Zlaté rybičky nepatria do voľnej prírody: Sú krásne, no môžu spôsobiť obrovské škody

zlaté rybičky v rybníku

Zlaté rybičky môžu napáchať vo voľnej prírode veľké škody (Zdroj: Freepik/jigsawstocker)

Zaobstarali ste si zlatú rybičku do akvária, ale prestala vás baviť? Potom si radšej dvakrát rozmyslite, či ju hodíte do rieky alebo do kanála, varujú vedci. Tieto potvorky síce vyzerajú nevinne, ale ich nenásytný apetít či odolnosť voči chladu môžu mať pre miestne voľne žijúce živočíchy katastrofálne následky, napísal spravodajský server The Guardian.

Sú príliš odolné

Nové výskumy ukazujú, že zlaté rybky, ako sa ľudovo hovorí druhu karas zlatý, spotrebujú vo vodách Veľkej Británie oveľa viac potravy ako pôvodné ryby porovnateľnej veľkosti; ich spotreba potravy je vyššia ako pri iných inváznych druhoch rýb a tiež oveľa častejšie agresívne napádajú iné konkurenčné druhy. To podľa hlavného autora štúdie, Jamesa Dickeyho z Kráľovskej univerzity v Belfaste, znamená, že zlaté rybky predstavujú trojitú hrozbu. „Nielenže sú ľahko dostupné, ale kombinujú nenásytný apetít s agresívnym správaním,“ povedal.

„Zatiaľ čo severoeurópska klíma je často prekážkou pre prežitie nepôvodných druhov vo voľnej prírode, zlaté rybky sú známe tým, že sú voči takýmto podmienkam odolné a mohli by predstavovať skutočnú hrozbu pre pôvodnú biodiverzitu v riekach a jazerách, pretože by spotrebúvali zdroje, od ktorých sú ostatné druhy závislé,“ povedal Janiga. Dodal James Dickey.

Neplecha v iných krajinách

Vedci skúmali vplyv dvoch druhov najčastejšie predávaných akvarijných rybičiek – zlatých rybiek a kardinálky čínskej. Oba druhy patria do čeľade kaprovitých a pochádzajú z východnej Ázie. Výskumníci zaviedli novú metódu hodnotenia a porovnávania vplyvov oboch druhov na základe monitorovania ich dostupnosti, množstva skonzumovanej potravy a správania. Podľa týchto meradiel zlatá rybka ďaleko predčila kardinálku čínsku a ukázalo sa, že je schopná pustošiť populácie pôvodných voľne žijúcich živočíchov v britských rybníkoch, riekach a potokoch.

Zlaté rybky pri vypúšťaní do britských vodných tokov lovia bunky a rybie poter, čím narúšajú prirodzené ekosystémy. V Spojených štátoch sa zistilo, že zlaté rybky v niektorých vodných tokoch dorastajú do dĺžky vyše 30 centimetrov – a to práve vďaka svojej schopnosti prispôsobiť sa miestnym podmienkam. Mnohí majitelia domácich maznáčikov majú pocit, že vypúšťaním zlatých rybiek do voľnej prírody konajú humánne, ale James Dickey varoval, že takéto konanie je pre prírodu deštruktívne.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, ČTK, The Guradian
Odporúčame