Zelená pre detox: Vyskúšajte očistiť organizmus a chudnúť zároveň

Pani

gettyimages

Očistné diéty, takzvané detoxy, sú v posledných rokoch mimoriadne populárne. Jedným z dôvodov je náročný životný štýl, ktorý vedie ľudí k nezdravému životnému štýlu. Ten zahŕňa stres, nedostatok pohybu a hlavne nevyváženú stravu. Ak však trochu pohybu skombinujeme s diétou, organizmus môžeme očistiť a tiež zhodiť nejaký ten kilogram.

Vyhnúť sa nesprávnym potravinám

Po prvé sa vyhýbajme všetkým potravinám, ktoré spomaľujú trávenie a zaťažujú organizmus. Nemusíme sa zriecť bohatého stola, ale pozmeňme svoje návyky a dovoľme orgánom, ako je žalúdok, pečeň a obličky, aby eliminovali odpad, ktorý sa tu nahromadil.

Aby sme mohli držať očistnú, ale aj redukčnú diétu, musíme vynechať potraviny bohaté na živočíšne tuky (maslo, slaninu, údeniny, smotanu), sladkosti, sladené nápoje, vyprážané pokrmy a alkoholické nápoje. Vynechajme na jeden týždeň aj syry, mäso a ryby a dajme prednosť rastlinným proteínom, ako sú fazuľa, hrášok alebo šošovica.


Mohlo by vás zaujímať: Jednoduchá detoxikácia zelenými potravinami: Prospeje vášmu zdraviu aj postave!


Čo by v diéte nemalo chýbať?

V diéte však nesmú chýbať sacharidy (ryža, cestoviny alebo chlieb), ktoré pokrývajú našu potrebu zložitých sacharidov. Keby sme prestali tieto sacharidy konzumovať, mohlo by to viesť k prudkému poklesu glykémie s následným dosahom na náš fyzický stav. Dávajme však prednosť celozrnným potravinám.

Dôležité je ovocie a zelenina, pretože sú bohaté na vodu, vitamíny a minerálne soli, majú vysokú schopnosť detoxikácie a zaisťujú prísun rastlinnej vlákniny, ktorá čistí črevá. Majú tiež významnú funkciu pri regulácii trávenia. Zelenina málo kalórií, ale má vysokú schopnosť nás nasýtiť. Voľme vždy sezónnu zeleninu a ovocie. Tá, ktorá pochádza zo vzdialených krajín, obsahuje obmedzené množstvo vitamínov, pretože medzi zberom a konzumáciou ubehne príliš veľa času.

Zelená pre detox

Všetky druhy hlávkového šalátu, artičoky, čakanka či špargľa sú ideálne pre svoje detoxikačné pôsobenie. Listová zelenina je bohatá na chlorofyl, má čistiace a antioxidačné účinky. Konzumujme ju denne, na obed aj na večeru, bez toho aby sme museli prihliadať na kalorický obsah. Jedzme radšej čerstvú zeleninu alebo upravenú v pare či na grile. K omasteniu používajme extra panenský olivový olej, výhradne v surovom stave. Neprekračujte množstvo štyroch kávových lyžičiek za deň, pretože je vysoko kalorický.


Mohlo by vás zaujímať: Proti nežiadúcim kilám aj škodlivým látkam: Vyskúšajte jarný detox


Sušené ovocie miesto zákuskov

Ako zákusok alebo ako desiatu si môžeme dať sušené ovocie a orechy (avšak dávajme si pozor na množstvo), pretože umožňujú pristupovať k hlavnému jedlu s menším hladom. Vlašské orechy, mandle či pistácie majú dostatočný obsah prospešných tukov, ale nízky glykemický index, takže zvyšujú pocit sýtosti.

Pitný režim

Aby sme urýchlili pozitívne účinky diéty, zbavili sa toxínov a prekonali pocit hladu, musíme piť dostatočné množstvo vody. Voda drenážnu funkciu, pomáha nám v detoxikácii a má tiež sýtiacu schopnosť. Ak pred raňajkami, obedom či večerou vypijeme dva poháre vody, umožní nám to dosiahnuť počas jedla oveľa skôr pocit sýtosti. Účinok je ešte výraznejší ak pijeme vodu s bublinkami.

A nielen to. Tým, že pijeme, iniciujeme sériu metabolických mechanizmov známych ako termogenéza (produkcia tepla pomocou výdaja energie), ktorá nám skutočne pomáha zhadzovať kilogramy. Ak do svojho jedálnička zaradíme denne aspoň osem pohárov vody, získame lepšie a trvalejšie výsledky.


Ako často si doprajete detox vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, La Repubblica
Odporúčame