10 top piesní na upokojenie: Relaxujte pri nich aj vy

noty

photl.com

Potrebujete sa upokojiť po hádke so svojou polovičkou alebo strese v práci? Skupina Marconi Union zložila spoločne s terapeutmi pieseň Weightless, ktorá je údajne najupokojujúcejšou piesňou. Okrem nej sa v rebríčku relaxačných piesní umiestnila aj Enya, Adele či Mozart.

Manchesterské trio Marconi Union údajne zložilo najupokojujúcejšiu pieseň všetkých čias. Pri skladbe Weightless sa ľudia uvoľnia až tak, že by podľa vedcov nemali pri jej počúvaní riadiť vozidlo. Denník Daily Telegraph informoval o tom, že nahrávka vznikla v spolupráci s terapeutmi, ktorí pri liečbe používajú zvuk, a ich cieľom bolo, aby spomalila dýchanie a mozgovú aktivitu.


Mohlo by vás zaujímať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Pieseň Weightless pustili 40 ženám, ktoré sa zúčastnili na experimente istého výrobcu šampónov a sprchových gélov. Tie uviedli, že pri tejto piesni si odpočinuli viac ako napríklad pri hudbe Enye, Mozarta či Coldplay. Až 65 percent z nich vyhlásilo, že sa pri počúvaní znížila ich hladinu stresu.
„Pieseň využíva množstvo princípov, ktoré majú sami o sebe upokojujúce účinky. Ich kombináciou sa Marconi Union podarilo vytvoriť dokonale upokojujúcu pieseň,“ vysvetlila Lyz Cooper z Britskej akadémie zvukovej terapie. Podľa nej je pre relaxáciu mimoriadne dôležité aj to, že má osem minút. „Intervaly medzi notami sú vybrané tak, aby vytvorili pocit eufórie a pohodlia. Žiadna melódia sa neopakuje, čo dovoľuje vášmu mozgu úplne vypnúť,“ dodala.

Celý rebríček:

1. Marconi Union – Weightless

2. Airstream – Electra

3. DJ Shah – Mellomaniac (Chill Out Mix)

4. Enya – Watermark

5. Coldplay – Strawberry Swing

;

6. Barcelona – Please Don’t Go

7. All Saints – Pure Shores

8. Adele – Someone Like You

9. Mozart – Canzonetta Sull’aria

10. Cafe Del Mar – We Can Fly

Zdroj: photl.com, photl.com, SITA, Youtube
Odporúčame