Znížte riziko cukrovky druhého typu: Doprajte si zdravé raňajky

Diabetes

thinkstockphotos.com

Na Slovensku sú státisíce cukrovkárov. Ak sa nechcete zaradiť medzi nich, mali by ste sa k svojmu telu správať ohľaduplne a zodpovedne. Začať môžete pravidelnými zdravými raňajkami.

Cukrovka, lekársky diabetes mellitus, je choroba látkovej premeny a jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi. Pri tomto ochorení dochádza k poškodzovaniu ciev. Prejavom ich poškodenia je zhoršený zrak, poškodená funkcia obličiek, nervov, nedokrvenie srdca, mozgu a končatín. V niektorých prípadoch môže dôjsť k slepote, zlyhaniu obličiek, k amputácii nôh, srdcovému infarktu či mozgovej príhode.

Jej varovnými príznakmi sú:

  • časté močenie
  • rýchly úbytok hmotnosti
  • únava
  • zvýšený smäd a pocit sucha v ústach
  • suchá koža, svrbeni
  • zhoršené hojenie rán

Mohlo by vás zaujať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


Koho sa môže týkať cukrovka druhého typu?

Riziko cukrovky druhého typu môžu podľa odborníkov znížiť zdravé raňajky či pohyb a psychická rovnováha. Tento typ diabetu postihuje najmä ľudí nad 40 rokov, najčastejšou príčinou vzniku je obezita a nízka fyzická aktivita, ktoré patria medzi spúšťače genetickej predispozície u pacienta.

Lekári vlani v ambulanciách evidovali vyše 340 000 cukrovkárov, diabetológovia však upozorňujú, že ich počet môže byť vyšší, pretože mnoho ľudí ňou trpí nevedome. Väčšina z pacientov trpí práve diabetom druhého typu.

Tie správne raňajky

,,Ráno treba začať čerstvým ovocím a zeleninou, vajíčkom, celozrnným pečivom alebo orechami so strúhaným syrom,“ povedal Vladimír Uličiansky zo Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Prospešná je aj rýchla chôdza, minimálne polhodinové cvičenie alebo šport. Káva či sladké pečivo môžu hladinu cukru v krvi zvýšiť.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Ďalšie druhy ochorenia

Okrem tohto typu cukrovky existuje ešte cukrovka prvého typu, tehotenská cukrovka a iné jej špecifické typy. Prvý typ postihuje najmä mladých ľudí a vyznačuje sa úplným nedostatkom inzulínu, čo si pre prežitie pacienta vyžaduje jeho pravidelné podávanie. Tehotenská cukrovka vzniká v druhej polovici tehotenstva a po pôrode sa zväčša stratí. Špecifický typ cukrovky môže byť spôsobený liekmi, niektorými chemickými látkami alebo infekciami.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny cukrovku? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TASR, Zora
Odporúčame