Zelená káva: V čom je iná od klasickej a oplatí sa ju vyskúšať?

Káva

thinkstockphotos.com

Zelená káva sa stala obrovským hitom už pred niekoľkými rokmi. Môže za to hlavne fakt, že je označovaná ako zázračný pomocník pri chudnutí. Okrem toho by mala mať aj detoxikačné účinky a pozitívny vplyv na organizmus. Je to všetko pravda? Oplatí sa vôbec zelenú kávu vyskúšať a nahradiť za klasiku?

Čo je zelená káva? 

Zelená káva predstavuje klasické kávové zrná, ktoré ešte neboli pražené. Pri procese praženia sa strácajú niektoré výživové zložky a práve preto je zelená káva považovaná za malý zázrak. Zachovávajú sa v nej hlavne kyseliny chlorogénové, ktoré majú veľmi dobré antioxidačné účinky.

Pôsobí antioxidačne

Kyseliny chlorogénové pomáhajú pri regulovaní glykémie v tele a tak spomaľujú vstrebávanie cukrov. Zelená káva preto pôsobí preventívne proti cukrovke druhého typu. Pozitívne účinky má aj na srdce a tráviaci systém. Zelená káva má antioxidačné účinky a je tak vhodná aj pri detoxikácií organizmu. Škodlivé látky sa z vášho tela vyplavia von a kávu jednoducho zakomponujete do vašich detoxikačných procedúr. Prebytočných kíl vás síce iba káva nezbaví, ale za to prídete o škodlivé látky, stres a únavu.

Ako je to s chudnutím?

Ak očakávate, že pri popíjaní kávy schudnete niekoľko kilogramov, ostanete sklamaný.  Je pravda, že zelená káva obmedzuje ukladanie cukrov aj tukov v tele. Dokonca znižuje chuť do jedla a zmierňuje pocit hladu. Aby ste sa však dostali na svoju vysnívanú hmotnosť, nevyhnete sa cvičeniu.


Mohlo by vás zaujať: Čierna, instantná či cappuccino: Čo o povahe človeka prezradí jeho obľúbená káva?


Nezabúdajte na iné tekutiny

Aj keď sa zdá, že zelená káva má samé pozitívne účinky, mali by ste si dávať pozor na dostatočný príjem tekutín. Káva odvodňuje organizmus a tak dbajte na dodržiavanie pitného režimu. Opatrní pri konzumácií by mali byť aj seniori, deti, alergici, tehotné ženy a osoby, ktoré sa liečia na vysoký krvný tlak.

Príprava je jednoduchá

Kávové zrná a z nich pripravený nápoj sú silnejšie a účinnejšie ako tabletky. Príprava nápoje je veľmi jednoduchá. Celé kávové zrná namočte v miske s vlažnou vodou. Pokiaľ máte kávu namletú, tento krok vynechajte. Na jednu dávku stačí 7g kávy (asi 2 kávové lyžičky), ktorú zalejete vriacou vodou, necháte 10-15 minút lúhovať a ranná káva je na svete.

Šálku zelenej kávy si samozrejme môžete dopriať kedykoľvek budete mať chuť. Ideálne je piť ju hneď ráno, aby vám dodala energiu a naštartovala vás minimálne na dopoludnie. Vypiť by ste ju mali asi polhodinu pred jedlom. Pri sladení je vhodné použiť umelé sladidlo alebo med a vyhnúť sa cukru.


Mohlo by vás zaujať: To správne presso: Viete ako má vyzerať, chutiť a voňať?


Kde a za koľko?

Bohatá ponuka je už tradične v e-shopoch. Kúpiť ju ale môžete aj v lekárni alebo v obchode s bio potravinami. Dokonca už môžete naraziť aj na kaviarne, ktoré vám ju naservírujú. Zohnať sa dá v rôznych formách, kvalite a od rôznych výrobcov, od čoho sa odvíja aj cena.

Cena za 250 g kávových zŕn sa pohybuje od 6€ vyššie. Cena závisí od krajiny pôvodu aj kvality zŕn. Zohnať sa dá dokonca aj s rôznymi príchuťami ako vanilka alebo čokoláda. Ak zháňate zaujímavý darček pre milovníka kávy, vhodný by mohol byť napríklad degustačný balíček rôznych druhov káv.

Môžete si dať aj tabletky

Zelenú kávu môžete dostať aj vo forme tabletiek.  Ich užívanie je samozrejme rýchlejšie a jednoduchšie ako príprava nápoja. Mali by ste si ich dávať ráno na lačno, prípadne si dôkladne naštudovať odporúčané dávkovanie. Vo forme tabliet sa dá kúpiť za cenu cca 6 – 30€. Treba si ale dať pozor na to, koľko kyseliny chlorogénovej tablety obsahujú.  Obsah CGA (kyselina chlorogénová) je totiž v niektorých prípadoch len okolo 10%. Na to, aby ste mohli so zelenou kávou chudnúť je potrebný obsah CGA asi 50%.


Vyskúšali ste už zelenú kávu? Čo na ňu hovoríte? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame