Znamienka vás môžu pripraviť o život: Na ktoré si treba dať pozor?

Znamienka

cancercouncil.com.au

Konečne nás po dlhej zamračenej zime hreje slniečko a mnohí z vás preto neodolajú lákavej možnosti oddychu pri vode a slnenia sa. Slniečko skutočne dodáva energiu a zlepšuje náladu, no škodlivé UV lúče môžu cez vaše znamienka spustiť aj veľmi nebezpečné ochorenie – rakovinu kože. Ktoré znamienkasú podozrivé a treba ich dať skontrolovať lekárovi?

Ak sa vám na koži objaví nové znamienko, nemusíte hneď panikáriť. Počas života neustále vznikajú nové znamienka, ktoré nemusia hneď znamenať rakovinu. Pozor by ste si však mali dať hlavne na tie znamienka, ktoré už máte, ale začali meniť svoj vzhľad. Takéto zmeny môžu totiž signalizovať začínajúce vážne ochorenie a preto buďte pri samo vyšetrení znamienok skutočne pozorní.

Na ktoré si dať pozor?

Ak na svojich znamienkach spozorujete niektoré z týchto príznakov, radšej rýchlo zájdite ku lekárovi. Aj tu platí príslovie, že radšej zbytočne, ako neskoro. Lekára vyhľadajte ak sa na vašom znamienku udiali nasledovné zmeny:

 • zmenil sa tvar, ohraničenie, veľkosť či farba znamienka,
 • znamienko zmenilo štruktúru,
 • vytvorilo sa vám nové nepravidelne ohraničené znamienko, netypickej farby a štruktúry,
 • znamienko svrbí alebo bolí,
 • znamienko bez akéhokoľvek dôvodu vylučuje nejakú tekutinu, krváca, je na ňom vred, alebo ranka.

Mohlo by vás zaujímať: Sú vaše znamienka v poriadku, alebo vám hrozí rakovina? Zistite to čo najskôr!


Najnebezpečnejší typ zhubného ochorenia

Kožný melanóm patrí medzi najnebezpečnejší typ rakoviny, pretože sa rozširuje veľmi rýchlo a často napáda prostredníctvom metastáz aj lymfatické uzliny a mozog. U mladých žien, medzi 20 – 30-tymi rokmi, je dokonca najčastejším typom zhubného ochorenia. Asi 20 – 25% prípadov rakoviny vzniklo tým, že sa zvrhlo existujúce materské znamienko. Ochorenie však môže vzniknúť aj z novo vytvoreného znamienka. Malígny melanóm tiež  môže vzniknúť aj na úplne zdravej koži, v oku, či na slizniciach. Vyzerá ako hnedá škvrna, ktorá sa rozširuje a mení svoj tvar.

Kontrolujte sa každé 3 mesiace

Kožní lekári odporúčajú každému, aby  pravidelne kontroloval stav svojich znamienok. Na samovyšetrenie by ste si mali spraviť čas asi každé 3 mesiace, pretože rakovina kože sa vyvíja veľmi rýchlo. Odborníka – kožného lekára, by ste zas mali s požiadavkou preventívnej prehliadky navštíviť každoročne aspoň raz.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kto by si mal dávať väčší pozor?

 • ľudia, ktorí boli aspoň raz, či opakovane v živote spálení od slnka, ako aj tí, ktorí majú citlivú pokožku a ľahko sa na slnku spália,
 • ľudia s bledou pokožkou a nízkym fototypom (I. a II.),
 • ľudia, ktorí majú melanóm v rodine,
 • ľudia, ktorí majú veľa materských znamienok,
 • ľudia s oslabenou imunitou,
 • starší ľudia.

Podozrivé znamienko musí posúdiť lekár

Ak sa vám niektoré zo znamienok nepáči, resp. vykazuje neprirodzené, či vyššie popísané zmeny, bezodkladne navštívte lekára. Rakovina kože je totiž veľmi zákerná a postupuje veľmi rýchlo. Je to preto doslova hra o čas. Čím skôr sa totiž melanóm začne liečiť, tým vyššia je šanca na vyliečenie. A preto sa v tomto smere nikdy nespoliehajte iba na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, ale skontrolujte sa aj sami. Pokojne to môže byť aj častejšie, ako raz za tri mesiace.


Ako často kontrolujete svoje znamienka? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: cancercouncil.com.au, cancercouncil.com.au, Nela
Odporúčame