfliktov.

Pomôže psychológ

Patologické správanie môže byť dlho skryté. Na ľudí starajúcich sa o svoju stravu sa v dnešnej spoločnosti pozerá skôr kladne a nikto sa nečuduje, keď sa takýto človek pri pozvaní na večeru zaujíma o to, či pri nej nebudú potraviny, ktoré neje. Ak máte podozrenie na ortorexiu, môže pomôcť liečba úzkosti. Napríklad môžete navštíviť psychológa špecializujúceho sa na poruchy príjmu potravy, ktorý vám pomôže znovu spoznať pocit hladu, sýtosti a radosti z jedla.


Snažíte sa zdravo stravovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Milan, L´Express, ČTK
Odporúčame