Čo robiť, ak vás doma pochytí vysoká horúčka? Dá zvládnuť aj v domácich podmienkach, toto radí odborník!

chorá žena

Pre zimné obdobie je príznačný nárast respiračných ochorení (Zdroj: Freepik/klingsup)

Horúčka patrí k jednej z obranných reakcií organizmu. Zvládnuť ju možno aj v domácich podmienkach, upozorňuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS), keďže vysoké telesné teploty a respiračné ťažkosti patria v súčasnosti k najčastejším príčinám zásahov záchranárov.

Teplotu pravidelne sledujte, pomôžu aj zábaly

„Ak je nižšia ako 38,5 stupňa Celzia, dodržiavame pitný režim a pokoj na lôžku, nie je potrebné užívať antipyretiká, teda lieky na zníženie teploty,“ priblížilo na sociálnej sieti. Pri deťoch je potrebné teplotu znižovať už pri 38 stupňoch Celzia. V prípade bábätiek a detí, ktoré majú sklon k febrilným kŕčom, aj pri nižšej hodnote. „Vtedy antipyretiká podáme ihneď a dieťa sledujeme,“ doplnilo.

Pri teplote nad 38,5 stupňa Celzia je potrebné podávať lieky na zníženie teploty a vhodné je aj ochladzovať sa studenými obkladmi či zábalmi. „Pacienta ovinieme vyžmýkanou mokrou plachtou tak, aby končatiny zostali voľné. Meníme po 15 minútach, nepoužívame studenú vodu, ale vlažnú. Prípadne pacienta môžeme aj osprchovať vlažnou vodou. Ak sú ruky a nohy studené, zábaly nerobíme.“ Dôležité je aj prijať dostatok tekutín.

Odbornú pomoc vyhľadajte v prípade, že chorý začína byť apatický alebo odmieta piť. Lekára kontaktujte aj vtedy, keď horúčka neklesá po troch dňoch. „Ak má (pacient) ťažkosti s dýchaním, modré pery, v prípade dieťaťa prvýkrát febrilné kŕče alebo je mladšie ako dva mesiace, okamžite kontaktujeme tiesňovú linku 155,“ dodalo.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame