Žena zdraviu muža prospieva – ale viacero žien? Ani náhodou!

Muž

thinkstockphotos.com

Závideli ste mužom v Saudskej Arábii ich možnosť mať viacero žien? Zdá sa, že nemusíte. Podľa najnovšej štúdie totiž viac manželiek zdraviu manžela ani trochu neprospieva, naopak!

Kto žije v manželstve, dožíva sa vyššieho veku a trpí menej kardiovaskulárnymi chorobami ako ten, kto žije sám. Ako je to však u bigamistov? Zisťovala to štúdia, ktorá bola vykonaná v Spojených arabských emirátoch a v Saudskej Arábii, kde je mnohoženstvo pravidlom. Štúdia bola predstavená na kongrese Kardiologickej spoločnosti pre Áziu a Tichomorie, ktorá je východnou obdobou Európskej kardiologickej spoločnosti.

Srdce polygamistov pod lupou

Koordinátor výskumu kardiológ Amín Daulá uviedol, že chcel sledovať, čo sa deje so srdcom polygamistu, pretože početné štúdie ukázali, že jedna žena srdcu muža prospieva. Kto je ženatý, žije dlhšie a menej trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami ako ten muž, ktorý žije sám. Nič ale nebolo doteraz známe o stave srdca polygamistu, čo je prípad moslimov v niektorých ázijských krajinách, v Afrike a na Blízkom východe.


Mohlo by vás zaujať: Zdravým životným štýlom proti rakovine: Stavte na našich 7 tipov


Viac manželiek = väčší risk?

Amín Daulá sledoval 687 ženatých mužov, ktorí sa dostali do piatich nemocníc v Saudskej Arábii a v Spojených arabských emirátoch kvôli problémom so srdcom. Jeho cieľom bolo zistiť, či existuje vzťah medzi počtom manželiek a prítomnosťou a závažnosťou srdcovej choroby. Údaje predovšetkým ukazujú, že na Blízkom východe stojí muža vydržiavanie niekoľkých manželiek veľa, a preto aj v tejto časti sveta sa niektorí mnohoženstva zriekajú.

Aj v Arábii polygamia vymiera

Zo sledovaných osôb boli dve tretiny mužov monogamných a len tri percentá mali štyri manželky. Nie náhodou boli polygamní muži tiež najbohatší, navyše starší a väčšinou pochádzali z vidieckych oblastí. ,,Tam je polygamia spoločensky prijateľnejšia a ľudia tam uzatvárajú manželstvá v skoršom veku,povedal Daulá.


Mohlo by vás zaujať: Pri dobrom zdraví až do stovky: Tieto potraviny vám v tom pomôžu


Viac žien, viac starostí

Výsledky tejto analýzy sú jasné: existuje zreteľný vzťah medzi počtom manželiek a výskytom srdcových chorôb. Nebezpečenstvo ochorenia srdca rastie až 4,6 násobne. ,,Čím viac manželiek, tým viac narastá počet prípadov upchatia vencovitých tepien,“ konštatoval kardiológ. ,,Vydržovanie početnejšej rodiny znamená profesionálnu, ekonomickú a citovú záťaž, ktorá zrejme súvisí aj s väčšou zraniteľnosťou srdca: so všetkými manželkami a prípadnými deťmi, ktoré tieto manželky porodia, je potrebné zaobchádzať rovnako dobre. Z toho vyplývajúci stres môže dosť negatívne zasiahnuť kardiovaskulárne zdravie. Polygamisti musia mať vyšší finančný príjem a často sú nútení dochádzať do veľkých miest, kde sú lepšie pracovné príležitosti. Aj to so sebou prináša stres. Okrem toho tu sú ďalšie faktory spojené s polygamiou, ktoré môžu poškodiť celkové zdravie muža. Inak povedané, polygamia nemusí byť nevyhnutne priamou príčinou infarktov a podobných ochorení, ale nepochybne tu je výrazná súvislosť,“ povedal Amín Daulá.

Ako je to u nás?

Teraz by ešte bolo potrebné zistiť, či to isté platí v západných krajinách pre tých mužov, ktorí sú ženatí a teoreticky monogamný, ale v skutočnosti majú jednu alebo viac mileniek. Je to však dosť možné, pretože skrývanie vzťahu, ako aj snaha dopriať niečo manželke aj milenke môže byť pre muža pomerne veľkou záťažou.


Vedeli ste o tom, že práve jedna žena prospieva zdraviu muža? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame