Zemiaky a vaše zdravie: Môžu pre vás spraviť naozaj dosť

Zemiaky

thinkstockphotos.com

Hľuzy zemiakov priniesli v 16. storočí španielsky kolonizátori z Južnej Ameriky. Táto nová, ľahko dopestovateľná surovina sa rýchlo rozšírila po celej Európe. Dnes sú zemiaky obľúbenou zeleninou takmer v každej kuchyni. Ale vyskúšali ste už aké účinky majú v prírodnej lekárničke?

Pri prvom stretnutí so zemiakmi im Európania nedôverovali. Zelené časti a nedozreté zemiaky sú jedovaté,. Napriek počiatočnému strachu z jedovatých zelených častí a naklíčených zemiakov sa postupne udomácnili v kuchyniach celého sveta. Dnes sú zemiaky podceňované pre obsah  škrobu. Niektorí sa ich pokúšajú úplne vynechať z jedálnička. Zabúdajú, že hľuzy sú plné vitamínov a minerálov, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi dôležité.

Ako telu prospievajú?

Zdravá štruktúra kostí a ich pevnosť závisí práve od príjmov železa, fosforu, vápnika, horčíka a zinku. Hladina draslíka, sodíka a horčíka pomáha udržiavať krvný tlak v norme a zamedzuje tak srdcovo-cievnym ochoreniam. Pre cievy je dôležitý aj vitamín B6, ktorý zabraňuje hromadeniu homocysteínu. Toto spôsobuje poškodenie ciev a srdcové ťažkosti.

Dôležitou živinou ukrytou v šupke je vitamín C. Tento antioxidant zabraňuje poškodeniu buniek a pomáha pri tvorbe kolagénu, ktorý vyhladzuje vrásky a zlepšuje štruktúru pokožky..


Mohlo by vás zaujať: Zemiaky, ryža či cestoviny: Ktoré prílohy jesť najčastejšie a ktoré čo najmenej?


Zemiaky zasýtia a dodajú energiu

Pre vysoký obsah sacharidov sú zemiaky energeticky bohaté. Pri diéte je možné konzumovať zemiaky ideálne v kombinácii so zeleninou a rybami. Vláknina, ktorú spolu s nimi telu dodáte, pozitívne vplýva na trávenie.

Nutričné hodnoty v 100 g:

Kalórie : 76 kcal

Tuky : 0,1 g

Sacharidy : 18 g

Bielkoviny : 1,7 g

Vitamíny a minerálne látky :

Vitamín A : 2 IU

Vitamín B6 : 0,3 mg

Vitamín C : 19,7 mg

Železo : 0,8 mg

Vápnik : 12 mg

Horčík: 23 mg

Sodík : 6 mg

Draslík : 421 mg


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Cholín pomáha bojovať so zápalom

Surový zemiak obsahuje antacid, ktorý pomáha zmierniť žalúdočné infekcie a zásaditá šťava zo surových zemiakov neutralizuje prekyslené žalúdočné šťavy. Medzi významné živiny, ktoré sa ukrývajú pod zemiakovou šupkou sa zaraďuje aj cholín. Tento je súčasťou chemickej zlúčeniny- acetylcholínu, ktorá zabezpečuje správnu činnosť nervového systému a svalov. Zvýšením príjmu potravín obsahujúcich túto látku podporíte pamäť, schopnosť sústrediť sa a odstránite pocit podráždenia, náladovosti či stresu. 

Zemiaky v našej lekárničke

  • Protizápalové účinky zemiakov poznali už naši predkovia. Používali ich na ošetrenie rán a zápalových ochorení pokožky.  Postrúhané zemiaky sa priložia na postihnuté miesto a nechajú sa aspoň desať minút pôsobiť. Surový zemiak sa prikladá aj na zapálené oči, zuby s paradentózou alebo sa prikladá na hemoroidy.
  • Surová zemiaková šťava pomôže pri prekyslení žalúdka. Stačí nastrúhať zemiaky a vytlačiť z nich šťavu.1 šálka zemiakovej šťavy denne pomôže upokojiť tráviaci systém a dodá telu prospešné látky, ktoré mu zvýšiť celkovú imunitu a obranyschopnosť organizmu.
  • Upokojujúci zemiakový obklad na popálenú pokožku. Jeden postrúhaný zemiak si zmiešame s olivovým olejom a necháme chvíľu postáť. Zmes nanášame na popáleniny, popraskanú pokožku alebo pokožku spálenú od slnka. Zemiakový obklad si vždy pripravíme čerstvý.
  • Zemiakový odvar na krvný tlak. Zemiakové šupky sú bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok. Preto by sme ich nemali vyhadzovať ale zúžitkovať ich až do poslednej. Stačí si v pol litri vody uvariť čisté šupky zo 4 zemiakov a výsledný nápoj vám pomôže znížiť hladinu krvného tlaku.
  • Čaj so zemiakových šupiek zmierňuje žlčníkové ťažkosti a prospieva správnemu fungovaniu pečene, ktorá sa vďaka nemu zbaví toxínov.
  • Nevylievajte ani vodu z uvarených zemiakov. Zmiešajte ju s čerstvou zemiakovou šťavou a takto pripravený odvar prinesie úľavu, ak ho nanesiete na miesta postihnuté reumou alebo dnou.

Na čo všetko využívate zemiaky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame