Žite naplno: Naše tipy vám pomôžu pohnúť sa ďalej a zabudnúť na minulosť

Žena

gettyimages

Čo bolo, to bolo. No nie vždy je dobré vyťahovať zo skrine starých kostlivcov. Každý z nás, bez výnimky, si prešiel v živote negatívnym obdobím. Pretože nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.

Ak máte pocit, že vás minulosť ťaží a nedovoľuje vám naplno si vychutnať prítomnosť, je čas na zmenu. Niekedy aj zdanlivo banálny iný uhol pohľadu dokáže urobiť veľký rozdiel. Zastavte nepokojné myšlienky nad svojou minulosťou, premárnenými šancami či starými krivdami. Inšpirujte sa našimi radami, ktoré vám pomôžu.

Sústreďte sa na daný okamih

Minulosť je mŕtva, budúcnosť ešte nenastala, preto jediné, čo môžeme zmeniť, je prítomnosť. V prípade, že ste sa rozhodli zavrieť dvere za minulosťou, skúste pozorovať, čo všetko sa vám premieta v hlave. Akonáhle zbadáte, že sa vaše myšlienky opäť stáčajú neželaným smerom, zastavte sa a poobzerajte sa vôkol seba. Práve táto chvíľa, v ktorej žijete, bude formovať kvalitu vašej budúcnosti. Určite nájdete niečo, z čoho sa môžete radovať.

Staré krivdy hoďte za hlavu

Ak máte v sebe ešte stále zlosť na suseda, ktorý vám pred dekádou povedal niečo nemilé, vedzte, že predovšetkým škodíte sami sebe. Hnev, agresia, spomienka na krivdu či problém predstavujú obrovskú emocionálnu záťaž, ktorú stále nosíte na svojom chrbte. Negatívne pocity sa môžu pretaviť do rôznych zdravotných problémov, pričom nepridajú ani na vnútornej pohode. Pokúste sa zabudnúť na minulosť, ktorá vám nedá už dlhšie dýchať. Zamerajte sa na niečo nové, vyskúšajte zaujímavý šport alebo sa naučte niektorú z ručných prác.

Mohlo by vás zaujímať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!

Naučte sa odpúšťať

Nielen druhým, ale predovšetkým sami sebe. Pre mnohých z nás to predstavuje obrovskú prekážku, ktorú nevedieme prekonať. Vplyvom výchovy, nastavenia spoločnosti či iných faktorov bývame na seba neraz príliš krutí. Avšak nech ste zlyhali v čomkoľvek, pamätajte na to, že všetci sme len ľudia. Obyčajní, ktorí robia chyby. Každý prešľap, ktorý ste urobili, predstavuje pre vás cennú skúsenosť. A tá je na nezaplatenie.

Buďte víťazom, nie obeťou

Sú ľudia, ktorí sa radi stotožňujú s rolou obete a dokonca im to prináša určité výhody. Ľútosť okolia aj častá pomoc od iných. Neznamená to, že by sme chceli zľahčovať náročnosť životnej skúšky, ktorú ste prežili, avšak ostávať v obeťou celé roky nikomu nič dobré neprinesie. V skutočnosti to ukazuje neochotu daného človeka zmeniť situáciu a posunúť sa ďalej. Každá, aj tá najhoršia skúsenosť, z vás môže urobiť silnejšieho človeka, len to musíte chcieť. Ak nechcete so sebou nosiť minulosť, rozlúčte sa s pozíciou obete a zoberte svoje rozhodnutia do vlastných rúk. Uvidíte, ako sa vám uľaví. Navyše budete v pozícii víťaza nad vlastným osudom cítiť hrdosť a spokojnosť.

Mohlo by vás zaujímať: Buďte plní elánu aj s pribúdajúcimi rokmi: Týchto päť tipov vám pomôže

Uvedomte si, že v tom nie ste sami

Ak chcete definitívne uzavrieť dvere za minulosťou, možno vám pomôže uvedomenie, že nie ste jediný človek na planéte, ktorý zažil niečo negatívne. Sú ľudia, ktorí prežili hrôzy, no napriek tomu nestratili silu ducha. Prečítajte si ich životopisy, inšpirujte sa ich múdrosťou, zistite, ako sa im podarilo problémy prekonať. Vytvorte si nadhľad nad situáciou, a nebojte sa pomáhať. Neraz je pomoc tým, ktorí to potrebujú, tou najlepšou terapiou.

Poďakujte, aj za maličkosti

A to najmä vtedy, keď sa vám zdá, že nemáte za čo. Vďačnosť je dôležitý liek, ktorý pozitívne vplýva na našu psychiku. Podľa výsledkov štúdie UC Davi, každodenné praktizovanie vďačnosti znižuje riziko stresu až o 28 percent. Ak s ňou začnete aj vy, čoskoro zbadáte rozdiel. Nemusíte ďakovať za veľké veci, aj drobnosti spravia veľa. Krásne počasie, dobrý spánok, úsmev na tvári blízkeho človeka… Vynaložte trošku snahy a hľadajte každý deň veci, za ktoré sa oplatí ďakovať.

Darí sa vám žiť váš život naplno? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy na to do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame